ČITAVA LEPEZA STRATEGIJA PROTIV STRESA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down

Komentar  Berka on Mon Mar 17, 2008 2:07 pm

Stres u našem tijelu polazi iz crijeva. Tačnije: iz debelog crijeva.
Zašto neko u toku stresa dobije proljev? Ili pak drugačiji tipovi ljudi kao posljedicu stresa imaju po nekoliko dana zatvor?
Dok jedni u toku stresa neprestano jedu, drugi nemogu ništa progutati.
Znači, svi različito reagujemo na stres.
Bilo da ste ovaj ili onaj tip, želim da naglasim ovo: svaki stres oslobadja ogromnu količinu toksina. Pošto crijeva nisu od neprobojnog materijala, otrov direktno prelazi u krv. Truje krv naglom ogromnom količinom oslobodjenog otrova. Svakodnevni stres nemožemo izbjeći. Ali možemo znati kako da se prema njemu postavimo a da pri tome najmanje štete svom tijelu napravimo. Ne smo u duhovnom i spriritualnom pogledu. Nego nesmijemo zanemariti ni fizički aspekt. Ukoliko redovno praznimo i čistimo crijeva, manje nam je krv otrovana. To je ono što želim da naglasim. I to je jedan od uzroka zašto nas u toku stresa iznenada zaboli glava.

U toku stresne situacije ti možeš sebi govoriti da je to OK. Da možeš izdržati i veće izazove, ali zašto onda imaš visoki krvni pritisak? Zašto ti srce ubrzano lupa ili osjećaš aritmiju? Odakle toliki suvišni kilogrami? Jedeš? Pa i drugi jedu a nisu debeli.

Poznaješ li nekoliko osoba koje se ponašaju i izgledaju kao vječno mladi? Vitki, vitalni, bez bora, sijede kose, nemoguće je da im se odrede godine. Takva osoba ima sve preduslove da značajno uspori proces starenja i da doživi zrelu dob u dobrom - odličnom zdravlju. Ove osobe prije svega dobro znaju baratati sa odbranom od svakodnevnih stresnih situacija.
1. redovno vježbaju
2. posao obavljaju sa užitkom,
3. dobro podnose svakodnevni stres
4. izgradili su sretne odnose sa partnerom i djecom
5. imaju mnogo prijatelja = aktivan socijalni život
6. nastoje se lično razvijati = želi naučiti nove stvari
7. jedu uravnoteženu, zdravu, prilagodjenu hranu,
8. uz hranu uzimaju ( veoma brižljivo odabrane) vitamine, minerale i antioksidanse
9. skloni su opraštanju
10. imaju vlastite ideje o vrijednosti i svrsi života
11. brinu o urednom i redovnom toku života.
12. imaju svoje male svakodnevne rituale koji im daju svakodnevnu strukturu i balans.
12. Ovi vječno mladi ljudi uživaju kada daju ( umjesto da pasivno čekaju ne bi li nešto dobili)

Na našem tečaju anti-stres programa radimo jednostavne vježbe za održavanje sklada i balansa tijela i duha.
Pjevamo. Plešemo. Prepuštamo se vodjenim meditacijama. Mantramo. Razgovaramo. Razradjujemo mudrosti za bolju zaštitu od stresa. Razgovaramo o partnerstvu i roditeljstvu - kako da tu ostvarimo sklad i neophodnu zaštitu vlastite energije.

Usmjeravamo se na glavne smjernice o zdravoj i uravnoteženoj prehrani kao i o neophodnosti uzimanja kvalitetnih dodataka prehrani. Razogovaramo o neophodnosti i mudrosti opraštanja i davanja. Poliramo nervni sistem specijalnim vježbama disanja.... itd. Duga je lepeza aktivnosti u našim anti-stres radionicama.

Zašto nam se na tečaj anti-stres programa stalno vraćaju osobe koje su sve naše male tajne i mudrosti ne samo naučile nego ih redovno primjenjuju u svakodnevnom životu ? Dolaze nam radi druženja i zabave. Najbitnije je to da formiramo zajednički socijalni kontakt, savez sličnih osoba koje se medjusobno razumiju. Tako da se tek poslije takvog tečaja naši kontakti napredno razivjaju.

Poslije tečaja za početnike gdje postoji raznolika lepeza interesa i aktivnosti, razdvajamo se na napredne anti-stres tečajeve u nekoliko nivoa. Tu se klasiramo prema interesima. Dok neke dalje zanimaju na primjer samo asane, formiramo grupu koja radi isključivo joga vježbe. Ili se skoncentrišu samo na Reki tretmane, Reiki škole, Reiki inicijacije. Neki pak najradije pjevaju u društvu ...

Posebno naglašavam Feng Šui praksu koja je toliko raznolika i široka da poslije malog kratkog uvoda (koji dajemo na prvom tečaju) zahtijeva posebno mjesto i vrijeme da bi se posvetili studiranju takve vrste magije. Feng Sui praktičar može svako postati. Onima koje to zanima nudimo Feng Sui Školu.

Istina, za sve navedeno postoji literatura. Postoji internet. Ali kao što Ermina mudro kaže: "Ima mnogo literature i o ginekologiji ali tako ja nikada nemogu postati ginekolog"
Ima toliko opisa liječenja od ovisnosti . Ali tako usamljeno se nijedan ovisnik nije izliječio.

Neke polaznike nakon prvog anti-stres tečaja dalje zanima isključivo mudrost izgradnje partnerskih odnosa. Radi se o osobama koje su svjesne da je to glavni izvor stresa u njihovom životu. Tako da imamo izdvojene radionice o tome.

Mnoge najviše zanima ljepota. Imamo takve radionice na kojima gostuju stručni kozmetičari. Uz tretman lica i masažu tijela, kompjuterski izradjijemo ideje o frizuri, šminki, najboljem obliku naočara, odjeći koja najbolje ističe ljepotu tvoje figure ili bilo čemu što paše specijalno konkretnom tipu osobe. Ovom programu specijalno dodajemo podršku za mršavljenje, jer se ispostavilo da zajedništvo i takmičarski duh uz stručan nadzor i te kako može pomoći da bi se vratila energija i volja za život. Biti samopouzdan i zadovoljan sobom u svakom pogledu. Što uveliko takodjer pripada anti-stres programu.

Mnogo je osoba koje stare ubrzano. Ta osoba nema volje da se brine o sebi.
Pretežno sjedi - miruje, ima višak kilograma, nije u stanju podnositi stres, izolirana je, nema kontakt sa prijateljima, rodjacima, slabe su joj mogućnosti u poslu - ne voli svoj posao, previše jede (za utjehu), jede pogrešnu vrstu hrane (lošu hranu), pije alkohol, puši cigarete, ide kod liječnika za sve i svašta, puni su ogorčenja, straha, ljutnje
nemaju osjećaj za smisao života niti osjećaj vlastite vrijednosti, nemaju stabilnosti i ustaljenog redovnog toka u životu.

Ovakve osobe su letargične, depresivne, lako zapadaju u razne vrste ovisnosti. Sve je dobro dok u nečemu uživamo. čak ponekad u društvu zapaliti cigaru i popiti cašu vina. Nemamo mi ništa protiv kolača. Ali zašto da pojejemo cijelu tortu? Nije problem ni u jednom pivu. Ali nema razloga progutati cijelu gajbu. Nismo ni zakleti vegetarijanci, poješcemo šniclu ali necemo pojesti kravu.
Pazi: sve je dobro ako mogu sa potpunom sigurnošcu reci:
" Mogu, a NEMORAM. Ako toga danas nema necu drhtati ni plakati. Nece me ni glava zaboljeti... Jer ja sam gospodar a ne ta stvar. Mogu - a ne moram".

Eto, mili moji, o tome se radi.

Naš cilj je odbraniti se od ovisnosti koja vreba na svakom koraku. U tu klopku upada sve više ljudi zato što su dezorjentisani, konfuzni i nezadovoljni. Ako smo zadovoljni teže padamo u ovisnička ponašanja.

Zato je pronalaženje načina da se postigne pozitivno stanje duha ne samo naš prioritetni cilj nego je osnovni uslov za zdravlje, ljepotu i dugu mladost.

Zašto je anti-stres škola za početnike "svedski stol", interdisciplinarni tečaj u kojem ima svega po malo?

Ne postoji jedan univerzalni ključ za sreću. Posao nije nimalo jednostavan, jer svi smo različiti kao i naši otisci prsta.
Ono što proizvodi behar u tvojoj duši možda druge ostavlja ravnodušnim - i obratno. Mi ti ne obečavamo raj na zemlji, ne dajemo ti gotov recept odnosno nemamo za tebe unaprijed pripremljeno rješenje. Ali zato smo tu da ti damo putokaz, da uz zabavu eksperimentišemo sve dok ti vlastitim zalaganjem ne dodješ do tvog jedinstvenog ključa za ostvarenje sreće na tvoj način. Ja jesam učitelj, ali umjesto mene, ti moraš reci: "To je to. To je sreca koju sada ostvarujem na moj način."

A do tada,
voli vas vaša
Magristra Vitae

Berka

Broj komentara : 972
Registration date : 2007-12-21

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Na kojem mjestu

Komentar  Jelena S. on Thu May 29, 2008 9:48 am

Možete li me obavijestiti kad i gdje je slijedeći Anti stres kurs ?

Jelena S.

Broj komentara : 63
Registration date : 2008-03-11

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Javicemo na vrijeme

Komentar  Berka on Fri May 30, 2008 10:18 am

Izvini Jelena ! Malo smo se zabavili nekim drugim obavezama. Ali kad bude javicemo na vrijeme.

Evo za danas u cilju borbe protiv štetnih posljedica stresa, malo mudrosti koju sam ukrala iz privatne prepiske izmedju Erminine i moje kćerke. Još jedan dokaz da ne radjamo svašta. Jabuka pada tačno ispod jabuke Very Happy

Ovo bi vjerovatno trebalo biti zaljepljeno na tvom ogledalu, gdje bi to
trebalo svaki dan pročitati.

1. Na svijetu je sigurno dvoje ljudi koji bi umrli radi tebe.

2. Najmanje 15 ljudi te voli na neki način.

3. Jedini razlog zašto bi te itko mrzio je zato što bi želio biti baš kao
ti.

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

NEMA NISTA LOSE U TOME AKO SI NICIJI

Komentar  Bonita on Mon Jun 16, 2008 10:14 am

Promijenila sam posao. Ovaj put necu ništa učiniti da se prilagodim, ostajem na nekim svojim pozicijama. Nema nikakve vrste udvaranja. Zasto da vapim da bi me prihvatili? Nema nikakve potrebe za tim. Ne mora me niko prihvatiti, kako vidim, sva mjesta imaju vec formirane neke klanove koji idu iz krajnosti u krajnost. Gdje ja pripadam? Nigdje? Ma ne, nije istina. Ja pripadam sebi. Ne dajem se ja tek tako. Nije ništa loše biti ničiji.
Ovu strategiju protiv stresa zelim podijeliti s vama.

Bonita

Broj komentara : 29
Registration date : 2008-05-30

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Zdrava strategija, da zdravija ne moze biti

Komentar  Jelena S. on Mon Jun 16, 2008 10:50 am

Ima onih koji me tjeraju i ima onih koji me prisvajaju. Ali ja se nalazim uvijek u dobroj poziciji. Opusteno i u zlatnoj sredini.
Oni s kojima sam prijatelj, ostajem prijatelj; oni koji me neće, neće, to je njihov problem. Otjerati me ne mogu bez moje volje i nema nikakve potreba da se ja trudim oko toga... Jer to nije moj posao. Cini se zaista najbolja strategija "ne trudim se oko toga'' tako jednostavno a tako isplatno. Da ne kazem, duboko filozofski.

Jelena S.

Broj komentara : 63
Registration date : 2008-03-11

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Ta ti je dobra...

Komentar  Berka on Sun Jun 22, 2008 10:51 pm

ha, ha, otjerati me nemogu bez moje volje... e vala, ova ti je super recenica Very Happy

Moja danasnja strategija protiv stresa ( a isto tako i jucerasnja) je pjevanje. Gdje god da sam, od podruma do tavana, nosam vokmen i zinem k'o som. Pjesma je non-stop uz mene. Pjevam na sav glas od jutra do mraka, neko bi rek'o, ova nema ni brige ni pameti, ha, ha, kad bi samo znali... i evo, predajem se, tek sad sam prestala Razz

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Re: ČITAVA LEPEZA STRATEGIJA PROTIV STRESA

Komentar  Admin on Mon Jun 23, 2008 1:37 pm

Kao sto ste vec rekli duboka filozofija! Ne trositi energiju na nevazne dogadjaje i ljude! dokazujem se samo sebi. Ponekad se zanesem i mislim na neke dogadjaje i ljude vezane uz te dogadjaje. A onda samu sebe bacim iz tog toka misli, ja toj osobi dajem svoju energiju misleci na nju! Ja cu radije misliti na sebe, na osobe koje mene postuju i vole a i ja njih!
A uostalom, uocila sam, da ljudi koji su neprijateljski raspolozeni do mene, uopste me ne poznaju niti se trude upoznati ljude oko sebe!

Ja imam svoj nacin kako uociti covjeka koji se interesuje za tebe i ostale ljude! Kad ti neko na rodjendanski poklon gurne samo novcanicu sa sto vise 0 u ruke, taj te ne zna i taj novac ti je dao, da uvelica sebe! Ta novcanica bez karte je za mene prazan papir ma i prazan papir bi prihvatila drukcije. Sto mi zelis reci sa tim praznim papirom sto si mi donjeo/la na poklon? A sa novcanicom mi kazes, ne znam te, ne poznajem tvoje interese i NE ZELIM ih znati! A kad mi neko donese buket suncokreta ili plavih ruza, to mi donesu osobe koje mene znaju, koje pamte koje cvijece volim i obozavam, koji znaju koja je moja omiljena boja! I takvim ljudima dajem svaki dan dio sebe od srca, iz duse! A ljudima sa velikim novcanicami zatvaram vrata mog srca i moje duse! Ne dam im da piju sa mog izvora!Ne dati takvim ljudima da piju sa mog izvora, to me postedi sate, dane, tjedne stresa! Trebalo mi je vremena i nacina, a svima nama poznata magistra vitae pokazala mi je da znam i da mogu!

Admin
Admin

Broj komentara : 134
Registration date : 2007-12-10

Vidi profil korisnika http://anti-stres.actieforum.com

Na vrh Go down

Svi trebaju zasluziti sve pa i to da se o njima lose prica

Komentar  Berka on Mon Jun 23, 2008 1:42 pm

I ruzne rijeci je potrebno zasluziti. Zato, ja veoma malo pricam ruzno o nekome. Jer, necu da im pridajem toliki znacaj, da na njih trosim dragocjene minute mojeg zivota. Necu da im dam jedino sto se nemoze kupiti i sto je nenadoknadivo: moje vrijeme.

A ne dam im ni ono sto mogu kupiti ili nadoknaditi. na primjer, moju energiju.

Draga moja, zivot je lijep, pokazimo na vlastitom primjeru to i onima koji neznaju uzivati u tom bozijem daru.

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

STO GOD DA SE DESAVA, SVOJ STAV UVIJEK MOZES PROMIJENITI

Komentar  Berka on Fri Aug 15, 2008 2:04 pm

Umjesto da ocajavas zbog svoje lose karme Arrow baci se na ucenje. Nije istina da znas sve sto ti je potrebno. Nauci jos bolje kako da steknes mudrost promjena svog stava. Okolnosti se najcesce nemogu promijeniti. Ali moj vlstiti stav prema tome: DA !
To mogu uvijek. Bas jucer sam donijela jednu novu - vaznu odluku. Okolnosti nisam mogla promijeniti, ali sam zauzela svoj vlastiti stav prema tome, a koji mi odlicno odgovara
.
Very Happy

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Wall-E on Fri Aug 15, 2008 8:41 pm

Bonita (citat):Promijenila sam posao. Ovaj put necu ništa učiniti da se prilagodim, ostajem na nekim svojim pozicijama. Nema nikakve vrste udvaranja. Zasto da vapim da bi me prihvatili? Nema nikakve potrebe za tim. Ne mora me niko prihvatiti, kako vidim, sva mjesta imaju vec formirane neke klanove koji idu iz krajnosti u krajnost. Gdje ja pripadam? Nigdje? Ma ne, nije istina. Ja pripadam sebi. Ne dajem se ja tek tako. Nije ništa loše biti ničiji.
Ovu strategiju protiv stresa zelim podijeliti s vama.

Što se tiče posla tu mi je jedini kriterij stručnost i ništa drugo.

Wall-E

Broj komentara : 53
Registration date : 2008-06-21

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

PAZI NA SVOJE MISLI - STO MISLIS TO I POSIJES

Komentar  Berka on Wed Feb 04, 2009 10:13 am

Ti sijes svoj zivot. Ne misli na ono sto ne zelis.
Moj sadasnji zivot odraz je mojih dosadasnjih misli.

Svaka misao ima svoju frekvenciju.Moja misao odasilje kosmosu njenu frekvenciju. Od kosmosa se povratno vraca upravo ta slika. Kao u TV stanicama, svaki kanal ima svoje frekvencije. Zavisno od toga koju odabiremo frekvenciju, u nasem domu je upravo takva (narucena) slika.
Ovaj kosmicki zakon ne konta negativne rijeci kao sto je *Ne*
ako kazem :
* ne zelim zakasniti*
kosmos dobiva signal:
* ZELIM ZAKASNITI*

ili
* ne zelim oboliti*
kosmos razumije samo frekvenciju * ZELIM OBOLJETI*

Za tvoj goli zivot znacajno je da izbacis ne samo misli nego osjecaje ali i rijeci koje su negativne.

Kako god sjetva zavisi od sjemena. (Nemoze izrasti kukuruz ako smo posijali biber.)
i nase misli su sjeme. Ti sijes svoj zivot. I tako ga zenjes. Kako posijemo tako uberemo plodove.

Ne misli na ono sto ne zelis. Misli na svoje ciljeve BEZ PREPREKA. Neka prepreka ne bude opcija niti u mislima niti u rijecima niti u osjecajima.

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

KONTAM

Komentar  Irma on Thu Feb 05, 2009 4:11 pm

Jasno mi je, ne govorim vise sta ne zelim ( jer kosmos i podsvjest ne kontaju negativne rijeci)
ne govorim vise nikada da nesto zelim 9 jer ce mi kosmos reci da cu to uvijek zeljeti)
nego, izgovaram svoj cilj i osjecam da je vec postignut ( ako zelim poloziti vozacki ispit, kazem jednostavno JA SAM VOZAC, USKORO CU DOBITI DOZVOLU I TO CU POSTENO PROSLAVITI) . Istovremeno vec osjecam radost i svjesna sam svih mogucnosti i prednosti sa vozackom dozvolom u rukama.

Irma

Broj komentara : 51
Registration date : 2008-04-26

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Admin on Mon Feb 09, 2009 1:19 pm

Ti sijes svoj zivot. Ne misli na ono sto ne zelis.
Moj sadasnji zivot odraz je mojih dosadasnjih misli.

Ne misli na ono sto ne zelis ... Ove rijeci me zbunjuju. Kad treniram svoj mozak ili kad pocinjem sa novim projektom trazeci inspiraciju, jednostavno pustim mislima da teku svoj tok. Mozes to nazvati igrom asociacija, ulysseov podsavjesni tok misli. U glavnom u tom procesu radjaju se kvalitetne ideje a isto tako sulude misli dolaze na povrsinu. Tako lude tako apsurdne da se nekad prestrasim svojih misli i na silu ih zelim izbaciti iz glave. Ali to onda nije prirodan tok, nesto na silu radim i onda imam osjecaj da zelim prevariti sebe i kosmos. Jer paradoks je takav ako ne zelim misliti na nesto onda ipak mislim na to trudeci se da ne mislim. Kako rjesiti taj paradoks a da nemam osjecaj da sama sebi mazem oci jer je neka misao i dalje prisutna ali u negiranom stanju?!

Admin
Admin

Broj komentara : 134
Registration date : 2007-12-10

Vidi profil korisnika http://anti-stres.actieforum.com

Na vrh Go down

samo izbaci negativne misli i rijeci

Komentar  Berka on Mon Feb 09, 2009 1:38 pm

Sunce moje, neces pogrijesiti ako nezeljenu misao pozdravis, primis, ali je pustis da ode onako kako je i dosla. Tu nema prevare, nego si neutralna, niti joj se radujes niti od nje bjezis niti za njom trcis. Sjeti se: za cim trcis to nikako ne dostignes; Od cega bjezis to te kao pas sustize; Za cim prianjas to se od tebe odljepljuje....

Bitno je da zauvjek zapamtimo da kosmos ne prima rijeci kao sto je na pr. "ne" ili "nemoj" ili "Ne-zelim"

Ako govoris djetetu nemoj pasti, ono prima komandu "pasti" i ono zaista pada. Umjesto "nemoj pasti" "Nemoj razbiti" isplatnije je reci ( ili pomisliti " budi pazljiv" i tvoj junior ce zaista biti pazljiv ( moras ne samo misliti nego i cvrsto vjerovati u to).

Umjesto da mislis, osjecas i govoris "Ne zelim da me muz vara" pazi da ga telepatski zaista ne navigavas na to. Umjesto toga, najprije vjeruj sebi ali i njemu jer on to zasluzuje, odnosno ponekad mu daj do znanja: "Imam u tebe puno povjerenje".
Draga Elvisek, grlim te online, uskoro se vidimo u zivo.

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Sponsored content Today at 1:10 pm

Sponsored content

Na vrh Go down

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh