joga za bebe

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down

joga za bebe

Komentar  Berka on Sat Jan 05, 2008 10:48 pm

Joga kao joga, veoma sirok pojam
u mom ormaru je priznajem, najvise literature o jogi. Ali ono sto me trenutno zaokupljuje je joga za bebe.Moja unuka je rodjena prije mjesec dana. Zato sam trenutno u toku proucavanja uputstva o laganim i veoma ugodnim vjezbama joge sa bebom u rukama. Od srca vjerujem da ce moja unuka Ariana u tome uzivati i da ce ova vrsta joge i meni i njoj najljepsa iskustva podariti. Moguce je da ce curica koju cemo predstaviti jednog dana moci sa ponosom govoriti da se bavi jogom od svog rodjenja i da pri tome nece zaboraviti naglasiti da je za to spiritualno iskustvo zasluzna, ko drugi, nego njena majka

Berka Nezic-MagistraVitae: komentar modifikovan dana: Sun May 11, 2008 11:05 am; prepravljeno ukupno 1 puta

Berka

Broj komentara : 972
Registration date : 2007-12-21

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Re: joga za bebe

Komentar  Admin on Mon Jan 07, 2008 2:33 pm

Posto cu uskoro postati mama, ova tema me vise nego interesuje! Draga Berka - detalje molim!
I imam jos jedno pitanje, ima li u tvom arsenalu knjiga nesto o haptonomiji - vjezba dodira sa nerodjenim bebama?

Admin
Admin

Broj komentara : 134
Registration date : 2007-12-10

Vidi profil korisnika http://anti-stres.actieforum.com

Na vrh Go down

Komentar  ERMINA on Tue Jan 08, 2008 1:58 am

I ja sam radoznala! Imam "bebu" od 3,5 godine s kojom imam poseban odnos. Puno vremena provodimo zajedno, ali ponekad ipak osjetim da joj nedostaje "bliski kontakt". Tada ostavim sve i posvetim joj se u potpunosti, no voljela bih znati kako obe iz tih momenata mozemo dobiti najvise, cisto iz ekonomskih razloga - previse cijenim energiju da bih je rasipala na pokusaje.
Posto sam se vec uvjerila u Berkine kvaliteta kada je pomogla bebi moje sestre da se izbori za zivot, zeljno ocekujem nastavak ove teme. Question

ERMINA

Broj komentara : 227
Registration date : 2007-12-22

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

to je nesto predivno

Komentar  Berka on Thu Jan 10, 2008 3:22 pm

Drage moje,
Joga za bebe, to vam je nesto izuzetno. Gledala sam na TV nesto o pokusnom pilot programu sa
bebama iz jednog vrtica. Taj pokus traje skoro deset godina. Ispostavilo se da kada bebe masirate i uz to
jos dodate specijalno osmisljenu joga vjezbu,
( umjesto da im nosanjem drmusanjem mozak potresate - uzas! )
ostvarujete jaci spritualni kontakt sa bebom. Sve su mirnije, izgledaju sretnije.
A takva djeca su u kasnijem razvoju pokazala ubjedljivo bolje rezultate u ucenju i socijalnom ponasanju.
Cak se dokazalo da imaju bolju motoriku tijela.
Dok sam gledala tu emisiju, pokazali su jedan insert da se vidi kako oni torade. Njegovateljica je
masirala tabane bebi i njezno joj nesto govorila. Uz to je povremeno svoj obraz uz obraz bebe
prislonila. Beba se bukvalo topila od miline. Tak oda sasvim vjerujem da znacajno doprinosi emotivnoj stabilnosti djeteta.
U svakom slucaju, jedno veoma posebno iskustvo i za bebu i za majku.
U mom slucaju za mene i moju unuku, jer je moja snaha Selma, na moju veliku radost, povjerila to
bas meni.
Kada nadjem dovoljno vremena, objasnicu vam sve detalje.

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  ERMINA on Fri Jan 11, 2008 11:48 pm

Jao što škrtariš na informacijama! Pa daj, podijeli s nama detalje!
Ja sam potpuno uvjerena da je bliski kontakt iznimno važan faktor za stabilnost djeteta, ali vjerujem da svi posjetioca Foruma žele znati kako se to ISPRAVNO radi, jer majke vrlo često (ako ne i prečesto) u najboljoj namjeri čine pogrešne stvari.
Moja curica, na primjer, vrlo često traži potvrdu ljubavi. Primjetila sam da je nekad zadovoljna mojim "ljubavnim izjavama" a nekad nije. Nakon dugo vremena sam shvatila da je zadovoljna onda kad su izjave popraćene iskrenim emitovanjem ljubavi, a nije onda kada su to samo riječi kojima je trenutno želim zadovoljiti (iako sam u oba slučaja iskrena, kao i svaka majka) i tek tad sam spoznala da se svaki put moram "isključiti" iz svega ostalog i probuditi unutar sebe pravi osjećaj ljubavi da bi ona bila potpuno zadovoljna. I svakako bi mi dobro došlo da uvedem neki naš mali ljubavni ritual koji bi obadvjema bio osvježenje i služio za obnavljanje energije.
Zato daj nam detalje! study

ERMINA

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Hocemo jos!

Komentar  Admin on Mon Jan 14, 2008 7:22 pm

Berka, bacas nam mrvice, a mi smo zeljne cijelog kruha!

Admin
Admin

Na vrh Go down

ha, ha, nedam vas nikome

Komentar  Berka on Wed Jan 16, 2008 6:17 pm

bas prije dva dana je moja unuka bila skoro cijeli dan kod mene.
Njenoj mami je odjednom postalo svega dosta, prvi put kako se porodila postala je prezasicena,
hormoni, neispavanost itd.
Znaci, ja sam tu uletila kao tampon zona izmedju njih dvije. I postigla sam ono sto je i trebalo.
Da se njih dvije pozele.
radile smo jogu i to je bilo jedno od najljepsih iskustava do sada.
objasnicu sve, samo strpljenja

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

napravicemo seriju slika sa polozajima

Komentar  Berka on Wed Jan 16, 2008 6:20 pm

dogovorila sam se sa Selmom, napravicemo seriju slika sa Arianom
i uz te slike ce biti kratka i jednostavna objasnjenja.
Za to ce trebati malo vremena, ali, neka, isplati se.
Za sada samo ukratko:
radite oboje joga vjezbe. Ti i dijete u tvom narucju - ZAJEDNO.
na obostrano zadovoljstvo.
Osim toga, sa Arianom plesem razne plesove
tango, meditativne plesove " ja samin" i td...
takodjer na obostrano zadovoljstvo
( umjesto da se nosamo kao nosac Samuel i njegov teret ) Very Happy

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Berka on Tue Jan 22, 2008 5:10 pm

Admin (citat):... nesto o haptonomiji - vjezba dodira sa nerodjenim bebama?

draga moja, ti ces se uskoro poroditi, tako da ti to nece ni trebati. A za sada, kako vidim,
ti sa svojim Azurom uspostavljas fantasticnu spiritualnu vezu. Umjesto da trazis knjige i tecajeve o
haptonomiji, ja ti savjetujem da se pouzdas u svoju intuiciju. To ti je najbolja i najpouzdanija
"knjiga".
A vrijeme i novac koji si namijenila za istrazivanje haptonomije, kada bi mene pitala za savjet
gdje da to usmjeris, od srca bih ti savjetovala kurs tantre.

Poslije par mjeseci kada se rodjenje Azura " slegne " i kada sve dodje na svoje mjesto,
tantricki seks sa svojim dragim bice jedan novi pocetak, nesto sto ce i te kako obogatiti vas ljubavni zivot.
Ma koliko da je bogat, tantra je cudo koje odrzava bracnu spiritualnost.
Probaj, neces se pokajati Very Happy

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

USPOSTAVI OCNI KONTAKT

Komentar  Berka on Tue Jan 22, 2008 5:15 pm

ERMINA (citat):
Moja curica, na primjer, vrlo često traži potvrdu ljubavi. Primjetila sam da je nekad zadovoljna mojim "ljubavnim izjavama" a nekad nije. Nakon dugo vremena sam shvatila da je zadovoljna onda kad su izjave popraćene iskrenim emitovanjem ljubavi, a nije onda kada su to samo riječi kojima je trenutno želim zadovoljiti (iako sam u oba slučaja iskrena, kao i svaka majka) i tek tad sam spoznala da se svaki put moram "isključiti" iz svega ostalog i probuditi unutar sebe pravi osjećaj ljubavi da bi ona bila potpuno zadovoljna. I svakako bi mi dobro došlo da uvedem neki naš mali ljubavni ritual koji bi obadvjema bio osvježenje i služio za obnavljanje energije.
Zato daj nam detalje! study

Koliko god mislimo da se podrazumjeva da volim svoje dijete, ono ipak trazi potvrdu. To si odlicno primijetila.
Ponekad je ocni kontakt kojim saljes djetetu toplotu i ljubav mnogo efikasniji od bilo kakvih rijeci. Rijeci cak mogu iritirati ( koliko sam primijetila kod svog djeteta).
Dalje, potrebno je samo sa tim djetetom ( odstraniti sve ostale) provesti neko vrijeme u necemu.
Moze to biti nesto banalno, na primjer da zajedno lakiramo nokte... bitno je da je to vrijeme i ta radnja rezervisana samo za vas dvoje. to je nesto samo vase i to sto je samo vase ne dijelite ni s kim.

: komentar modifikovan dana: Thu Jan 31, 2008 2:58 pm; prepravljeno ukupno 1 puta

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

uspostav samo vas specijalni pozdrav

Komentar  Berka on Tue Jan 22, 2008 5:16 pm

ja sam sa svojim djetetom prije deset godina odredila pozdrav koji koristim samo za nas dvije
to je igra nasih ruku i odredjen nacin zagrljaja.

i taj ritual ni s kim vise ne dijelim.

To je samo nase

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

masaza za bebe

Komentar  Admin on Tue Jan 22, 2008 6:24 pm

Gledala sam na TV, kako mozes uspostaviti sasvim jednostavan kontakt sa bebom tj. masazom.
Kao sto je rekla Berka, isklopis sve ostalo, postoje samo dvije osobe, ti i beba (dijete). Sta ti treba - peskir, topla soba i baby ulje. Dok sjedis na podu, peskir je prebacen preko nogu i izmedju tvojih ispruzenih nogu lezi beba, koju lagano masiras baby uljem. Mora postojati kontakt ocima jer je to veoma vazno i cijela ceremonija ne treba trajati duze od 30 min. Poslje toga priustis bebi (djetetu) kupku, da mu/joj se misice opuste u toploj vodi. Tome sljedi lagan obrok, a poslje toga bozje miran san.
Pretpostavljam, da je efekat yoge za bebe slican, samo da je proces drugi!

A, Berka draga! Tvoja unuka moze biti presretna jer ima pored sve roditeljske ljubavi i tvoji bezuslovnu ljubav i paznju!

Admin
Admin

Na vrh Go down

tako je

Komentar  Berka on Tue Jan 29, 2008 9:49 pm

Starija snaha Alena je jednom prilikom zaplakala govoreci mi koliko je sretna da sam ja baka njenom sinu.
I to mi puno znaci. Selma je sada vise nego zadovoljna jer smo uvele praksu da cetvrtkom preuzmem
Arianu i da se nas dvije masiramo, vjezbamo, plesemo i pjevamo. Tako sam vec pocela ostvarivati sa
Arianom spiritualni kontakt. I kako primjecujem, jako nam dobro ide. Proslog cetvrtka sam joj masirala stopala i nemogu ti opisati koliko je uzivala. Ta faca se trebala slikati. Ma, znas sta, u devetom nebu je bila.
Uz to sam joj pjevala indijansku mantru "om mani pedme hum"

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

IMAM IDEJU

Komentar  ERMINA on Thu Jan 31, 2008 2:31 am

, i sama rado pjevusim jednu sufi "mantru", jedan ples univerzalnog mira koji se zove YA JAMIL. Naravno, zvuci bezveze i nikako nemozete osjetiti kakva se energija krije iza kompozicije!
A sad probajte uzivo na sljedecem linku: http://www.youtube.com/watch?v=mW_xnmNe3pw
I love you sunny I love you [center]

Uh, sad si me podsjetila na nasu Sanelu. Ona je uz YA JAMIL smislila toliko kreativan i predivan
meditativni ples, da je na jednom od svjetskih skupova ( ili Evropski??) dobila velike pohvale i
priznanja od vodecih gurua meditativnog plesa. Tenzila, de malo o ovome, molim te.

Sanela nam se udala u Ameriku, i naravno, sta bi drugo, nastavila sa svojom ljubavi: meditativnim plesovima.

A tvoja ideja je vec odavno i moja, moramo nasu administratorku Elvisu pitati kako cemo. Od kako smo otvorili ovaj forum stalno mislim o tome da pustimo nasu spiritualnu muziku i da o njoj, naravno, kazemo po neku rijec...

ERMINA

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Ermina, sory !!!!!!

Komentar  Berka on Thu Jan 31, 2008 3:06 pm

Molim te oprosti mi, kliknula sam "edit" umjesto "postreply" ili "quote" i, zamisli,
umjesto da tebe citiram i dodam komentar,
ja sm tvoje ispravila. Mozes misliti !!!!!!

Sory, sory, Embarassed Nisam mislila tvoj komentar na ovakav nacin ispravljati ahaah Surprised

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Kako to izgleda u praksi?

Komentar  Admin on Tue Feb 05, 2008 2:30 pm

Admin
Admin

Na vrh Go down

neda je majka

Komentar  Berka on Thu Feb 07, 2008 2:51 pm

Ahahaah, vidi je, neda je majka. Ovo vam je moja unuka na djelu .
Ko jos moze da se pohvali da radi Joga vjezbe od samog rodjenja?
To je moja ljepotica, moja unuka Ariana.

Ali pogledajte na ovoj fotogrifiji mamu od ove bebe !!! Je li vam njena figura odaje da se radi o tek porodjenoj ženi ? Koji je recept da se ovako izgleda poslije toliko mjeseci trucnoce ( koja je pravi tcunami za tijelo i hormone) a zatim porodom tome nije kraj. Dalje se zena pratvara u masinu za dojenje sto je takodjer uzasno iscrpljujuce.
Recept da se ovako izgleda i odlicno osjeca, je izmedju ostalog i zdrava prehrana koju Selma primjenjuje i koju svima od srca preporucuje ( ali o tome u rubrici "podrska za mrsavljenje).

Berka Nezic-MagistraVitae: komentar modifikovan dana: Sun Jul 27, 2008 8:02 am; prepravljeno ukupno 2 puta

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  ERMINA on Fri Feb 08, 2008 10:02 am

Dusa mala, vidi se da uziva! Prekrasna je!

ERMINA

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Sponsored content Today at 1:19 am

Sponsored content

Na vrh Go down

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh