BRAK – PRIJATELJSTVO - RELIGIJA – PARTNERSTVO – LJUBAV

Stranica 1/5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down

Komentar  Berka on Fri Mar 14, 2008 1:33 pm

Sve ovo navedeno u naslovu takodjer predstavlja znacajnu oblast u borbi protiv stresa.
U religiji nikada nisam osjecala oslonac. Zato sto sam zivjela u takvom vremenu i na takvom mjestu gdje nam se u kosti usadjivalo da je religija zlo naseg vijeka, i da od nje mozemo ocekivati sve moguce pa tako i odmazde, zastrasivanja, prijetnje...
Oba moja roditelja penziju su stekli radeci u Opstinskom sudu, i u to vrijeme bilo kakvo vjersko ponasanje predstavljalo je prijetnju hljebu/kruhu nasem nasusnom.
U mojoj kuci se nikada nisu slavili vjerski praznici niti se bilo sto govorilo o vjeri i religiji.

Tako je ispalo da sam odrasla kao prazna, neispisana ploca ili prazan list papira. Pretpostavljam da mi je upravo to dobro doslo da bih stvorila neke svoje predstave u vlastitom duhovnom putu, a koje nisu imale nikakve smetnje, prepreke odnosno bilo kakav kamen spoticanja. Ipak...

Nekada mi se cinilo da su bolje prosli oni koji su odgojeni da budu veliki vjernici. Ako nista, oni su u nekoga i nesto vjerovali. Oni su se ispovijedali. Oni su trazili oprost. Oni su se molili za svoje ciljeve. To im je davalo smirenost, sampouzdanje i nadu. Ali isto tako sam primjecivala: Strasni sud –nekim vjernicima to je postala prava opsesija.

Berka

Broj komentara : 972
Registration date : 2007-12-21

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

ja sam duboko religiozno odgojen

Komentar  Miran Lakovski - Laki on Sat Mar 15, 2008 7:14 pm

Ponekad pozelim da sam i ja prazan list papira. Mozda bi tako imao priliku da se ispisem i iscrtam onako kako je meni volja. Zavidim vam na vasoj slobodi. Inace, svaka cast super ste. Ovaj forum je veliko osvjezenje u sumi foruma ali nijedan nije kao vas originalan. Hvala cijeloj ekipi

Miran Lakovski - Laki

Broj komentara : 101
Registration date : 2008-03-11

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

JA SAM KAO TI

Komentar  ERMINA on Fri Mar 21, 2008 6:23 pm

I ja sam odgojena u duhu socijalizma. Ne zalim zbog toga, jer da sam odgojena u religioznoj porodici, vjerojatno ne bih nikad upoznala ljepotu istinske vjere, sa dubokim razumijevanjem, ljepotu predavanja s povjerenjem i uvjerenjem.

Temeljito odvajam religiju i vjeru, religije su ipak "institucije" koje nastoje (i uspjevaju) vladati masama, dok vjera ne poznaje vladavinu...

U potpunosti se nalazim u ispovjedima ljudi koji su izvrsili konverziju vjere, i definitvno je mocno pitanje je li vjernik onaj koji slijepo vjeruje ili onaj koji trazi smisao vjere i svoju sustinu u svemu oko sebe.

U svakom slucaju, ne vidis li ljepotu - skloni se, ne prikloni se!

ERMINA

Broj komentara : 227
Registration date : 2007-12-22

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

i jedno i drugo

Komentar  ena on Sat Mar 22, 2008 12:14 am

Kod mene...eeee to je bilo nesto. Moji roditelji su bili bez vjere, ali su me djed i nena kao stratstveni vjernici odgajala. Sta se sa mnom desilo? Totalno konfuzija Rolling Eyes Mislim da ipak svi mi sami moramo neki svoj "put" izabrati

ena

Broj komentara : 24

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

imas pravo, konfuziju srecemo na svakom koraku

Komentar  Berka on Sun Mar 23, 2008 11:39 pm

Da, da, konfuzija to je prava rijec.

Svaka vjera je dobra, ja sam za ezoterizam,
postivanje svih vjera i obicaja
ali ipak ne biti slijep
nego svojom glavom misliti
i prvenstveno. prije svega svoje srce pitati.

Vjera je vaome sirok pojam.
U svakom slucaju, vjera nas je u mnogim stvarima odrzala.

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

ODVAJANJE RELIGIJE I VJERE

Komentar  ERMINA on Thu Mar 27, 2008 12:44 pm

Ako cemo nastaviti razradjivati ovu temu, obavezno trebamo odvojiti religiju i vjeru, odnosno teze: "Ja vjerujem" i "Ja pripadam".

Ja sam za Istinu. Nisam pristalica metoda kamuflaze, zastrasivanja... ni u porodici, ni u religiji. Istina je u svemu sto funkcionira skladno sa Energijom i donosi dobrobit pojedincu i covjecanstvu. Kako gledamo i nazivamo Energiju druga je prica... Da li neka religija prednjaci u razumjevanju i tumacenju Energije - i to je druga prica...
Cinjenica je da sve o cemu ovdje razgovaramo funkcionira, ukoliko je obezbjedjena potrebna doza vjere

ERMINA

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Re: BRAK – PRIJATELJSTVO - RELIGIJA – PARTNERSTVO – LJUBAV

Komentar  Berka on Sun Mar 30, 2008 1:15 am

Kao sto ranije rekoh kod mene ne pale dogme jer nije mi to u kosti usadjeno.
Ja sam isto kao i sva moja djeca iskljucivo za ezoterizam, tj. postivanje svih vjera i obicaja, ali ne padamo ti mi ni na sta previse.
Iskreno receno, malo je toga u sta bih se ja mogla zaklinjati. Pogotovo ne u osobe. Bilo koje.
Ali ono jedino sto me fascinira i u sto 100 % vjerujem je energija.
Za moje shvatanje, zapravo, SVE JE ENERGIJA. Sada mi pade na pamet kako su naucnici opisali a samim tim na neki nacin priznali Boga.
Kvantna fizika, naravno. Sve je energija.
Od kosmicke univerzalne bozanske svemoguce isceljujuce energije pa dalje prema svim ostalim vrstama energije....
Zapravo, energija je moja jedina vjera. Jer, i Bog u mjim ocima nijne ciko sa sijedom bradom koji mi prijeti prstom. I to je sveprozimajuca svemoguca univerzalna kosmicka energija.
Vjerovatno sam zato toliko prihvatila Reiki.
Jer i Reiki, to je takodjer energija.

Berka: komentar modifikovan dana: Thu Mar 05, 2009 1:41 am; prepravljeno ukupno 1 puta

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Jelena S. on Sun Apr 27, 2008 8:01 pm

Postovati sve vjere i svacije obicaje to je i moja najcvrsca vjera i religija. Prijateljstvo mi mnogo znaci u zivotu. Mislim da nebih prezivjela bez mojih prijatelja. U jednoj situaciji sam se morala odluciti prijateljstvo ili ljubav. Pobijedilo je ono sto je trajnije. Zna se sta je. Mnogo je nacina da se pronadju ljubavnici. Ali pravi prijatelji to je kako se meni cini malo teze.

Jelena S.

Broj komentara : 63

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

prijateljstvo je trajna kategorija i zakon života

Komentar  Berka on Sun Apr 27, 2008 8:08 pm

Kao što sam posebno naglasila u mojoj prvoj knjizi, ljubav je osnovni cilj mojeg života.
Uz to dodajem ogroman značaj prijateljstva. Ali nekada sam u svemu tome kako u partnerstvu, braku tako i prijateljstvu, smatrala da trebam biti izabrana.

I tu sam se reprogramirala. Umjesto da pasivno čekam kako će se neko sa mnom sprijateljiti i postati “od srca prijateljica”, uzimam stvar u svoje ruke. Pri tome me ne mori briga oko životnog pitanja mog ega: hoću li biti odbijena. Sve manje gubim vremena na neplodna prijateljstva. Postoje divne osobe ali ja s njima (sory) ne pronalazim srodne i interesantne teme. Nasuprot ovima, postoje osobe s kojima bih mogla hiljadu i jednu noc i dan neprekidno pričati, razmjenjivati iskustva i uz sve to neizmjerno uživati.

Posljednji skup u Bihaću i Tuzli donio je obilje zabave, smijeha ali i suza. I to je ono što uvijek tražimo u prijateljstvima i ljubavima
smijeh i suze.

Tek tada znaš da je to ono pravo. Da su sva vrata i svi prozori tvoje duše otvoreni za emocije. Pri tome je manje važno hoće li one izazvati napad plača ili smijeha. Bitno je da su naši oklopi odbačeni. Da su se maske svakodnevne "zaštite" poskidale.
I da sve, kao rijeka teče...
" Moje srce bubnji za žiivoooot, usne mi pjevajuuu raaadooostttt....."

Berka Nezic-MagistraVitae: komentar modifikovan dana: Sun May 25, 2008 12:32 am; prepravljeno ukupno 1 puta

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

sutra je dan oceva, ovdje u njemackoj

Komentar  Enisa Alic on Wed Apr 30, 2008 4:48 pm

Moja djeca uvijek nesto naprve za papu svog, (ne mogu da izdrzim da vidim sta je ove godine cetvorogodisnja cerka napravila u obdanistu - nece da mi kaze!!), a ja iskoristm priliku da i ja uz njih takode zahvalim na tom njegovom ocinstvu !

Mnogi me ismijavaju, pa otac je otac...ali otac kod nas u kuci je pravi otac - i vrijedan je kutije bombonjera i kacketa , koji sam mu pripremila.

Zar se i mi ne radujemo za dan majki kada dobijemo paznju od ostalih - narocito svog partnera, koji nas cjeni i podrzava kao majku....

sunny

Enisa Alic

Broj komentara : 413

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  ERMINA on Wed Apr 30, 2008 5:04 pm

Apsolutno si u pravu, draga Ena, hvala sto si me podsjetila! Jesi li dobila moj odgovor, nista mi ne javljas?

ERMINA

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

zar ti se nisam zahvalila?

Komentar  Enisa Alic on Wed Apr 30, 2008 5:12 pm

Mora da sam zaboravila, ali mislila sam sigurno....

Prvo je srednja imala ospice, a sada najmlada cerka----pa ne pitaj, kada sam zadnji put spavala posteno Very Happy

sunny Sleep

Enisa Alic

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

brzo ozdravljenje tvojoj djeci

Komentar  Jelena S. on Wed Apr 30, 2008 8:29 pm

Draga Enisa hvala ti na informaciji i ideji za oceve. Ovo je povod da i ja nesto ucinim po tom pitanju. Tvojoj djeci zelim brzo ozdravljenje a tebi da se posteno naspavas.

Jelena S.

Broj komentara : 63

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

mali osvrt na religiju našu nasušnu

Komentar  Berka on Wed May 07, 2008 8:12 pm

Sve više me pitaju da li se moraš odreći svoje reliije ako oslučiš da postaneš reikista. Moram priznati da sam i ja to isto pitala prije osam godina kada sam ja imala priliku za inicijaciju u prvi stepen reikija. I da je odgovor bio potvrdan, ne bih se odlučila za reiki.
Ne da sam ikada bila neki zekleti vjernik,nego, naprosto, nije mi padalo na pamet da pogazim bilo što što bi skrnailo sjećanje na moje pretke.

A koja je sada moja religija? Stalno spominjem da sam bila ateista. Ponavjam, bila.
Ah, i tu sam se reprogramirala. Sada sam sasvim sigurna da postoji božansko. Kako u nama tako i izvan nas. Cijela vasiona, kosmos, nazovi to kako hoćeš, sada u svemu mogu da prepoznam božanstvo.
Sada znam da vjernik možeš biti i ako ne zalaziš u kuće koje je za vjernike pravila ljudska ruka. Mnogi ljudi ne vjeruju u neka sveta mjesta kao ni u neke svete knjige i zapise koje takodjer proizvodi ljudska ruka. Mnogi se ne mole Bogu na “propisan” način ali mu se ipak obraćaju “na svoj način”. Mnogi ne poste ali su ipak našli blagoslov i oproštaj u svom srcu. I što je najvažznije, svako svoje zna, i svako svačije treba poštovati.

Smatram veoma neumjesnim vjernika odvracati od crkve, dzamije ili sinagoge ili ga u bilo što suprotno ubjedjivati. Ali je još neumjesnije da jedan vjernik, ako mu je već toliko čisto srce, ne prihvata one druge. I jedna i druga strana ukoliko zaista želi upoznati blaženstvo i božanske osjećaje za početak treba i one drugačije od sebe tolerisati. U suprotnom, negiranje drugačijih bi trebalo predstavljati najteži oblik ljudske diskriminacije.
Kako kome, ali ja znam i meni je sada potpuno jasno: božansko je svuda oko nas.
Božansko i te kako možemo spoznati i upoznati.
Kako?
Svako na svoj naćin. Ja sam svoj način opisala u mojoj knjizi " Otvoreno pismo za Tebe,s jubavlju".
Eto tako.

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  ERMINA on Wed May 07, 2008 9:18 pm

Nije samo pitanje trebas li se odreci religije, jos preciznije pitanje je skrnavis li religiju na bilo koji nacin ako prihvatis reiki. Ja sam isto jedna od onih koja se dobro potkovala informacijama prije nego sam se odlucila na inicijaciju. Sad znam da je reiki dio moje religije i laksi put do spajanja sa Božijim jedinstvom. sunny

ERMINA

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Neni je jasno konacno postalo jasno

Komentar  Elena H. on Wed May 07, 2008 9:28 pm

Razumjela sam i ja napokon. Reiki ne iskljucuje niciju religiju. Naprotiv. Reiki prihvata religiju i vjeru. Kada reikista spomene zahvalnost kosmickoj univerzalnoj bozanskoj svemogucoj iscjeljujucoj energiji, sve ti je jasno. Reiki vjeruje u bozansko. Njeguje postovanje prema svim kosmickim silama. Samo sto pojedina religija i vjera ponekad usko drzi samo do svog i nedaju nicem drugom da im pridje. Ali reiki kao reiki nikada se nije suprotstavljao ni jednoj vjeri odnosno religiji.

Elena H.

Broj komentara : 32
Registration date : 2008-04-25

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

pola sake brasna

Komentar  Enisa Alic on Tue May 13, 2008 11:02 am

Neki dan sam nesto o mojoj majki (neni) razmisljala. Zena koja me odgojila , i od koje sam mnogo naucila.

Prije monogo godina je bila dosla kod nas u posjetu, a ja da joj napravim pitu (ko da je ona zeljna pite bila.... Rolling Eyes ).

Ja pravim pitu i pricam sa njom- Na radnom stolu mi je ostalao pola sake bresna, koju sam htjela baciti u kantu, na sto se ona jako uzbudila.

"Nemoj moj sine bacati - Bozji nimet".

"Pa sta cu moja majka sa pola sake brasna?"

"Danas pola, supra pola - 7-mi dan citava pita! Ako mrvu jednu ne cjenis - jer ona moze zivot neciji spasiti (mrava- bube neke...), onda ne mozes ni hleb citav cijeniti!"

Nisam tada srz njenih misli razumila, ali zato sada razumijem. Steta sto nije vise tu medu nama da joj to mogu i reci....

sunny

Enisa Alic

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

ZAHVALNOST nije novi izum

Komentar  Berka on Tue May 13, 2008 10:15 pm

Hiljadama godina se spomienje neophodnost zahvalnosti za ono sto imas. To ti je "viza" za dalju nafaku.
Pa to je u svim svetim knjigama i dalje, do danasnje napredne literature. A da postoji toliko ljudi da na vlastitom primjeru nisu sami sebi
dokazali koliko je neophodno biti zahvalan. Od zahvalnosti sto si se ziva probudila, zahvalnosti za svaki udisaj zraka itd...

A tako je lijepo sto si se sjetila svoje majke ( nene). Najsimpaticnije mi je sto si se trudila da joj napravis pitu , ha, ha, ha,
kao da je ONA pite željna Rolling Eyes

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Reakcija na brasno

Komentar  Miran Lakovski - Laki on Sat May 17, 2008 8:08 am

Ovo je posebna prica o pola sake brasna. Suze mi je prozvala Sad

Miran Lakovski - Laki

Broj komentara : 101

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

SJECANJE NA NENE

Komentar  ERMINA on Sat May 17, 2008 12:57 pm

Eh, koliko je u tim zenama zahvalnosti bilo, s toliko je i ljubavi pita bila zacinjena. Moja je meni kruh s kvasom kuhala i autobusom na fakultet slala (u crveno-bijelom kariranom suknu umotanog). Tad me vjera nije puno zanimala, ali ljubav i postovanje prema njoj ucinili su da nijedna mrva nije bacena... Sad

ERMINA

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

TOLIKO SE MOGU VOLJETI SAMO NENE!!!

Komentar  SELMA dipl.iurist on Sat May 17, 2008 10:58 pm

Dosla sam u Bosnu(3 sata ujutru), poslije toliko vremena, vidim svoje roditelje i zadovoljna legnem spavati. Cini mi se. da se nisam ni okrenula, kad galama, pola 7, moja nena ispred mene, ja je zezam:
"neno, imas ti sat"?
"nisam mogla cekati vise, da te vidim"!
Zagrlila me, suza susu goni. Uzela je u narucje svoje prvo praunuce, moju kcerku od 5mj.
Gledam je, kako je draga, puna ljubavi, puna zivota, zraci cistocom.
Njene stare ruke, bile su pune energije.
A ja sam se pitala, da li ce ponovo, da me zagrli kada dodjem ili je to bio ne daj Boze zadnji put.

SELMA dipl.iurist

Broj komentara : 219
Registration date : 2008-02-01

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Baš sada sam slučajno saznala za jednu nenu

Komentar  Berka on Sun May 18, 2008 1:20 am

U danasnjoj mail pošti primijetila sam pismo od Aly, ona je članica ovog foruma ali je ne poznajete jer ne piše komentare. Sve ona budno prati, ali umjesto da svi čitate njene impresije, ona se odlučila da samo meni piše. Koliko mi godi što je "samo moja" toliko mi je i žao što to neće da dijeli s drugima. Ali, o tom po tom. Aktiviraće se ona i na forumu.

Da se vratim na današnje Alisino pismo. Umrla joj je nana. A ja njoj maloprije odgovaram da ne postoji prerani ni prekasno umiranje. Postoji, jednostavno naše vrijeme. I da je ona samo preselila u drugu dimenziju. Na njenu napomenu da zbog nanine bolesti nije bila na forumu nekoliko dana, napisala sam joj i da smo se baš ovih dana raspričali "slučajno" o nanama. Prva je započela Ena sa šakom naninog brašna a mi smo s vrućim prihvatili ... priču o nanama - bakama - majkama.

( "Mehaginca" Ena je znala da će Alisina nana preseliti)

I zato, nemogu da se oduprem utisku, možda je sve ovo sa šakom brašna, bilo namjenski, za dušu Alisine nane. Neka joj je rahmet veliki beskrajni.

Berka Nezic-MagistraVitae: komentar modifikovan dana: Sun May 18, 2008 11:06 pm; prepravljeno ukupno 1 puta

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Draga Ali

Komentar  ERMINA on Sun May 18, 2008 1:42 pm

Neka je i od mene veliki, golemi, beskrajni rahmet tvojoj nani.

ERMINA

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Admin on Tue May 20, 2008 5:10 pm

Za Alisinu nenu rahmet veliki, neka joj dusa bude slobodna.

i ovako od religije do nene, a to je kod mene jako povezano. Ja sam u dodir sa religijom dolazila kad sam bila kod rahmetli djeda i nene na ljetovanju. Njih sam vidjela kako klanjaju i uce prije jela i kad nas svoju unucad stavljaju na spavanje. Zbog njih duboko postujem sve vjere i vjernike, jer oni su vjerovali srcem i nikad nikome nisu zlo pomislili a tek naudili! I takva su i njihova djeca i mi unucad! Ja osobno se ne pridrzavam tih pravila u okvira Islama, nego u okviru svemoguce, uvjek prisutne i neunistive Energije!
Ta moja nena cesto mi dolazi u snove, svaki put mi donese neki poklon, jednom prilikom donjela mi je komad materiala. Kad sam mami ispricala za te snove i opisala joj material, rekla mi je, da su je u takvm ruhu sahranili. Nekad mi dodje u snove i donese mi voce. Tokom poroda cesto sam mislila na nju i njenu snagu jer je rodila desetero djece! Ah, kakva smo mi ljeta prozivjeli kod nene i djeda na selu, cardaklija sa terasom, ispod grozdja plava klupica, mirisljiva dunja i drvo slatke dzanarike - ogromno drvo - svako od nas unucadi je imao svoj stub i na stubu ljuljacku, koju nam je djed pravio od konopca, a na konopac smo ispod guza stavljali jastucice, koje je moja nena sila i pravila! U prevrucim danima sjedili smo na verandi i igrali covjece ne ljuti se, dok je djed "popravljao" stare satove! Kako sam ze zanijela ... Tad nisam toliko voljela ici kod njih u Bosnu, uvjek sam jedva cekala, da mama i tata dodju da me vode na more. A sad sam za te momente istinito sretnog djetinjstva vise nego zahvalna!

Da se vratim na temu ...
svi ti pojmovi, brak, ljubav, religija, prijateljstvo ... to je kod mene nekako jedno. Moj brak je moja religija, prijateljstvo i ljubav cine moj brak mogucim i postojecim.

Admin
Admin

Broj komentara : 134
Registration date : 2007-12-10

Vidi profil korisnika http://anti-stres.actieforum.com

Na vrh Go down

naravno da nije novi izum

Komentar  Enisa Alic on Tue May 27, 2008 9:38 am

Berka Nezic-MagistraVitae (citat):Hiljadama godina se spomienje neophodnost zahvalnosti za ono sto imas. To ti je "viza" za dalju nafaku.
Pa to je u svim svetim knjigama i dalje, do danasnje napredne literature. A da postoji toliko ljudi da na vlastitom primjeru nisu sami sebi
dokazali koliko je neophodno biti zahvalan. Od zahvalnosti sto si se ziva probudila, zahvalnosti za svaki udisaj zraka itd...

A tako je lijepo sto si se sjetila svoje majke ( nene). Najsimpaticnije mi je sto si se trudila da joj napravis pitu , ha, ha, ha,
kao da je ONA pite željna Rolling Eyes

Ali sam samo htjela da kazem, jedna zena koja je nepismena, rodena i odrasla u nekom selu istocne Bosne, toliko dusevno uzvisena - da boli.....

Mislim da mnogo mozemo nauciti od njih, tih nasih nena i djedova.

Bilo je vrijeme da sam i sam a bila tuzna sto nisu vise tu, ali tada sam shvatila da nisu tu, kaka mi to neceme.

Sve dok ih se sjecamo i spominjemo, zive dalje u nasim srcima - i iako mi nismo svjesni toga, oni aktivno ucestvuju u nasem duhovnom razvoju

Jedno veliko hvala svim nenama!!!

sunny

Enisa Alic

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Sponsored content Today at 1:17 am

Sponsored content

Na vrh Go down

Stranica 1/5 1, 2, 3, 4, 5  Next