I-Ching

Stranica 2/2 Previous  1, 2

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down

Da, zaboravila sam ono sto sam prvobitno htjela reci...

Komentar  Vilda on Wed May 28, 2008 7:34 pm

A to je "nesto interesantno". Upravo citam knjigu o Feng Shuiu, autorice Lillian Too. U toj knjizi autorica navodi da je Feng Shui zapravo nastao iz I-Chinga (za koji ne zna tacno kad je nastao) i da se kompletno temelji na njemu. Eto, ja proucavam I Ching godinama, ali nisam to znala. Moram se malo zaroviti u diskusije o Feng Shuiju. Ova se nauka meni cini mnogo komplikovanijom od I-Chinga.
Dakle, kad covjek nije siguran u odgovor ili kad jednostavno zeli znati pravo vrijeme za nesto, kad ima vise opcija, ili kad je jednostavno dovoljno hrabar da zeli znati datume dogadjanja, treba se obratiti I-Chingu. Pravih prijatelja je malo, a vecinom su manje ili vise pristrasni kada se radi o savjetima. Dalje, tri prijatelja ce uglavnom dati tri razlicita savjeta. I-Ching je potpuno nepristrasan i uzima u obzir stvari na mnogo dubljoj, neki ce reci metafizickoj osnovi, koje mi ne mozemo uzeti u obzir. Upravo iz tog razloga je za Kineske careve, a danas za mnoge Istocnjacke mudrace ostao najbolji nacin savjetovanja. Paralela koju ja mogu povuci izmedju I-Chinga i Feng Shuija (mada sam o Feng Shuiju malo upoznata) se osim filozofije shvatanja Univerzuma i interakcije elemenata na kojim pociva, prvenstveno bazira na takozvanim "letecim zvjezdama" o kojima Feng Shui tako mnogo govori.
Erminu cu inace, nadam se vidjeti danas ili sutra pa cu joj sakupiti novcice da ih pred mojim ocima baci, a Berki cu vec sutra zavrsiti (i dok to sve napisem, to vam dodje ponedjeljak).
Ko je nagodan sekvence moze objaviti i na forumu
cheers

Vilda

Broj komentara : 11
Registration date : 2008-04-22

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Re: I-Ching

Komentar  Miran Lakovski - Laki on Wed May 28, 2008 8:12 pm

Vilda (citat):Mirno cekanje uspjeha opcenito je najbolji, najplodniji nacin ulaganja snage misli, od svih koje postoje na svijetu!"

Divno tačno jednostavno. Hvala ti Vilda

Miran Lakovski - Laki

Broj komentara : 101
Registration date : 2008-03-11

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Berka on Wed May 28, 2008 11:15 pm

Vilda (citat):...Feng Shui zapravo nastao iz I-Chinga ...

Nisam ni ja znala, a toliko godina proučavam Feng Šui. Nego, pusti ti mene da dalje proučavam svoje, a ti se u svojoj oblasti usavršavaj, pa ćemo jedna drugu koristiti da ne bismo opet toliko godina provele na studiranje druge nauke odnosno magije koja se nadovezuj... Wink

Aaaahaaah, al ja znam zapetljati rečenicu ( kao da sam spisateljicina rodica) Razz

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Broj komentara : 972
Registration date : 2007-12-21

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Vilda on Thu May 29, 2008 6:44 pm

Sale (citat):
Vilda (citat):Mirno cekanje uspjeha opcenito je najbolji, najplodniji nacin ulaganja snage misli, od svih koje postoje na svijetu!"

Divno tačno jednostavno. Hvala ti Vilda

Dragi Sale,
Upravo tako i ja mislim. Znas, ja sam se tako bila zapetljala u svojim nastojanjima da se otpetljam, da sam potpuno bila izgubila put i zanemarila da je odgovor ustvari toliko jednostavan. Ali, valjda zato sto nam je pred nosom, niko ga ne vidi. Ima doduse izuzetaka. To su ljudi koji su rodjeni sa znanjem ove "tajne", ali ih je vrlo malo. Azra ih prepozna po Jupiteru kad im blikne u natalnu kartu. Recimo, moj zet. Covjek je krenuo od NULE i napravio CARSTVO. I tako ja u jednom od svojih ocajnih trenutaka, izgubljena u silnim tehnikama o pravilnom razmisljanju koje razne knjige predlazu, pitam njega da mi objasni sta je to tako specijalno sto on radi. Ponavljam, on je enciklopedijski primjerak "Tajne" (to nazivam tajnom jer je na tu temu napravljen film koji se upravo tako zove i tu mnostvo strucnjaka objasnjava kljuc uspjeha, tj. zakon privlacenja, koji djeluje prezicnim zakonima poput matematike i to za sve koji ga pravilno primjene). Dakle, ja sam ocekivala Bog zna kakav odgovor, a on ce meni: "Ne radim nista. Znam sta hocu i samo gledam u tom pravcu." A ja opet pitam: "A sta kad ti se desi problem?", a on ce na to: "Nista, problem je dio uspjeha i samo tako ga trebas promatrati. Ja svoju viziju vidim kao na drugom kraju rijeke. Uopste se ne osvrcem na vodu, vec na drugi kraj rijeke".
Moram spomenuti da je ovo potpuno cist, otvoren covjek velikog srca. I u kontekstu sa ovom zivim primjerom i ovom posljednjom recenicom, voljela bi opet citirati autoricu ove male knjizice "Moc duha" koja kaze:
"...Zloba i omalovazavanje sebe su najgori neprijatelji covjeka. Sve sto cinis, cini iz ljubavi. Nikada se ne savijajte, nikada se ne osjećajte poniženi u prisustvu uspješnijeg. Trebali bismo se diviti talentu drugoga, ali kao kralj kralju, sa čistom, dubokom željom da se ona probudi i radi i u nama, talent koji bi odgovarao našem biću, kao što njemu odgovara njegov..."
Dalje kaze:
"...Nikad ne trosi svoje snage da gubis energiju i svojim osjetilima trazis pomocne snage ili pomagaca. Pusti da to obavi visa sila, ti samo odrzi raspolozenje i mir. To je SVE. Buduca majka ce pustiti da se embrio razvija po urodjenim, tajnim zakonima koji ga konacno dovode na svjetlo. Ona ne treba nista ciniti nego da buse u drugom stanju. Jos bolje, u veselom stanju. Isto tako treba ciniti kad je duh prepun planova. Odrzi mir i raduj se jer ce ono sto zelis tako doci samo od sebe..." U posljednje vrijeme sa i ja zivi primjerak da je tako cheers

Vilda

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Vilda on Thu May 29, 2008 6:49 pm

Berka Nezic-MagistraVitae (citat):
Vilda (citat):...Feng Shui zapravo nastao iz I-Chinga ...

Nisam ni ja znala, a toliko godina proučavam Feng Šui. Nego, pusti ti mene da dalje proučavam svoje, a ti se u svojoj oblasti usavršavaj, pa ćemo jedna drugu koristiti da ne bismo opet toliko godina provele na studiranje druge nauke odnosno magije koja se nadovezuj... Wink

Aaaahaaah, al ja znam zapetljati rečenicu ( kao da sam spisateljicina rodica) Razz

Draga Berka, u pravu si. Nemam se namjeru zabavljati Feng Shuijem, i I-Ching mi je previse. Dok sam ga proucavala vise sam psovala nego sto sam kontala. Trebale su mi godine da mi "sjedne". Za Feng Shui kazem: ne, hvala!
Super za "preletiti", ali to bi bilo to Sleep

Vilda

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Sponsored content Today at 1:18 am

Sponsored content

Na vrh Go down

Stranica 2/2 Previous  1, 2

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh