JEDNA PRICA KOJA ME DUBOKO POTRESLA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down

JEDNA PRICA KOJA ME DUBOKO POTRESLA

Komentar  Berka on Mon Apr 21, 2008 4:37 pm

Jedna zivotna prica
Na dobrotvornoj gala-veceri, na kojoj su se prikupljala sredstva za skolu za decu sa posebnim potrebama, otac jednog od ucenika podijelio je sa prisutnima pricu koju nece zaboraviti niko ko je tada prisustvovao tom dogadjaju.

Posto je zahvalio skoli i njenom predanom osoblju, postavio je sledece pitanje:

'Ako nije ometena spoljasnjim uticajima, svesto priroda stvori je savrseno kreirano. Ali moj sin Sinisa ne moze da nauci sve one stvari koje mogu druga djeca. Nije u stanju da razumije i uradi sve ono sto i njegovi vrsnjaci.
Gdje je tu prirodni poredak stvari, kada se radi o mom sinu?'

Publika je utihnula posle tog pitanja.

Otac je nastavio:
'Vjerujem da se, kada tjelesno i umno invalidno dete, poput mog Sinise, dodje na svijet, prilika za iskazivanje istinske ljudske prirode sama javi i pokaze, i to u vidu nacina na koji drugi ljudi tretiraju to dijete'.
Potom prodzi:
Siniša i njegov otac šetali su pored parka, gde su neki dečaci, koje je Siniša inače poznavao, na terenu igrali fudbal.

Sinisa je upitao oca:
'Sta mislis, tata, da li bi me pustili da igram sa njima?'

Sinisin otac je znao da vecina djecaka ne bi zeljela da neko kao Siniša igra u njihovoj ekipi, ali je isto tako vrlo dobro znao koliko bi njegovom sinu znacilo da mu dozvole da zaigra, i koliko bi mu to samo dalo toliko potrebni osjecaj pripadnosti i samopouzdanja, uvjerenje da od društva biva prihvacen uprkos svom invaliditetu.
Sinisin otac je prisao jednom od djecaka pored aut-linije i upitao (ne ocekujuci previse) da li bi i Sinisa mogao da zaigra sa njima.Momcic se u nevjerici okrenuo prema igralistu i rekao:
'Znate sta, gospodine, mi gubimo sa 4 : 1, a blizi se i kraj drugog poluvremena. Pa, ..., moze da igra za nasu ekipu, pokusacemo da ga postavimo na poziciju lijevog beka'.

Sinisa se malo namucio hodajuci do ekipe, ali je sa sirokim osmjehom obukao dres svog tima.

Otac ga je ozaren gledao sa majusnom suzom u oku i osjecajem narastajuce topline u grudima. Djecaci su mogli jasno da vide i osjete srecu ovog covjeka, ganutog oca koji radosno gleda kako njegov sin biva priman u njihov tim.

Pri kraju utakmice Sinisina ekipa je dala gol iz jedne brze kontre, ali je jos uvijek gubila sa dva gola razlike.Sinisa je pokrivao lijevu stranu polovine terena.

Iako nikakve akcije tuda nisu isle, on je ocito bio u euforicnom raspolozenju jer je dobio priliku DA BUDE u igri, na travnatom tepihu; razvukao je osmeh od uha do uha, dok mu je otac mahao sa tribine.

U samoj zavrsnici Sinisina ekipa je opet postigla gol, dakle, gubila je samo sa 4 : 3 !
Sada, sa jednim golom u minusu, smjesila im se prilika za eventualno izjednacenje u zaustavnom vremenu od 5 minuta.

I zaista, dosudjen je penal za Sinisin tim i djecaci su stali da se pogadjaju ko ce ga izvesti.

Pade ideja da puca Sinisa, ali uz veliki rizik da izgube utakmicu !?
Na opce iznenadjnje - Sinisi je ipak data lopta !
Svi su znali da je to bila nemoguca misija, jer Sinisa nije ni umio pravilno da sutira, a kamo li da pogodi okvir gola i da prevari golmana.Ipak, kad je Sinisa stao iza lopte, protivnicki golman je, shvativsi da Sinisina ekipa svjesno reskira poraz radi tog jednog jedinstvenog trenutka u Sinisinom zivotu, odlucio da se baci u pogresnu stranu kako bi lopta ipak usla u mrezu.

Sinisa je uzeo zalet, zamahnuo i ... traljavo zakacio loptu, koja je polako krenula ka suprotnoj stativi.

Utakmica bi u ovom trenutku bila prakticno rjesena, jer je lopta bila spora i vecina protivnickih igraca bi je mogla sustici
Medjutim, i oni su se kretali sasvim lagano, pa svi gledaoci povikase:
'Sinisa, Sinisa, trci za njom, Sinisa, trci, stigni je, stigni !!! Trci, trci, i sutni je u mrezu !!!
Nikada pre u svom zivotu Sinisa nije toliko brzo trcao, uspio je, na jedvite jade, da stigne do nje prije nego sto je zavrsila u gol-autu.

Doteturao se isiirom otvorenih ociju, zadihan, upitnog pogleda, zastao da vidi sta ce dalje

Svi graknuse: 'Sutni je, Sutni je u gol !!!

Uhvativsi dah, Sinisa je vidno potresen, naprezuci zadnje snage, kao u nekom delirijumu, nekako umirio loptu, zahvatio je unutrašnjom stranom stopala i ... i smjestio je u mrežu !!!

Muk, ... , a onda provala ... prasak - svi skocise:

'Sinisa, Sinisa, bravo, Sinisa !!!'

Zajapurenom i prenerazenom Sinisi priskocise svi saigraci, grleci ga, ljubeci ga i slaveci ga kao heroja koji je spasio svoj tim od poraza.

'Tog dana ...', okoncavajuci svoju pricu s drhtajem u glasu potreseni otac, dok su mu se suze kotrljale niz lice, '... djecaci obje ekipe donijeli su komadic prave ljubavi i humanosti u ovaj svijet'.

Sinisa nije prezivio do sljedeceg ljeta.

Umro je jos iste zime, nikada ne zaboravivsi da je bio heroj, da je zbog toga njegov otac bio presrecan i pamteci kako je svog malog heroja docekala odusevljena majka, grlivsi ga placuci od srece!

* * *
DODATAK OVOJ PRIČI:
Vi, najverovatnije, birete ljude u svom adresaru koji su 'prikladni' za to, dakle, one koji su 'podesni' za ovu vrstu poste. Ali osoba koja Vam je ovo poslala vjeruje da svi mi mozemo utjecati na to da se stvari promene. Svi imamo na desetine prilika svakog dana da pomognemo da se ostvari taj 'prirodni poredak stvari'. Tako mnogo, naizgled beznacajnih, susreta izmedju dvoje ljudi stavlja nas pred izbor:
Prenijeti malu iskru ljubavi i humanosti na drugog ili izbjeci datu priliku, ostavivsi tako svijet jos malo hladnijim?

Stari mudrac je rekao da se svako drustvo prosudjuje i cijeni po tome kako tretira svoje najunesrecenije pojedince.

Procitavsi sve ovo, imate mogucnost da izaberete jednu od t r i ponudjene odluke:

1. Izbrisati

2. Zadrzati

3. Proslijediti

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Broj komentara : 972
Registration date : 2007-12-21

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Re: JEDNA PRICA KOJA ME DUBOKO POTRESLA

Komentar  ERMINA on Mon Apr 21, 2008 10:27 pm

Divno sto si se sjetila staviti ovu pricu na forum. Moje iskustvo kazuje da su ljudi alergicni na prosljedjivanje ovakvih mailova, da li zbog osjecaja iskoristenosti jer neko to sve naplacuje ili zbog hendikepa da prepoznaju da svaki ovakav tekst DOISTA donosi srecu, neznam.

Uglavnom, odlicna je ideja da ih stavljamo ovdje a da ih nasi prijatelji sa mailing liste citaju ovdje, ako zele, ako ne - nikom se nista lose nece dogoditi, samo ce izgubiti JOS JEDNU priliku da bude sretan - nije li to lekcija o prirodnom poretku?

Usput, ja sam dozivjela sok kad sam ustanovila da bihnet selektira SAMOINICIJATIVNO moje mailove i odvaja ih u spam po svom nahodjenju - ko ima pravo da u moje ime odredjuje sta je spam, a sta ne. Najvazniji e-mail mog duhovnog zivota pronasla sam pregledajuci spam katalog. Otad to redovito cinim. Sedmicno primam nekoliko hiljada mailova i zaista treba vremena da sve pregledam, ali slijedim PRIRODNI POREDAK i sama odlucujem sta je za mene korisno a sta ne.

ERMINA

Broj komentara : 227
Registration date : 2007-12-22

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

odmah sam to skontala

Komentar  ERMINA on Tue Apr 22, 2008 11:09 am

samo mi se ucinilo neumjesno da ja potezem to pitanje!

salim se, zar ne bi svaki normalan covjek trebao duboko dozivjeti ovu pricu, ali i svaku hendikepiranu osobu koju sretne.

prije nekoliko dana moj suprug je imao dan vrlo visokih vibracija, zahvaljujuci jednom covjeku, cija kolica nisu bila dovoljno mocna da se popnu uz malu uzbrdicu na most. razmjenili su svega nekoliko rijeci: "stari, gdje je zapelo...", uzbrdica je duga cca 3m, stoga nije potrosio ni puno vremena ni puno snage da mu pomogne da prevazidje prepreku, a cijeli dan je lebdio na oblacima.

price su svugdje oko nas, samo nam treba umijece dopustanja da ih vidimo i kroz njih se uzdignemo do nebeskih visina...

ERMINA

Broj komentara : 227
Registration date : 2007-12-22

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

sad i ovdje možemo biti junaci

Komentar  Tenzila on Tue Apr 22, 2008 1:00 pm

Drage moje
evo nađoste me, zaista treba biti budan ovdje i sada i na pretek je situacija gdje možemo biti: suosjećajni, ljubazni, susretljivi sa malo truda!
Obratite pažnju koja čuda možete da učinite sa iskrenim osmjehom, ljubaznom riječi ili pozdravom!
Ja to činim redovno svjesno dok idem na posao (naravno i u toku dana). Uživam u izrazima lica koja se ozare kad dobiju neočekivani osmjeh, pogled ili prijateljsku gestu! A tek koju ja energiju dobijem zauzvrat! Univerzum je izobilje, i za sve nas ima dovoljno! Hvala univerzumu!

Tenzila

Broj komentara : 91
Registration date : 2008-02-05

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

imam i ja svoju specijalnost

Komentar  Berka on Tue Apr 22, 2008 2:28 pm

Moja familija odavno zna za jedan hobi koji svakodnevno upraznjavam.
U Holandiji su starci stalno pred prozorima kao u izlogu. Ja im mahnem, osmjehnem se, nastavim dalje i onda iz daljine se opet okrenem da im poklonim jos jedno veliko mahanje i siroki osmjeh. Ocima im saljem svjetlost i ljubav.
Svaki put ugledam nepregnuto lice jer se pokusavaju sjetiti odakle me znaju. A ocigledno im ne pada na pamet da me nikada nisu upoznali.
Ipak, zbunjeno mi mahnu i ostanu ostatak dana u razmisljanju.
Nije lose, malo fitnesa za njihove usporene vijuge Smile
Svaki put kada to uradim osjecam udvostrucenu energiju. Moje srce bubnji za ziiivooot....

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Broj komentara : 972
Registration date : 2007-12-21

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Re: JEDNA PRICA KOJA ME DUBOKO POTRESLA

Komentar  Sponsored content Today at 12:10 am

Sponsored content

Na vrh Go down

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh