Anti-stres
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

OBJAVLJUJEMO RAT STAROSTI DEPRESIJI I BOLESTI

4 posters

Go down

OBJAVLJUJEMO RAT STAROSTI DEPRESIJI I BOLESTI Empty OBJAVLJUJEMO RAT STAROSTI DEPRESIJI I BOLESTI

Komentar  Berka Mon Mar 17, 2008 2:09 pm

Ermina i Berka objavljuju rat bolesti, depresiji i starosti

Usporimo proces starenja !!!
Povećajmo šanse za dostojanstvenu, zdravu i kvalitetnu starost.

U podsvjesti svi imamo odredjenu zamisao koliki će biti naš životni vijek. Ako tvoja svijest ili podsvjest vjeruje da je tvoj limit 60 godina, male su mogućnosti da će tvoje tijelo izdržati do 80-te.

Ali realno, naše tijelo može preživjeti do 125 godina. Doživjeti stotu, nije toliko bitno koliko je važno kako odnosno koliko kvalitetno živimo.

Vjeruješ li ti u mogućnost dostojanstvenog starenja?

Neki ljudi izgledaju stariji nego što jesu ...

Biološka starost našeg organizma odraz je našeg fizičkog, mentalnog i duhovnog putovanja kroz život.

Koje područje života najvjerovatnije ubrzava proces starenja? Mnogo ih je. U ogromnoj lepezi odlučujućih faktora, postoji jedno područje na kojem odmah možemo djelovati: hrana. Hrana te može postarati ili podmladiti.

Istina, svjedoci smo expresnog podmladjivanja, ali ono pravo sigurno i stabilno odlaganje starosti počinje još u ranoj mladosti.

Zdrava, uravnotežena prehrana treba da bude i ostane naš način života.
Kako?
Veoma interesantno i naprosto:
nepodnošljivo lako !!!

Ermina je moderator odnosno glavni i odgovorni urednik ovog dijela foruma. A to nam govori jasno da je ovu oblast
kroz mnogobrojne svjetske skole kao i dugogodisnju praksu u oblasti zdravlja i zdrave prehrane ne samo usavrsila nego, naprosto - magistrirala. Predlazem Ermini da se pod ovim naslovom skoncentrisemo sto konkretnije i koliko je moguce jasnije strategiji protiv starenja.
Berka
Berka

Broj komentara : 270
Location : Vlissingen, Holand
Registration date : 2007-12-21

Na vrh Go down

OBJAVLJUJEMO RAT STAROSTI DEPRESIJI I BOLESTI Empty Re: OBJAVLJUJEMO RAT STAROSTI DEPRESIJI I BOLESTI

Komentar  ERMINA Tue Mar 18, 2008 2:23 am

Zadajes mi tesku zadacu, draga! Da je tako lako hraniti se adekvatno potrebama organizma, ne bismo se i ti i ja godinama "suplementirale". Nemogu sad započeti ovu značajnu temu, ali ću za početak napraviti jedan interesantan osvrt. Vjerojatno će se ljudi zapitati šta će ishrana u antistres temi...
Naime, skoro je nemoguće iz tradicionalne ishrane uzeti dovoljno hranjiva za danačnji tempo života, ali je moguće pravilnom upotrebom ŠTEDITI potrošnju hranjiva u organizmu. Stresnim načinom života, nesređenim poslovnim i porodičnim odnosima, brigom o zdravlju i finansijama, gubimo puno više hranjiva nego se može zamisliti, stoga, savladavanjem anti-stres tehnika dobijamo dvostruko!
Naravno, pošto sve u univerzumu ima uzročno-posljedični odnos ili vezu, upitno je može li "prazna" osoba (ona koja ishranom ne unosi dovoljno hranjiva u organizam) uzeti maximum iz anti-stres radionice...
Konkretno, osobe kojima nedostaje vitamina iz B skupine su vrlo nervozne, slaba im je moć koncentracije, loša im je proizvodnja energije na celularnom nivou, te kao takvi nisu u stanju u potpunosti primiti beneficije ovakvih radionica. Ili osobe kojima nedostaje vitamina E, sklone naglim promjenama (ne)raspoloženja, pretjeranoj osjetljivosti, depresiji i kao takve nisu u stanju opušteno (ego-free) aktivno učestvovati u vježbama balansa emocija, poliranja nervnog sistema i sl.
Iz svega ovoga možemo zaključiti da je ishrana ne samo neodvojiv dio, nego i polazna tačka svake promjene NABOLJE u našim životima, pa i u procesu usporavanja starenja. Teze koje si napisala o "doživjeti 100tu" su POTPUNO realne, no značajno je da programiranjem svijesti na dug život, programiramo i podsvijest na bolji izbor hrane - dakle, ponovo dvostruki učinak!
Dugovječnost ne može postojati postoji li odsustvo bilo fizičkog (ishrana i tjelovježba), bilo mentalnog (način razmišljanja), bilo duhovnog (svrha življenja), ali je sjajna vijest da, kojim god segmentom krenemo, istrajemo li, dolazimo do savladavanja sljedećeg i na kraju objedinjujemo ili kompletiramo ono što ja nazivam sveto trojstvo u ne-religioznom smislu.
Ovo je divna tema, obećavam jedan stručni osvrt na starenje, uskoro!
ERMINA
ERMINA

Broj komentara : 53
Location : BHAC, BOSNA&HERCEGOVINA
Registration date : 2007-12-22

Na vrh Go down

OBJAVLJUJEMO RAT STAROSTI DEPRESIJI I BOLESTI Empty postoji li tu neka udarna doza pomoci ?

Komentar  Jelena S. Thu Mar 20, 2008 9:38 pm

Citam temu po temu i sve bolje od boljeg.
Bas sam govorila da hvalim Boga i Berku za one bracne tacke koje donose
sklad u ljubavi, a sad ovo, nemam rijeci.
Moje ozbiljno pirtanje je imali tu neka udarna doza. Kao neka vrsta duplog pencilina
da brze djeluje
Jelena S.
Jelena S.

Broj komentara : 19
Age : 63
Registration date : 2008-03-11

Na vrh Go down

OBJAVLJUJEMO RAT STAROSTI DEPRESIJI I BOLESTI Empty mislis na afrodizijak?

Komentar  ERMINA Fri Mar 21, 2008 11:38 am

nekako nisi konkretna - sta treba udarno popravljati? tragove starenja ili odnose? da te razveselim, kad krenes, sve se nadovezuje jedno na drugo, slobodno napravi veeeeeliki popis zelja!
ERMINA
ERMINA

Broj komentara : 53
Location : BHAC, BOSNA&HERCEGOVINA
Registration date : 2007-12-22

Na vrh Go down

OBJAVLJUJEMO RAT STAROSTI DEPRESIJI I BOLESTI Empty prvo posij sjeme

Komentar  Berka Mon Mar 24, 2008 12:22 am

Drage moja Jelena
nema tu daj prvo plodovi pa onda kopanje i sijanje.
Prvo pripremi zemlju
pa pricekaj povoljno vrijeme
pa posij sjeme
pa haaaj haaaaj nehajjjjjjjjjj

evo masalah i plodova

Hm... draga moja .... hm......
kako smo svi navikli na udarne doze pencilina... cekaj, cekaj, mozda ipak
negdje ima neka mala rozna pilula glomnes i ... gotovo
Berka
Berka

Broj komentara : 270
Location : Vlissingen, Holand
Registration date : 2007-12-21

Na vrh Go down

OBJAVLJUJEMO RAT STAROSTI DEPRESIJI I BOLESTI Empty Re: OBJAVLJUJEMO RAT STAROSTI DEPRESIJI I BOLESTI

Komentar  ERMINA Thu Mar 27, 2008 1:57 pm

Dobre pilule su odlicna stvar, kad znas kojim Putem ides; kad gledas na njih kao saveznike ili alat pomocu kojih ces postici konacni cilj.

Reci mi sta zelis - reci cu ti kako ti mogu pomoci!
ERMINA
ERMINA

Broj komentara : 53
Location : BHAC, BOSNA&HERCEGOVINA
Registration date : 2007-12-22

Na vrh Go down

OBJAVLJUJEMO RAT STAROSTI DEPRESIJI I BOLESTI Empty moja sestra PREKO MENE

Komentar  Berka Fri Mar 28, 2008 6:18 pm

Dobila sam mail od moje sestre, bilo bi lijepo da se registruje i na ovom mjestu izrazava, ali do tada,
prenosim njeno pismo vama, bas na ovom mjestu, jer spada u ovu rubriku:

Cao,
evo prvog javljanja na novu adresu i nesto" za tebe i tvoje jaranice o temi

"Dobro se hraniti"

Ljubitelji dobrog zalogaja uvijek seu svesrdno glasali za hranu koja je po sastavu dobra, a po izgledu privlacna. Ovakvo uzivanje u hrani ne predstavlja samo gurmanski dozivljaj "od jezika do zeluca"vec ima i sasvim odredjen psiholoski znacaj. To vazi i za ljude starijeg zivotnog doba. Naravno, oni sve cesce postavljaju pitanje: "Sta je zdravlje?" Neku orijentaciju pruzice ovaj " ANTISTARACKI JELOVNIK"
(Ja smatram da pored anti-stresa moramo i antistaracki jelovnik upotrebljavati) a on je otprilike ovako :

Dorukak: mljeko ili bijela kafa, snita crnog hljeba i svjezi sir
.
Uzina: jedna jabuka ili jedan jogurt (nikako obadvoje)

Rukac: Supa od kostiju i zeleni
Posno meso ili riba, salata po zelji , krompir ili riza ... (po izboru sta ko voli i po sezoni povrca uzimati raznovrsno

Opet uzina (kad nam mrak pocne padati od gladi) a to je uzeti jednu solju zelenog caja

Vecera: nesto lagano da ne pretpavamo stomak, svjezi sir sa jednim kuhanim jajetom ili
palacinke sa sirom ili kiselo mljeko sa jednom snitom crnog hljeba i preko njega ko sta voli a ja volim puter i posoliti i preko toga bijelog luka ha ha ha

3 sata prije spavanje NE JESTIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII !

Ovakav jelovnik nije nikakva pravilnik! Pravilo je, medjutim, da hrana mora da bude ukusno pripremljena i raznovrsna. Ni u cemu ne valja pretjerivati: nemojmo biti fanatici "zdrave" ishrane po bilo koju cijenu!
Treba biti liberalan: Uzivanje u hrani je psihicko zadovoljstvo, a covjek sa godinama postaje veci gurman - mada vise "u ocima", nego po svojim realnim mogucnostima. Zato, u okviru preporucene ishrane treba voditi racuna o dovoljnim kolicinama unete energije, a svakkako i o mogucim posljedicama nepromisljenih "izleta"u preobilan i predubok tanjir !

Veliki ti pozdrav i uzivajmo u hrani i "Sve zavisi od nas, ostalo je puka slucajnost"
Berka
Berka

Broj komentara : 270
Location : Vlissingen, Holand
Registration date : 2007-12-21

Na vrh Go down

OBJAVLJUJEMO RAT STAROSTI DEPRESIJI I BOLESTI Empty dode i ovo na red

Komentar  Enisa Alic Sun Mar 30, 2008 10:09 am

Tek sada sam ovdje "virnula", posto sam prvo ostale teme "procesljala". Razz

Nemam mnog pojma o ishrani, i nikada se nisam nesto sa tim "bakcala" (moja mlada sestra broji kalorije i tako to - a ja ni dan danas neznam kako to ide).

Ali u periodu kada je moja zaova imala problema sa hranom (anorexia) sam joj moj pogled na ishranu iznosila:

....Pa cak ni masina ili auto ne mogu funkcionisati normalno ako se s vremena na vrijeme ne podmazu i poprave - a nikako bez struje ili benzina . Sto je benzin boljeg kvaliteta i cistiji, bolje auto ide. Ne trza , bolje vuce - a ako se nade nesto sto tu ne treba da bude: zna se i ugasiti (nedaj Boze).

Pored mnogo placa uvije bi mi se smijala : "ti i tvoj benzin..... Very Happy "

sunny
Enisa Alic
Enisa Alic

Broj komentara : 147
Location : München
Registration date : 2008-03-11

Na vrh Go down

OBJAVLJUJEMO RAT STAROSTI DEPRESIJI I BOLESTI Empty BRIZLJIVO BIRAJ GORIVO ZA SVOJU LIMUZINU

Komentar  Berka Sun Mar 30, 2008 10:52 am

pa jeste, kao moze biti svejedno koje gorivo sipas u svoj automobil. Ne bi ni u lududu ubacila pgresan
prasak u svoju masinu za pranje vesa, a tek za pranje sudja, kako je njima tepam da su moji najbolji prijatelji Very Happy
pa stvarno bi bilo idiotski tu ubaciti nesto sto im ne prija.

A ja? Ah pa ja sam najvaznija osoba na ovoj planeti.
A i ti sebi? ( ako si pametna ) . Vodi racuna o majci svoje djece, to je najveci poklon koji im mozes dati.

i moram ponoviti ono sto moga sekana rado govori, zaista mi se cini vise nego duboko:

Sve zavisi od nas, ostalo je puka slucajnost"
Berka
Berka

Broj komentara : 270
Location : Vlissingen, Holand
Registration date : 2007-12-21

Na vrh Go down

OBJAVLJUJEMO RAT STAROSTI DEPRESIJI I BOLESTI Empty Sve zavisi od nas, ostalo je puka slucajnost

Komentar  Enisa Alic Sun Mar 30, 2008 6:30 pm

Ovo ne da mi se svida, pravo dobro ti je seka rekla.

sunny
Enisa Alic
Enisa Alic

Broj komentara : 147
Location : München
Registration date : 2008-03-11

Na vrh Go down

OBJAVLJUJEMO RAT STAROSTI DEPRESIJI I BOLESTI Empty Re: OBJAVLJUJEMO RAT STAROSTI DEPRESIJI I BOLESTI

Komentar  Sponsored content


Sponsored content


Na vrh Go down

Na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu