STA JE KOGA IZNEVJERILO ????

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down

STA JE KOGA IZNEVJERILO ????

Komentar  Berka on Mon Apr 21, 2008 11:58 pm

Kako su se vjernici nadali raju i blazenstvu tako sam se ja nadala komunizmu kao posljednjem stadiju socijalizma.
Ali, kako god je mene i moj zivot iznevjerio socijalizam odnosno toliko cekani komunizam gdje ce sve “biti po potrebama (a ne zaslugama) a sav nas trud bice po mogucnostima…”
tako je izgleda i vjernike iznevjerila religija.

Ali nisu ljudi razocarani samo radi neostvarnih snova iz vremena naseg odrastanja. Ocekivali smo mnogo i od partnerstva. Odnosno od naseg braka. Ah kakvi su to samo bili snovi ! Kako ne bismo sanjali? Nije bilo bajki a kasnije ljubavnih romana ili filmova koji su spominjali razvode, iskoristavanja, netrpeljivost, nepovjerenje, zloupotrebe, nevjerovatna emocionalna povredjivanja…pa …
Ili ja nisam birala poucnu literaturu i filmove? Nego onako, laganica, limunada, pa uzivaj.

A kada ti se dogodi emocionalna povreda, kad osjetis u svojoj dusi duboki krater ili cak i fizicka povreda, kojeg li razocaranja kada shvatis da zivis u takvom drustvenom uredjenju gdje policija “nema pravo da se mijesa u brak”.
Zapravo, jedino ako padne mrtva glava onda se smiju u tudji brak petljati. Tako je bar bilo u nasoj zemlji prije devedesetih godina.
Da li se na tom planu nesto izmijenilo neznam, i nemogu da znam jer vise ne zivim u zemlji mojih predaka.

Berka Nezic-MagistraVitae: komentar modifikovan dana: Thu Apr 24, 2008 8:57 pm; prepravljeno ukupno 1 puta

Berka

Broj komentara : 972
Registration date : 2007-12-21

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Mijenja se polako

Komentar  Miran Lakovski - Laki on Wed Apr 23, 2008 1:48 pm

To nemijesanje u brak mi je poznato. Ipak se priblizavamo europi. Koliko znam situacija se mijenja nekako ali polako. Zabrinjavajuce je to da nasilja ima i u kucama intelektualaca i takoreci vidjenijih ljudi a neki koji neznaju svojom glavom misliti mogu to pogresno primijeniti. Dapace mogu misloiti je je to kul. Jos gori uzor koji zastrasuje su svestena lica, oni koji predstavljaju bozije kuce a dozhvoljavaju svojim nastranostima incest pedofilstvo. Slicni njima ce tu glatko naci opravdanje za svoje ponasanje

Miran Lakovski - Laki

Broj komentara : 101
Registration date : 2008-03-11

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

najlakse je medjusobno optuzivanje

Komentar  Berka on Wed Apr 23, 2008 9:57 pm

Brak je institucija u kojoj polazemo najvece ispite ljudskosti. Iskrenost ? Ah, o tome bi se mogli romani pisati. Jedan od osnovnih temelja zdrave porodice povjerenje, iskrenost, odanost, nazalost, u mnogim slucajevima drma se bas do samih korijena.
Ali u svemu tome, jedna stvar se najcesce konzumira: OPTUZIVANJE !

Kako reagovati na optužbe?

Braniti se?
Mudro šutiti?
Krenuti u kontranapad?
Pravdati se?

Neznam šta je dobro a šta nije. Ali mislim da je najispravnije ne pravdati se.

Kad god sam se pravdala bila sam emotivno, duševno, fizički i intelektualno slaba. To znam tek sada, kad analiziram onako nepristrasno, kao da se radi o nekome drugom.

Jaka osoba nema nikakve potrebe za pravdanjem. Čemu to? Jer, onaj ko te želi napadati ionako ne sluša tvoje argumente. Trud bi bio uzalud, jer najčešće ne ulazi u uši napadača.
Savjet: ne pravdaj se! Nego mudro, čak se i zahvali. Zašto? Pogodi.

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

najlakše je napadati

Komentar  Berka on Fri Apr 25, 2008 11:05 am

Kao što ranije rekoh, pravdati se, kome? Čemu? Zašto? Čak i ako u svojoj odbrani imaš jake argmente, onaj ko te želi napadati ne odustaje od svog cilja. Tvoji argumenti će samo proći pored njega, neće ga ni dotaknuti. Nastaviće još žešće. Ovo je bilo razmišljanje kao reakcija na jedno bračno optuživanje.
Ali sada govorimo o svim mogućim vrstama napadaja.

Ja prihvata moje greške i idem dalje.

Volim moje mane kao što volim cvijće. I svjesna sam, moje mane, jednoga dana, isto kao cvjetić, uvenuće, nestaće, bile napadane ili ne. Od njioh će ostati samo prah. A kad vjetrić puhne, i to malo trunja, otuhnuće.

Nije mene briga za takozvane vanjske napadaje. Ma to možeš vala, onako, u prolazu pored putaostaviti. Kao nepotreban ruksak. Ali, ako imaš u kući vampira koji ti potajno, tiho, podmuklo "hinjski" crpi energiju, to je problem. Ili ako te agresivno i otvoren napada, i to je problem, ali mnogo manji, jer ti daje šansu da reagješ. Imaš priliku za kontraudarac.

Kada te neko optužuje, umjesto otpora, OTPUSTI i ZHAHVALI !!! Onaj ko te optužuje nesvjesno PREUZIMA DIO NEGATIVNE KARME od tebe.
Raduj se što tvoja (loša) karma odlazi. Zahvaljujem ti što otimaš moju lošu karmu. Ja se ne opirem, nego ti kažem s ljubavlju:
Saosjećam s tobom i zato se omišljam da li da ti predložim:
" Ne okrivljuj me, jer će te to povrijediti. ( t-e-b-e će povrijedit na ne mene). Navaliće se na tvoja pleća teret koji ja nosim radi mojih grešaka. Biće ti mnogo. Postaće ti previše. Jer, i ti maš svoje breme, svoje pogrešne odluke. Možda je tvoje breme od mojeg teže.

Kažem ti, suosjećam s tobom, žao mi te. Ako Bog može da trpi sve sukobe svijeta, nasilja, tolike ratove, mogu vala podnijeti ja taj mali sukob
tebe sa tobom.

Tvoj negativan stav prema meni garantuje ti kartu u jednom smjeru. Pravac bom džehenem ( pakao).

Da li shvataš šta sebi radiš?

Kontaš li ili ne, svejedno. Ne brini. Ja preuzimam svu krivicu ovog svijeta - s osmjehom Smile .
Jer, ja sam majstor-učitelj.

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Re: STA JE KOGA IZNEVJERILO ????

Komentar  Miran Lakovski - Laki on Fri Apr 25, 2008 3:03 pm

Berka Nezic-MagistraVitae (citat):Ja prihvatam moje greške i idem dalje. Volim moje mane kao što volim cvijće. I svjesna sam, moje mane, jednoga dana, isto kao cvjetić, uvenuće, nestaće, bile napadane ili ne. Od njioh će ostati samo prah. A kad vjetrić puhne, i to malo trunja, otuhnuće.
Kada te neko optužuje, umjesto otpora, OTPUSTI i ZHAHVALI !!! Onaj ko te optužuje nesvjesno PREUZIMA DIO NEGATIVNE KARME od tebe.Raduj se što tvoja (loša) karma odlazi. Zahvaljujem ti što otimaš moju lošu karmu.
.

Hvala za ove mudre rijeci. Sjeticu ih se uvijek kada postanem zrtva necijeg napada. Veoma veoma mudro:"HVALA TI STO PREUZIMAS DIO MOJE NEGATIVNE KARME". Ovu recenicu cu zapisati. To ce od danas biti moja molitva i mantra i amajlija kad god me optuze.
Pozdrav svim clanovima ovoga foruma.

Miran Lakovski - Laki

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Tako je ne pravdati se

Komentar  Irma on Sat Apr 26, 2008 10:43 am

Zvuci logicno. Ako nakoga optuzujem bez obzira je li kriv ili nije najvecu stetu nanosim sebi. Jer ja se uzbudjujem, ja se uzrujavam, ja lucim otrov u svoju krv i ja se razboljevam od vlastitog otrova. Svaki covjek ima vrline i mane. Na meni je odluka hocu li gledati samo vrline ili zauzeti stav ceprkanja po tome ima li neko gresku pa makar bila kao zrno graska. Ili je nema nego je samo ja vidim. A to sto drugi ne vide a ja vidim to bi morale biti moje lične frustracije. Kao da drzim ogledalo ispred sebe i govorim sama sebi. Jer ono sto govorim to sam ja.

Irma

Broj komentara : 51
Registration date : 2008-04-26

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Kritika daje kontraefekte- kad ne ide, promijeni strategiju

Komentar  Berka on Sun Apr 27, 2008 10:45 am

Fascinirala me priča o Nikoli Tesli na jednom (nećete vjerovati) holandskom programu. Ali nije bilo toliko riječi o njegovim izumima ili o Edisonovim kradjama njegovih otkrića, nego o njegovom privatnom životu.

Nikolin otac je umro od jada jer mu nikako nije mogao dokazati da su poroci sina razmetnoga pogubni za cijelu porodicu. Čak ga ni smrt oca nije osvijestila. Ali djelovalo je nešto drugo, sasvim neočekivano. Pokušacu ukratko prepričati:

Učio je non-stop, žedan znanja, spavao je samo 4 sata...profesori iz Beča su pisali njegovom ocu da ga malo prikoče, inače, da će sagoriti i da na kraju od iscrpljenosti neće moći fakultet do kraja izvesti. Tako je i bilo.

U trećoj godini, poslije briljantnih ocjena Nikola je puk-o ! Odao se porocima, mijenjao žene, kockao sve više. Dobio je "šup kartu" , iz Beća a zatim iz Slovenije doportovan je kući. Otac je govorio, govorio, na kraju se od muke razbolio i umro. Kocka je dalje uzimala maha, tvrdio je da su mu to trenuci najljepši u životu, da za to vrijedi umrijeti i td... Počeo je kao svaki ovisnik prodavati stvari.

Nikolina majka, ODLIČAN POZNAVALAC LJUDSKE DUŠE, ništa nije govorila, jer je znala da to ne pije vode. Jednog dana pružila mu je debeli svežanj novčanica:
"Idi, prokockaj. Što prije potrošiš sve što imamo, prije ćemo se i ja i ti smiriti. Potrebno nam je da se smirimo. Što prije, to bolje. Idi, sine, uživaj. Sretno ti bilo"

I dogodilo se čudo. U svojim memoarima je napisao: " Tog trenutka kada sam gledao majčinu ispruženu ruku iščupao sam kockanje iz svog srca. Odjednom mi je ta ovisnost bila jednako važna kao čačkanje zuba. "
Nikola se nikad više nije vrato kocki.
Nikad nije završio fakultet.
Ostalo znate.
Mene fascinira ovo: njegova majke je znala: Izlječiće se samo ako aktivira SVOJU UNUTRAŠNJU ODLUKU. Jedino to djeluje. Sve izvana koliko god je argumentovano. Koliko god je puno emocija, možeš pred ovisnikom rezati vlastite vene, jednostavno: ne pije vode.

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Ovo me podsjetilo na djetinjstvo

Komentar  Elena H. on Sun Apr 27, 2008 1:38 pm

Tako je meni otac kupio cigare i predao uz napomenu da od njega trazim novac kad vec jedem gxxxx, ali nedozvoljava da se grebem
i prosim od drugih. Pitanje casti mu je bilo na prvom mjestu. To me postidilo da vise nisam trazila ni od koga to gxxxx. Osjetila sam samar po sred lica propadala sam u zemlju od stida. Tad sam isla sedmi razred osnovne skole. Odavno sam punoljetna ali mi cigara ne pada na pamet ni u najtezim trenucima.

Elena H.

Broj komentara : 32
Registration date : 2008-04-25

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Kako ko

Komentar  Miran Lakovski - Laki on Mon Dec 15, 2008 3:19 pm

Ono sto si ti zakljucila u sedmom razredu, ja sam sa zakasnjenjem od petnaest godine. Ali nikad nije kasno da se to g....
odbaci iz zivota. Bolje ikad nego nikad prihvatiti da se moze zivjeti i bez dima u vlastitim plucima

Miran Lakovski - Laki

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Berka on Tue Jan 20, 2009 7:31 pm

Sta je koga iznevjerilo ovih zadnjih dana... Mene je ova tehnika iznevjerila, tek danas sam uz pomoc administratora usla u forum. Nevjerovatno ali istinito. Shocked Tako ti je kad stalno mijenjas svoje ime u profilu, pa se odjednom sjetis da sebi das ime sa kvacicom ( ja sam nova zena), a profil izgleda ne poznaje kvacice... Mad

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Sponsored content Today at 12:10 am

Sponsored content

Na vrh Go down

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh