PRAVA STVAR NA PRAVOM MJESTU, U PRAVO VRIJEME

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down

PRAVA STVAR NA PRAVOM MJESTU, U PRAVO VRIJEME

Komentar  Berka on Sat Jan 05, 2008 10:56 pm

Mili moji,
prvi dani januara !!! Mozete li zakopcati dugme na struku ? Sta da se radi?
Selma, Ermina, strucnjaci za prehranu. Savjetnici za skidanje suvisnih kilograma, pomoc, koja je od vas dvije guru skidanja kilograma?
H e l p !

Berka Nezic-MagistraVitae: komentar modifikovan dana: Wed Jun 11, 2008 7:23 pm; prepravljeno ukupno 1 puta

Berka

Broj komentara : 972
Registration date : 2007-12-21

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

SOS - SIFRA "DUGME"

Komentar  ERMINA on Sun Jan 06, 2008 2:56 pm

Draga Berka,
hvala ti sto si me pozvala na ucesce u ovom Forumu, odusevljena sam idejom! Ne samo da zelim podijeliti Tajne o zdravoj ishrani i uspjesnoj kontroli tezine, vec i sama zelim usavrsiti sve "discipline" uspjesnog i zadovoljnog zivljenja, postati Majstor Svog Zivota.
Divim ti se jer si uspjela na jedno mjesto skupiti sve discipline i iznimno uspjesne osobe u pojedinim disciplinama, sa razlicitih strana svijeta i otvoriti Svijet bez tajni i predrasuda, suprotan onom u kojem smo odrasli i u kojem masovno puca ne samo dugmad, nego savovi naseg tijela, nevidljivi spojevi izmedju zdravlja i bolesti.
Sretna sam sto sam se oduprijela strahu od nepoznatog i shvatila da se Zivot ne uci u skolskim klupama, te isceprkala Tajne blagostanja u kojima moja porodica danas uziva. Rado cu ih podijeliti sa svima koji ovdje potraze svoj Novogodisnji poklon!

Ermina santa

ERMINA

Broj komentara : 227
Registration date : 2007-12-22

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Ah, mila moja...

Komentar  Berka on Thu Jan 10, 2008 3:32 pm

Ah, mila moja, kome se ti to zahvaljujes?
Pa Elvisa i ja nemozemo zamisliti forum bez tebe. Pogotovo ovaj naslov.
Mada ovo nije mjesto za to, ali nemogu odoljeti da ti ne kazem da smo se Elvisa i ja upravo na holandskom
forumu upoznale, gdje sam nekoliko godina modelirala rubriku "Zivot".
Tu smo se nas dvije toliko nasle i zavoljele, da je ona jednog dana sjela u voz i krenula prema meni,
javila mi je da dolazi jer me " mora vidjeti".
Mi smo ti srodne duse po mnogo cemu.... ali o tom po tom...
Elvisu cemo sada zamoliti da nam otvori 'PRICAONICU' tako da se nemoramo brinuti
o tome sto se ne drzimo naslova i teme.

O dijeti cemo ovdje ne doktorirati nego magistrirati ....pa sve do nobelove nagrade dogurati Laughing
za sada posto nemam dovoljno vremena samo cu na jednu vaznu stvar podsjetiti:

Piti 2 litre vode to je super. Ali i tu se krije zamka. Ukoliko pijes vodu u toku obroka
i 1 sat poslije obroka ( dok traje probava) onda razvodnjavas zelucanu kiselinu
tako da zeludac nema dovoljno jako gorivo za probavljanje hrane.
To znaci da se hrana duze ( nego sto je predvidjeno) probavlja.
A zna se pravilo: sto duza probava vise sanse da ostaje u nama vise kalorija
sto kraca probava manje sanse da nam nesto ostaje u masnim naslagama.
To je to.
Znaci, voda, s-u-p-e-r !
Ali: U toku obroka i 1 sat poslije obroka - jedino ako umires od zedji.
pusa, pusa, pusa

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

PITI ILI NE PITI - PITANJE JE SAD

Komentar  ERMINA on Sat Jan 12, 2008 12:12 am

Da, draga moja, potpuno si u pravu. Sve informacije koje se nude kroz medije su nestručne i polovične, tako da mali broj ljudi zna kako da raspodjeli 2 litre vode. Zadržavanje hrane u probavnom traktu je opterećujuće za organizam iz više razloga, a voda svakako doprinosi tome. Nisu badava naši stari branili djeci da piju dok jedu (ranije vodu, u novije vrijeme sokove).
Mnoge osobe upravo forsiraju pijenje tokom obroka, nadajući se da će manje hrane stati u želudac, neznajući da se voda ne zadržava u želucu ukoliko obrok nije iznimno bogat vlaknima (a najčešće nije) koja će je djelimično vezati (i vezivanje vlakana i vode se najvećim dijelom dešava van želudca)
Po pitanju žeđi, ona se NIKAD neće javiti u toku ili ubrzo nakon obroka jedemo li kvalitetnu, svježu, neprerađenu hranu (ovdje svakako ne ubrajam počenja, roštilje, suho meso i sudžuk, pizze, hamburgere...) Exclamation
No, kako uvijek postoji rješenje za sve, probavu i lučenje želučanih sokova možemo potaći čašom kvalitetnog crnog vina - ko voli nek izvoli! A čaša napitka od aloje je definitivno odličan svakodnevni izbor.
Voda je zaista teme za sebe, ali za početak smo dovoljno rekli.
flower

ERMINA

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Voda mmm

Komentar  Admin on Mon Jan 14, 2008 12:46 pm

Ja gledam, da unesem 60 -70% dnevno preporucene kolicine vode prijepodne. To me osvjezava, a i budjenje nocu i trckaranje do wc-ja nije moj omiljeni sport.
A sta vi kazete na to, da li da se preferira unosenje hladne vode u organizam ili ipak da se pije mlaka voda? Jer strucnjaci su veoma podijeljenji sto se tice toga. Neki savjetuju hladnu vodu, jer dok je organizam ugrije na savrsenu temperaturu, potrosi dosta kalorija. Neki ipak tvrde, da je bolje piti mlaku vodu, jer ona stimulira rad crijeva, a i bolje djeluje na metabolizam masnoca. Kakva su vasa misljenja u vezi ovoga?

Admin
Admin

Broj komentara : 134
Registration date : 2007-12-10

Vidi profil korisnika http://anti-stres.actieforum.com

Na vrh Go down

Re: PRAVA STVAR NA PRAVOM MJESTU, U PRAVO VRIJEME

Komentar  Admin on Mon Jan 14, 2008 12:52 pm

A, da, da ne zaboravim!
Casa dobrog vina! Ermina, slazem se sa tobom! Za nas zenske je crno vino idealno, zbog metabolizma, zbog odrzavanje krvne slike, a da budem iskrena i nekad zbog odrzavanja osmijeha na licu Laughing ! Ja cu sa casom vina sacekati jos par mjeseci!
Za muske su ipak irska kafa i C vitamin neophodni, dok za zenske unosenje C vitamina nema toliko prednosti gledano na dugorucni termin. Sta je za muske C vitamin, za zenske je magnezij.

Admin
Admin

Broj komentara : 134
Registration date : 2007-12-10

Vidi profil korisnika http://anti-stres.actieforum.com

Na vrh Go down

TEMPERATURA VODE I PODJELJENOST MISLJENJA

Komentar  ERMINA on Mon Jan 14, 2008 2:46 pm

Draga Elvisa,
kao osoba koja prati sve naucne studije na podrucju ishrane, mogu ti saopstiti razocaravajucu informaciju: MISLJENJA NAUCNIKA SU BAS U SVEMU PODIJELJENJA. Crying or Very sad
Moje licno misljenje je da je nauka jos uvijek daleko od pravih odgovora, koliko je daleko i od mogucnosti da iz materije stvori zivot. Stoga ovdje mogu izloziti samo svoje licno vidjenje, a ono je o pitanju vode skakljivo.
Krenucu od vode opcenito. Preporuceni dnevni unos vode od cca 2lit nije prirodan. Prirodno je hranom unijeti veci dio te kolicine. Kako se ishrana savremenog doba zasniva na velikoj kolicini masnoca i proteina zivotinjskog porijekla (sto iziskuje i povecanu upotrebu soli), te rafiniranih ugljikohidrata, kao rezultat imamo dvije posljedice:
- UMANJIVANJE ILI POTPUNO UNISTAVANJE PRIRODNOG FENOMENA ZEDJI, tako da srecemo veliki broj ljudi koji nikada nisu zedni, i
- POTREBU DA ORGANIZMU OBEZBJEDIMO DOVOLJNU KOLICINU VODE DA SE MOZE "IZBORITI" SA ISHRANOM DANASNJICE - nesto otprilike kao: "mozes se najesti bureka i punomasnog jogurta, ali ce tvoj organizam za proces probave, resorpcije i apsorpcije potrositi dragocjenu rezervu vode, pa je moras nadoknaditi dodatnim uzimanjem!"
Sto se me tice, ja sam izmedju: hranim se poprilicno prirodno i pijem vodu onda kada sam zedna (to je najvise nekoliko casa dnevno). Ako sam u situaciji da jedem obradjenu hranu (ili pak pokleknem pred izazovima dobrih mirisa i odlucim nakratko zadovoljiti ego savremenim delicijama Rolling Eyes ), tada postupam jednako kao i ti - preporuceni dnevni unos, rasporedjen tako da 2/3 unesem ranije tokom dana.
Za osobe koje se redovito hrane obradjenom hranom radije savjetujem da tu kolicinu rasporede na cijeli dan i ne prave dugi raspon izmedju uzimanja vode popodne pa do sutradan ujutro. Bubrezi se vrlo brzo naviknu na povecanu kolicinu vode i nocni sportovi prestaju, jer su bubrezi, kao i sve ostalo, programirani da navece "spavaju".
Kod tebe je situacija malo drugacija zbog "pomanjkanja mjesta u utrobi" da se urin zadrzi cijelu noc, zato je kod trudnica dobro pratiti rezim 2/3 unosa u prvoj 1/2 dana.
Po pitanju temperature vode, mogu se samo nadovezati na pocetak ovog posta. Nauka je po ovom pitanju samo dokazala nesto sto smo svi oduvjek znali: nakon plivanja u vodi cija je temperatura znatno niza od temperature tijela, redovito smo izlazili iz vode gladni poput vukova, sjecate se?
Bit vode je da pomogne metabolicke procese, a ne da odmogne. Nauka je dokazala da metabolicki procesi trose kilokalorije i kad smo u stanju potpunog mirovanja. To znaci da ako se zelimo izlezavati pred malim ekranom, a pritom gubiti kilokalorije - mozemo piti hladnu vodu i potaknuti dodatnu potrosnju organizma. No, moracu vas razocarati, ucinak je simbolican.
S druge strane, ja sam imala jednu drugu dilemu - zasto je voda posvuda u prirodi ledena, osim slanih mora ili izvora tople vode koja nisu pitka?
Jedini pametan odgovor je odrzavanje svjezine i kvalitete (smrzavanje vodenih napasnika), tako da bih izmedju vode iz pipe, filtera, flasirane vode, tople i hladne, ipak izabrala ranc podno sume sa dva izvora...

Mozda postoji i neka druga simbolika u pjesmi Od izvora dva putica? sunny

ERMINA

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Vino, vitamin C ili Magnezij?

Komentar  ERMINA on Mon Jan 14, 2008 3:18 pm

Da se ne bi pogresno shvatilo - opaska za crno vino bila je vise saljivog karaktera.
Naime vina koja mi pijemo (indistrijska) sadrže vrlo malo polifenola koji znacajno mogu uticati na krvnu sliku, no mogu se pijuckati uz obrok i definitivno mogu popraviti raspolozenje. Ali i pokvariti!
Da bi dobili dnevnu preporucenu kolicinu polifenola, trebali bi popiti i do 7 litara crnog vina dnevno, a tad bi zacijelo spoznali gorcinu izreke U VINU JE ISTINA Idea
Po pitanju ovog ili onog vitamina/minerala, ponovo se uvlacimo u vjecnu zabludu - SVIMA NAM JE POTREBNO SVE, SVAKOGA DANA, nauka jedino spoznaje ulogu pojedinih vitamina/minerala u odredjenim metabolickim funkcijama, a onda to nestrucna literatura tumaci kao povecane potrebe ovog ili onog kod ovih ili onih...
U stvari je pravo objasnjenje da nedostatak jednog te istog vitamina ili minerala izaziva jedan poremecaj kod muskarca a sasvim drugi kod zene. Tako da ce zena sa nedostatkom vitamina C definitivno imati oslabljen imunitet, mozda krvnu sliku, krvarenje desni, bez obzira na to koliko je dobro opskrbljena magnezijem, kao sto ce i muskarac kojem nedostaje magnezija biti nervozan i razdrazljiv, mozda zapasti u depresiju, bez obzira koliko je dobro opskrbljen vitaminom C.
Stoga, oprez Exclamation

ERMINA

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

POSLIJE JANUARSKIH MASNIH NASLAGA, ISTORIJA SE PONAVLJA....

Komentar  Berka on Tue Jun 10, 2008 10:38 am

Malo sam obnovila znanje iz ovog naslova, narocito ono sto Ermina i Elvisa misle o vodi. Sjetila sam se kako sam od prije osam godina bukvalno zalijevala svoje tijelo litrama vode. Voda mi na '' na nos '' izlazila. Da bih kasnije saznala da vodu treba piti samo kad smo zedni. Misljenja i naucne tvrdnje su naravno uvijek podijeljeni, pa preostaje da biramo sto nam se cini logicno ili sto nam je trenutno po volji. Ja bih ovu temu o vodi zavrsila misljenjem ljudi koji su zagazili duboko u spiritualno. Oni nikada ne piju hladnu vodu. Svi se drze sobne temperature vode ( odnosno tjelesne) tvrdeci da hladno pice i hrana trose zivotnu energiju. Oni pod ovim pojmom '' zivotna'' energija ne misle na kalorije.
Citanjam ovog dijela podsjetila sam se i januarskih '' strasnih'' naslaga koje nas poslije praznika dovode do zabrinutosti pa cak i gadjenja.
Jer upravo ovih dana kad sam izvukla kupace kostime iz ormara, primjecujem ( na moje veliko iznenadjenje) extra masne naslage oko mojeg struka. Malo sam se dala u analizu prehrambenog ponasanja posljednjih dana i sedmica. Krivicu sam svalila na egzoticno voce od kojeg se ne samo frizider nego i cijela moja kuhinja ( cak i podrum ) bukvalno prolamaju.
O cemu se radi? Nas rodjak radi u fabrici ( kod prekookeanske luke) gdje se iz brodova preuzima egzoticno voce i pakuje u ambalazu namijenjenu za prodaju . Radnicima na pakovanju dozvoljeno je da ponesu kuci voce koje zele i koliko zele. Tako je rodjak dosao sa punim gepekom egzoticnog voca, ali u tim nebrojenim kutijama dominiralo je voce pod imenom PASION.

Da li radi ogromne kolicine ili neobicnog izgleda ili jos neobicnijeg oblika i ukusa, moji ukucani to ne zele ni da gledaju ni da probaju !
A ja sam ga jela i jela i jela... jer mi je poznato i veoma ukusno. Ovo voce upoznala sam i rado uzivala u njegovom ukusu prosle godine u Africi ( Gambija). Ali tamo nije izgledalo kao ovo koje je preplavilo moju kucu. Tamo sam ga brala sa loze koja je pravila hladovinu na vecini terasa, voce u svjezem stanju je jos zamamnije i ukusnije.
A loza me podsjecala na vinove loze koje takodjer vise sluze za hladovinu nego za prehranu.

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

nije to loza poznata smo u Africi

Komentar  Jelena S. on Tue Jun 10, 2008 10:59 am

Nemogu da vjerujem da tu ukrasnu lozu nisi primijetila na nasem jadranu, pogotovo u dalmaciji. Taj cvijet je takodjer egzotican kao i vocka, a u nasem narodu ga zovu Isusova kruna ili isusov cvijet. Ja mislim da ne postoji ljepsi cvijet od ovoga, na cijelom svijetu. Mada nasi dalmatinci nemaju pojma da je plod ove loze jestiv, i da ima u sebi nevjerovatne vitmine a jos nevjerovatnije minerale. Ne nazivaju ga uzalud pasion ( strast) , jer strucnjaci tvrde da izaziva strast poput onih Selminih malih plavih strumfica Very Happy .
Koliko ima istine da ovo voce nosi zasluzeni naslov STRAST, preostaje da se proba i nema nagadjanja.

Jelena S.

Broj komentara : 63
Registration date : 2008-03-11

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

To je MARAKUJA !

Komentar  Miran Lakovski - Laki on Tue Jun 10, 2008 4:14 pm

Passion Fruit je voće koje se preporucuje buducim trudnicama radi jake koncentracije folne kiseline .
Cvijet ove voćke je najpoznatiji kao Passiflora edulis (lat.)
TO JE EGZOTICNA PUZAVICA «ISUSOV CVIJET»
Cvijet se zove pasiflora (engl. passion fruit). Uzgaja se kao ukrasna biljka penjačica, ali i kao voćka. Pojedinačni cvijet traje 1 - 3 dana, ali se stalno otvaraju novi. Ima ih i drugih boja, svjetlije i tamnije nijanse roza boje, crvenih... Uzgajanje loze traži toplo mjesto s puno vlage. Ovaj cvijet je slikan u Premanturi, selu na samoj punti Istre.
Passiflora edulis daje ljubičaste ili žute plodove koji su ukusni za jelo U narodu je cvijet poznat kao Gospodinova kruna, Kristov cvijet, Isusova kruna - floss passions - cvijet Muke Isusove - pasija - muka, stradanje, ali i snažne emocije – strast.
Ovo voce se u Istri naziva Marakuja. ( Vjeruje se da je Mara pojela strasnu vocku pa se onda tako ponasala da su je prozvali Mara Kuja ‘’ Marakuja’’ .

Ljubicasta marakuja je manja i sjeme joj je sitnije, a zuta marakuja ima veci plod i sjeme ( koje se jede) je vece. Postoji misljenje da je odlicna za plodnost kako za muskarce tako i za zene. Vjerovatno je zbog toga ne samo voce i cvijece strasti nego i ljekovito.

Miran Lakovski - Laki

Broj komentara : 101
Registration date : 2008-03-11

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

ma pusti maru i kuju

Komentar  Berka on Wed Jun 18, 2008 12:05 pm

pusti MARAkuju, i cvijet i plod, to je egzoticno sve je to fino ali, mnogo kaloricno.
Nego, de da svi jedni druge podrzimo da od veceras do sutra navecer postimo,
u cilju velikog ciscenja otrova iz svake nase celije, ali i dusu malo da procistimo, sa pozitivnim mislima i djelima.
Bilo bi divno da svi imaju malo energetskog praha "thermojetics" koncentrat mlejvenog praha od 21 vrste biljki koje daju nevjerovatnu energiju nasem krvnom pritisku i svjezinu nasim misicima. Kad nam je energija na nivou, ( pogotovo u vrijeme posta da nam glukoza u krvi naglo ne pada i da se od toga ne tresemo kao prut, ili ako nam krvni tlak-pritisak ne pada, onda necemo biti mlitavi i pospani, nego cemo sve lijepo bez ikakve muke predeverati).
Ili jos bolje guarana, ona je naspram thermojetics praha prava atomska energetska bomba - a prirodna.
O malim plavim strumficima necu ni govoriti, oni podsjecaju na bezobrazne stvari,
a vrijeme posta je i vrijeme ... kako se ono zove... kad si postis i u onim stvarima ????
Joooj, na vrh mi jezika, a nemogu da izgovorim tu rijec koju stalno spominju i oni koji se duboko bave meditacijama.....
hm..... Selmaaaaaa, imas li sta za osvjezenje mozdanih vijuga ?????????????
Selmaaaaa, javi se, hitno je...

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Re: PRAVA STVAR NA PRAVOM MJESTU, U PRAVO VRIJEME

Komentar  Sponsored content Today at 12:10 am

Sponsored content

Na vrh Go down

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh