Pamtite snove

Stranica 2/8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down

NASTAVLJAMO MALU RADIONICU SNOVA

Komentar  Berka on Tue Apr 22, 2008 10:56 pm

Draga Enisa, mnogo nam svima znaci što si našla snage i volje da to s nama podijeliš. Kao što si sama primijetila, u pocetku je bio samo muk.
No komentar !
I sama sam nekoliko puta počitala, počela dati neki komentar, ali riječi su bile blokirane. Šta reći a da ne bude glupo ili otrcano?
A ova situacija zaslužuje ili prave riječi ili da se jednostavno šuti.

Ne samo tebi koja si po tome izuzetna, nego svima koji se s nama druže, predlažem da zapisuju svoje snove ma koliko im se činili glupi ili " bez blaaageee veze". Ali neka zapisuju i neke dogadjaje u svakodnevnom životu. Prosto je zapanjujuće kako se kockice mogu povezati i kako se ipak poruka može shvatiti.

U životu provodimo u sanjanju vrijeme koje je dovoljno za stjecanje fakultetske diplome. Znanstvenici znaju kako sanjamo, tumače nam da se sanjanje dešava u okviru tzv. REM faze koja nastaje u višim područjima mozga koji upravljaju ciljevima, emocijama, pamćenjem i osjetima. Znanstvenici se slažu da čovjek može učiti na osnovu iskustva u snu.

Na pitanje zašto sanjamo, zajedničko shvaćanje da je istinska svrha sanjanja probuditi se za naše više Ja, za sjećanje na to ko smo mi i što želimo postati. Koliko ja mogu shvatiti, sanjanje je spoj naseg unutrašnjeg jastva i kosmicke univerzalne inteligencije. Ako taj glas
našeg sna slušamo, može to biti značajan putokaz u našem životu. Kao što je na primjer Enisi od ogromnog značaja što je u snu ili polusnu poslušala taj glas, bila otvorena za to ( mana nesvjesno i bez prethodne namjere) i ušla u astralnu projekciju u jednom izuzetnom trenutku. Da kaže majci neka se ne brine za svoju djecu. Ali isto tako u snu imamo nadahnuce, ideje, posijano sjeme umjetnickih i naucnih ostvarenja.

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Broj komentara : 972
Registration date : 2007-12-21

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Enisi saljem specijalne pozdrave

Komentar  Jelena S. on Fri Apr 25, 2008 4:04 pm

Po vasem savjetu trudim se da pamtim i zapisujem snove. Rezultat je zapanjujuci. Nemogu da vjerujem da je zivot toliko povezan sa snovima. Sretna sam radi ovog otkrica. Tako jednostavno, nije mi jasno zasto ranije nisam na snove obracala paznju. Ovo moze potpuno preokrenuti zivot u drugom pravcu. Na bolje svakako. Hvala vam beskrajno.

Jelena S.

Broj komentara : 63
Registration date : 2008-03-11

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Jeste li mi i sinoc lijpo sanjali dragi moji ?

Komentar  Berka on Sun Apr 27, 2008 10:18 am

Aktivni sanjači koji su se priključiti radionici snova, dobro vam ovo nedeljno jutro želim.
Jeste li radili pažljivo sa svojim dnevnikom snova? Predlažem vam da podijelite svoje snove sa ostalima i naravno, da dalje istražujete poruke svojih snova. U tumačenju možemo jedni drugima pomoći. Tako radimo Ermina i ja.
Snovima putujemo izvan granica našeg tijela i izvan zakona prostora i vremena. Svijet snova ipak je stvaran svijet. Onaj ko nije u kontaktu sa svojim snovima, smatra se čovjekom bez duše.
Grčki filozof Aristotel, napravio je prekretnicu kada je zaključio da snovi dolaze iz čovjekovog Jastva (višeg JA – podsvjesti), a ne iz nekog vanjskog izvora. Njegov učenik, Platon razradio je tu ideju, rekavši da su snovi sredstvo komunikacije čovjekove duše. Od tada su prošle 2.000 godina sve dok Sigmund Freud, otac moderne psihoanalize, nije povezao snove sa samim sanjačem osobno i nazvao ih “kraljevskim putem do samospoznaje”. Freud je shvatio da su snovi važan dio u otkrivanju skrivenih potencijala svake osobe i da su oni simbolički ključevi za otključavanje naše istinske prirode. Podijelite s nama svoje snove. Postanite aktivan član naše radionice snova.
Voli vas vaša Magistra Vitae

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

sanjala sam da plivam

Komentar  Elena H. on Sun Apr 27, 2008 1:40 pm

Plivala sam do iznemoglosti probudila se sva u znoju i sretna sto je to bio samo san. U ocajnom plivanju nigdje nisam nazirala kopno.

Elena H.

Broj komentara : 32
Registration date : 2008-04-25

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

isplivaces iz problema

Komentar  Berka on Sun Apr 27, 2008 1:47 pm

Snovi sadrže najdublju istinu o našim podsvjesnim mislima i odnosu prema životu. Sjećanja na snove mogu biti maglovita i konfuzna, ipak snovi su stvarno iskustvo. Kada bi nam uspjelo samo malo odškrinuti vrata snova i njihova značenja, razumjeli bi naš odnos prema drugim ljudima i cijelom svijetu na mnogo dubljem i istinitijem nivou.

Tvoje JA-stvo ti govori da plivas u problemima ( ili jednom velikom). Koliko god je nepregledno i ne vidi se izlaz, znaj da ceš sigurno doci do rješenja ( kopna). Ne postoji broblem bez rjesenja. Da nema rjesenja ne bi bilo ni problema.

Ne bjezi od straha, ono od cega bjezis to te sustize. Dopusti svemu da ispliva na povrsinu, jer ako neprijatelja vidis i upoznas znaces kako da se s njim izboris.
Samo hrabro, svi forumasi su uz tebe. Saljem ti puno svjetlosti, ljubavi i energije.

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

prije sam cesto plivala

Komentar  Enisa Alic on Sun Apr 27, 2008 7:33 pm

iI ja sam prije cesto sanjala da plivam....Bilo je tu raznih faza...more, jezero, rijeka....

Zadnja faza je bila nabujana rijeka sa kojom sam se cesto "borila". Nekada sama, nekada "spasavala" svoju djecu.Borila sam se i borila, dok jednu noc nisam pustila da me rijeka nosi....samo sam plutala na povrsini, i necete vjerovati, ta voda se polako smirivala, sve dok nije postala "pitoma" - i donija me do divne plaze pune zelenila.

Posle toga nisam nikada sanjala vise da plivam!

sunny

Enisa Alic

Broj komentara : 413

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Re: Pamtite snove

Komentar  Vilda on Wed Apr 30, 2008 5:42 pm

Drahi moji.
Samo da se ukljucim u ovu diskusiju i da Vam kazem da sam SVE procitala sto ste pisali na ovu temu. Bolje je od bilo kakve knjige...
Nazalost, idem sada na put pa se vracam tek u subotu pa necu moci da pratim do tada, ali samo da upitam Berku jesam li pravilno shvatila temu o astralnoj projekciji i snovima:
Dakle, ukoliko postanemo u mogucnosti kontrolisati vlastite snove vjezbom letenja na primjer, u tom slucaju uz dovoljno vjezbe mozemo sebi zadati temu o kojoj zelimo sanjati. Na taj nacin podsvijest dozivljava san kao najvividniju vizualizaciju i reaguje u skladu sa tim. Dozivljavamo stvarni dozivljaj, tijelo reaguje na zivu "vizualizaciju" iz sna i na taj nacin se isti moze ostvariti posredstvom zakona privlacnosti. Jesam li pravilno shvatila? Ako jesam, idem odmah vjezbati da pravilno sanjam, a to preporucujem i drugima. To se moze iskoristiti za autosugestije, afirmacije, kreiranje dogadjaja koji zelimo da se ostvare...ustvari, nema kraja cheers

Vilda

Broj komentara : 11
Registration date : 2008-04-22

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Tako je, odlično si ukapirala

Komentar  Berka on Wed Apr 30, 2008 7:17 pm

Nije se babi snilo ono što joj nije milo ( znaš onu poslovicu) ???

San ti namiruje ono za čim čezneš a u javi još uvijek moraš čekati na ostvarenje svog cilja. Na primjer, kada sanjaš ljubavne snove pune strasti, ti si slijedeći dan sretna kao da si zaista provela nezaboravnu ljubavnu noć. To je dokaz koliko se san može materijalizovati. Odnosno doživjeti kao stvarnost.

San možeš kreirati. Potrebno je smireno i polako korak po korak vježbati. San nije samo govor tvoje podsvjeti. To je istovremena konjekcija sa kosmičkim silama privlačnosti. Ali san koji te upozorava da paziš na buduće dogadjaje je pretežno kosmička poruka.

Košmarni snovi su znak da nisi preradila nešto, potisnula si neki konflikt i tvoja svijest ( UM) ne želi za to znati. Ali, kada spavaš spava i tvoj UM. Tada govori samo podsvjest. Na tebi je da razvezuješ svoje čvorove. Ali ne bakći se samo prošlim stvarima.

Kreiraj snove za lijepe dogadjaje koji te čekaju u daljem životu.

U svakom sljučaju, poštujući svoje snove, obraćajući pažnju na njih KOMUNICIRAŠ SA SVOJIM JASTVOM. Tada si na pravom putu u svom duhovnom razvoju.

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

san je božiji glas

Komentar  Jelena S. on Wed Apr 30, 2008 8:22 pm

Tako ja dozivljavam svoje snove. Kao da me opominje Bozji glas ako se radi o nekoj opasnosti. I kao da imam od Boga podrsku ako sanjam ono za cim ceznem. Sve vise postujem moje snove. To je i glas moje duse na koji sada obracam duznu paznju. Hvala za ovu radionicu snova. Mnogo mi znaci.

Jelena S.

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Berka on Wed Apr 30, 2008 8:38 pm

Četiri psihičke funkcije koje su uspavane u budnom životu, postaju žive u snovima.
To je telepatija, "vidjenje" na daljinu, psihokineza (moć uma da utječe na fizičke objekte kao sto je pomjeranje viljuske ocima ili moc nekih ljudi da ustjeraju ocima jeje koje hoda po plafonu i ne pada…) i vidovitost tj. sposobnost predvidjanja budućih događaja, nečije smrti, raskida veze, početka nove veze… itd.
Te četiri funkcije koje se u običnom životu smatraju natprirodnim ili se stječu kroz težak i dugotrajan trening , u snovima se pojavljuju spontano ako se obrati pažnja na njih. Kada se probudimo za činjenicu da sanjamo svoju budućnost ( a toga najčešće nismo svjesni jer ne obraćamo pažnju na snove) spremni smo za uzbudljivu igru u kojoj ćemo mi postati kreatori pravila, a ne samo igrači.
Budućnost koju vidimo u snovima je moguća budućnost. Ako uhvatimo poruku sna i radimo u skladu s njom, možemo povećati svoje šanse da dodje do sretnog dogadjaja ili da izbjegnemo neki neugodni dogadjaj.
Poznato je da je mnogo ljudi, neposredno nego je Titanik potopljen, imalo snove koji su jasno ukazivali na predstojeću katastrofu. Oni koji su bili sposobni shvatiti poruku sna i proveli tu poruku u djelo, bili su spašeni. Nisu otišli na to putovanje.

Takodjer, u martu 1865. god., Abraham Lincoln sanjao je svoje ubojstvo od strane terorista. Unatoč jasnom upozorenju odbio je da uradi nešto u vezi tog sna i da se kroz neko vrijeme skloni iz javnog života. U aprilu je bio ubijen.

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Imam u svom iskustvu snove upozorenja

Komentar  Miran Lakovski - Laki on Thu May 01, 2008 9:30 am

Postavlja se pitanje kada poslusamo upozorenje i izbjegnemo nevolju da li bi se to stvarno dogodilo da nismo slusali glas duse ili boga.
Moje misljenje je da nemormo ni znati. Trebamo slijediti glas, a neke stvari bolje da ne izazivamo provjeravanjima. Provjera znaci nedostatak vjere u bozije zakone.

Miran Lakovski - Laki

Broj komentara : 101

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Nisam znala da je toliki interes za sanjalice

Komentar  Berka on Thu May 01, 2008 9:53 am

Dragi moji, ugodno sam iznenadjena. Ova tema je po mojoj zamisli trebala biti privremena i na neki način samo informativna sa jednom jedinom porukom koja takodjer spada u program anti-stres tečja. Kako vidim, pročitana je preko 300 puta ! Very Happy

Super, idemo dalje sa našom radionicom snova:

Neiscrpna je lepeza različitih vrsta snova. Ne želim se smo ograničiti na proročanske snove odnosno snove upozorenja ili na snove ostvarenju naših najvećih ciljeva. Postoje eureka snovi, a to su potvrdili mnogi poznati naučnici. Ideja im se javila U SNU !! Kreativno sanjanje je oduvijek bilo jedno od glavnih izvora novih dostignuća u umjetnosti i znanosti. Ako uspostavimo kontakt sa snovima, možemo se povezati sa univerzalnim tokom kreativnih ideja i inovacija, razviti naše sposobnosti za pisanje, crtanje i komunikaciju ili se opet pripremiti kroz san za predstojeći ispit ili važan sastanak.

Dalje, poznato je da sve iscjeljuje brže i bolje dok smo u toku sna. Zato je bolesnima najbolje da što više spavaju. To sam obilato koristila u fazi iscjeljeja karcinoma. Šetnja - spavanje - vježbanje - sanjanje - afirmacije - spavanje - viualizaija - spavanje ....

Snovi iscjeljenja nam daju i iscrpan izvještaj o našem fizičkom, emotivnom i duhovnom zdravlju. Oni nam pokazuju i savjetuju što učiniti da bi ostali u dobrom stanju.

Snovi mogu biti toliko kreativni da nam mogu pokazati i skrivene uzroke bolesti. Ponekad se ispostavi da je uzrok boesti duboko u podsvjesnom i teško dostupni za današnju medicinu i psihologiju. U tzv. “velikim” snovima možemo iskusiti i spontano iscjeljenje od bolesti ako smo postali svjesni tuge zbog neostvarene ljubavi ili naispunjenih očekivanja u karijeri...

Za razliku od ljekara, ljudi koji se bave duhovnim razvojem jako dobro znaju da je u pozadini svake bolesti ne samo stres, nego i psihološki korijen.

Visoko kreativni ljudi su “široko svjesni sanjači”. Ta sposobnost može biti i urođena, ipak ona je više stvar svjesnog treninga i rada na snovima.
Ostanite i dalje u našoj radionici snova. Obratite pažnju na poruku sna. Analizirajte slijedeće dogadjaje. Razmišljajte. Čovjek se razlikuje od svih ostalih oblika života po tome što je misleno biće. Učestvujte u svojoj sudbini. Vi je i te kako možete promijeniti. U sakom pisanom zakon stoji: " ako se drugačije ne odluči"
ne zaboravite da to još jače izražavaju prirodni zakoni koje nije pisala ljudska ruka. Tvoja sudbina je odredjena, to je jano. Ali data ti je mogućnost da to pomijeniš. Odnosno, svoju sudbinu možeš i te kako kreirati.

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Naši snovi su ponekad veoma bizarni

Komentar  Berka on Sun May 04, 2008 9:10 pm

San koji se čini bizaran često nam na taj način želi privući pažnju, dok snovi koji nam se čine obični mogu nam otkriti neke činjenice u pogledu budućnosti.
Važno je da prihvatite sve što vam dolazi u sjećanje bez prosuđivanja. Nema cenzure. Obratite pažnju na svoje osjećaje o snu prilikom buđenja. Najčešće je to najbolji pokazatelj važnosti i kvalitete snova.

U Talmudu stoji da je neprotumačeni san poput nepročitanog pisma. Zaista, ako želimo živjeti u potpunosti, trebali bi se potruditi razumjeti svijet snova.
Značenje sna možemo otkriti putem razmatranja osnovnih elemenata postojanja koji se pojavljuju i u snu a to su: Zrak, Vatra, Voda i Zemlja.
( ove elemente dugi niz godina proučavam u Feng Šui praksi, al oni se neminovno pojavljuju u svim oblicima života, pa tako i u našim snovima).

U snovima, elementi Zrak, Vatra, Voda i Zemlja reflektiraju naše emotivno, psihičko ili spiritualno stanje. Često pokazuju sa čim se suočavamo ili bi se trebali suočiti. Pojačanja osnovnih elemenata poput oluje, potresa, tornada, vulkanske erupcije, eksplozije ili ogromnih valova, pokazuju unutrašnje emotivne naboje uzrokovane stresom ili problemima u životu..

Element Zraka predstavlja mentalni napor, misli, intelektualne osobine, logiku i rađanje ideje. Također predstavlja i slobodu, pokretljivost ili kretanje, posebno ako letimo u zraku. Njegov simbol je mač, oružje koje se kreće. Kvaliteta zraka može dati značajnu informaciju. Da li je on čist, lak za disanje ili je maglovit, zadimljen i težak?

Vatru obično vidimo kao zastrašujući element koji teži ka uništenju. To je element ekspanzije ili širenja. Njen simbol je štap. Pored toga što uništava, vatra pročišćava i transformira. Vatra eliminira staro da bi se novo moglo uzdići iz pepela. Vatra simbolizira strast i seksualnu moć, koja poput vatre treba biti kontrolirana da ne izmakne kontroli. Vatra je simbol kreativnosti i širenja novih ideja u svim pravcima. Ona osvjetljava naše osjetljive tačke.

Voda je najčešći element u snovima, zato što se odnosi na emocije. Voda pokazuje naše skrivene dubine gdje počivaju emocije. Ako smo u snu nadvladani od vode (npr. san u kojem nas poklopi veliki val vode), trebamo otkriti koja nas je životna situacija toliko emotivno “preplavila”. Utopiti se u vodi simbolizira emotivno potonuće. Voda je simbol podsvjesnog. Put preko oceana može simbolizirati nečiji duhovni put na kojem se mora suočiti sa nepoznatim i skrivenim opasnostima oceana (podsvjesnog uma). Prelazak preko rijeke može simbolizirati jednu međufazu u životu, tj. granicu između iskustva koje smo upravo prošli i onog novog koje nam tek predstoji. To je često tačka nekih promjena u našem životu, promjena partnera, posla ili mjesta stanovanja. U duhovnom smislu, voda se odnosi i na inicijaciju u nekoj od duhovnih grana ( sufi, Reiki...), ili tradicionalno sveto krštenje (kod kišćanskih vjernika) što simbolizira novo rođenje.
Snovi elementa Zemlje često pokazuju našu podlogu u životu, materijalne stvari, ostvarenje ideja i naše fizičko tijelo.

Potresi u snu se dešavaju kada osjećamo da gubimo sigurno tlo pod nogama, posebno kada smo iskusili iznenadni veliki gubitak ili nam prijeti bolest. Potres se može odnositi i na promjene na financijskom planu. Vulkanske erupcije odnose se na prigušenu ljutnju koja svaki čas može eksplodirati.

Snovi su glas podsvjesnog koji nam govori na jeziku metafora, alegorija i simbola.Tibetanski majstori Yoge Sanjanja i Spavanja, govore da je naša želja za interpretacijom snova zasnovana na nadi strahu i osjećajima.

Svi želimo znati što trebamo izbjeći a što prihvatiti u životu. Želimo dobiti i znanje koje će nam pomoći promijeniti ono što nam se ne sviđa.
Snovi su važan način da saznate što stvarno želite od života.

Veoma važna napomena:
Istražite osjećaje koje san izaziva u vama. Da li vam se čini sretan, tužan, zastrašujući ili zabrinjavajući? Kada ste zadnji put osjećali isto to i u budnom životu? Ako osjećate strah, razmislite koje stvari su vas nedavno uplašile. Ako imate neki dobar osjećaj u vezi sna, prisjetite se kada ste se zadnji put osjećali tako. Snovi uživanja i zadovoljstva mogu vam pokazivati vaše nade i želje.

Snovi su kompenzacija za emocije koje ne mogu biti izražene u životu.

Ispričajte nam svoj posljednji san.

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Berka on Thu May 08, 2008 10:54 pm

Ako vjeruješ da duša živi vječno a da samo frekvenciju i futrolu mijenja, čitaj dalje.

Moje mišljenje je da su vjerovatno i njihove duše osjetile da si tek sada spremna da " ih pustiš" da idu prema svojoj svjetlosti. To ja vidim kao zakašnjeli ali ugodan i neophodan oproštaj s njima. Ne vidim ja tu ništa čudno.

Za ovaj drugi san postoji mogućnost da je to dio sjećanja iz prethodnih života (auto-regresija). Ili podsvest svojim simbolima govori da još nisi razradila temu ubijanja ŠTO JE SASVIM LOGIČNO - RAZUMLJIVO ( ubijanje nekoga ko je tebi značio više od života, je promijenilo tvoj život i dalo ti ogromno breme a jos si bila dijete).

Ali, simbole u tvojim snovima najbolje možeš ti sama rastumačiti. I to da se ne trudiš, nego, budi otvorena za intuitivne procese, odgovor će ti sam doći ( ako do tada ne zaboraviš san). Snove shvatam kao jedan od duhovnih puteva. Oni su najveći dar sanjanja, mogućnost da povratimo sjećanje, ono istinsko znanje koje nam je pripadalo na nivou duše još prije nego smo ušli ovo zemaljsko životno iskustvo. Nama smeta a ponekad i šteti činjenica da smo zaboravili ko smo bili i što smo namjeravali postati. Sanjanje nam omogućava da se sjetimo i dođemo u kontakt sa duhovnim vodičima koji će nam pomoći na tom putu. Regresija je takodjer jedan od puteva spoznaje ko smo. Rad na snovima smatra se temeljem duhovne prakse. Sve manje je skrivenih ladica u našoj podsvijesti. Život postaje dublji i puniji nego što smo ikada mogli sanjati. Put do takvog stanja svijesti dolazi kroz rad na snovima i kroz praksu meditiranja (budnog sanjanja).
Nisam ja izmislila " ni toplu vodu" ni radionicu snova, ali sam veoma sretna što sam kroz praksu anti-stres programa mnoge potakla ne samo da meditiraju nego i da svjeno sanjaju.

Ja sam jednom listala teku u koju sam prije dvije godine zapisivala svoje snove . Sretna sam da to nisam bacila jer mi se tada činilo totalno
bez veze. Ali poslije toliko vremena sam ostala zapanjena značenjem ( tada meni nerazumljivih) simbola.

Zapisuj snove ali se njima ne opterećuj. Ako si otvorena za odgovor on će ti sigurno doći u pravo vrijeme. A pravo vrijeme je uvijek ono koje ne očekuješ.

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

umjetnici sanjaju svoja djela

Komentar  Elena H. on Sat May 10, 2008 6:07 pm

To sam i prije cula. Umjetnici dobiju ideju u snu i poslije to samo sprovedu u djelo.

Elena H.

Broj komentara : 32
Registration date : 2008-04-25

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Eureka snovi

Komentar  Berka on Sun May 11, 2008 9:12 am

“Eureka” snovi bili su središte rada mnogih znanstvenika, pronalazača, kompozitora i pisaca. Stanje izmedju sanjanja i budjenja, jedno polubudno stanje najzahvalnije za ove potrebe.

Wagner je svoje djelo Tristan i Isolda skladao direktno iz sna.

Einsten je izjavio da je teoriju relativnosti dobio dok je bio u stanju drijemanja.

Slikar Salvador Dali je ideje za svoje slike dobivao takodjer iz istog stanja svijesti. U ruci bi pri tom držao neki metalni predmet koji bi mu ispao i budio ga kada bi ušao dublje u san. Tako je sprječavao gubitak slika, koje su mu u stanju drijemanja dolazile.

Friedrich Kekule godinama je pokušavao dokučiti molekularnu strukturu benzina. Jednog dana je zadrijemao i sanjao atome kako u obliku zmija tvore različite strukture i lance. Uočio je kako jedna zmija grize svoj rep, postavljena u obliku prstena. Probudio se je sav uzbudjen i shvatio da je struktura benzina u stvari zatvoreni prsten ugljikovodika. To otkriće koje je došlo direktno iz sna donijelo mu je Nobelovu nagradu za hemiju.

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Dali ste mi inspiraciju

Komentar  Jelena S. on Mon May 12, 2008 1:47 pm

Dali ste mi inspiracij da radim na svojim snovima, zapisujem ih u dnevnik snova. A opet me to pokrenulo da tome dodam posebnu svesku kao dnevnik mojih dnevnih dogadjaja u javi. I ne samo to. Kupila sam sanovnik koji sada sa velikim ineresom proucavam. Pozdrav svim sanjacima iz radionice snova.

Jelena S.

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Berka on Mon May 12, 2008 1:54 pm

Ako koristite snove za otključavanje vaših psihičkih, fizičkih i duhovnih snaga, trebat će vam mnogo materijala za to. Redovino vođenje dnevnika snova, osnova je u radu na snovima. Ako ne zabilježite san, izgubit ćete ga i ubrzo zaboraviti. Bilježenje snova će vam dati kompletan uvid u vaše emotivno, fizičko i duhovno zdravlje, odnose sa drugima i stupanj napretka (ili nazadovanja) prema vašim višim ciljevima u životu. Sanovnik koji ste kupili u knjižari je od sporednijeg značaja (jer lav ili riba u mom snu ne mora značiti isto kao i lav ili riba u vašem snu). Ne postoji osoba pa ni iskusan učitelj koji je u stanju prepoznati skrivene simbole iz tvojih snova bolje OD TEBE.

Ti možeš sanjati da je umrlo na primjer dijete tvoje sestre. I o je užasno. Ali ti si u tom snu bila sretna jer je na sahranu došao muškarac koji je bio i ostao tvoje najveća neprežaljena ljubav.

Sa je užasan, desilo se ono što ti nikako ne želis bilo kojem djetetu a pogotovo tvoje sestre, ali tvoje čežnja za osobom koju je moguće sresti samo u takvim prilikama, objašnjava stvoje Jastvo. Tvoju čežnju. Upozorava te da tvoja duša plače i da na tom planu trebaš nesto poduzeti.

Ko to može bolje objasniti - nego ti?

Prema tome, sanovnik meni lično ne znači ništa, to je kao i more drugih komercijalnih stvari porez na budale ( ne želim da te uvrijedim),
ali je odlično što pored dnevnika svojih snova, paralelno vodiš dnevnik dnevnih dogadjaja iz tvog života. Šta ti treba više?
Srdačan pozdrav iz cvjetne Holandije, šaljem ti puno svjetlosti, ljubavi i energije.

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Pogurao sam pamcenje snova

Komentar  Miran Lakovski - Laki on Wed May 14, 2008 7:48 am

Trud se isplatio. Poceo sam pamtiti snove ali na tome nisam stao. Zapisujem ih, ali ni na tome nisam stao. Analiziram do detalja. Ponosim se svojim uspjehom. Ni tu necu stati, idem dalje. Imam jedan ogroman san koji zelim da materijalizujem. Radi se o najvecem cilju zivota.
Dosao sam do jednog pitanja. Vjerujem u to da se snovi mogu rezirati odnosno da snovima mozes upravljati. Mene zanimaju tehnike.
Kako to da postignem?

Miran Lakovski - Laki

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Reziraj svoj film

Komentar  Berka on Wed May 14, 2008 9:14 am

O velikim ciljevima kasnije, to je inače, moja omiljena tema kojoj sam se (izmedju ostalog) bavila u mojoj knjizi ( "Otvoreno pismo Tebi, s ljubavlju"). O tom po tom...

Ali evo sto cu ti sada savjetovati ( radi se o traženju odgovora na neka naša životna pitanja), smatram to kao mali uvod u veliki poduhvat koji si spomenuo.

Prije svega, još jednom odgovorno naglašavam: RADIONICA SNOVA NIJE MOJ IZUM ! Ja sam anti-stres terapeut, Reiki majstor učitelj ... itd. Što znači da nisam majstor za tumačenje snova, mislila sam ih samo spomenuti, ali evo vidiš dokle smo dogurali sa snovima Rolling Eyes

Ovo sam preuzela od velikih majstora koji se cijeli život bave snovima:

Snove možemo režirati na ovaj način:
Jasno formuliraj pitanje na koje želis da ti san odgovori. Naravno, nećemo snove pitati šta da sutra obučemo za našu promociju. Znači, samo ako imamo stvarno važno pitanje ili problem.
Na pr.:
«Kako mogu riješiti svoj problem?»,
«Kako mogu iscijeliti sebe?»,
«Kako mogu poboljšati svoj odnos sa H....?»,
«Kako mogu postići da ovaj projekt uspije?»
«Da li je mudro na vrijeme odustati? ili :
«Da li dalje ustrajavam ili da pređem na plan B?»

Ispiši to pitanje u dnevnik snova. Nema šans da ćeš zaboraviti pitanje tvog života. Ali ipak, PIŠI !
Zapisivanje pitanja pomaže da se ono utisne u tvoju svijest odnosno podsvjest i tako započinje alhemijski proces inkubacije.

Pripremi tijelo, um i dušu. Za inkubaciju snova izaberi dan kada imaš dovoljno vremena i nisi u gužvi, jedi laganu hranu ili posti, nemoj uzimati alkohol niti bilo kakve stimulanse. Razmišljaj o svom pitanju tokom dana. Ali ne pod presom. Nego onako, u intervalima, kad ti dodje ta misao, nemoj je tjerati nego je sa osmjehom pozdravi. Reci toj misli da čekate zajedo odgovor koji će se pojaviti u snu.

Ugodno sanjanje, nimalo ne sumnjam da će odgovor doći. Ali kakav i kada? Nije tvoje da o tome odlučuješ. To prepusti kosmičkoj inteligenciji.
Dovoljno je samo da imaš povjerenja u nju.

I naravno, to ti je veliki restoran. Ako naručiš, tek onda ćeš i dobiti.

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

SALE MEN

Komentar  ERMINA on Wed May 14, 2008 7:22 pm

Ovaj Sale se baš čini interesatan lik, a slabo se odaje. Hajde pričaj malo o snovima, možda smo slučajno na istoj talasnoj...

ERMINA

Broj komentara : 227
Registration date : 2007-12-22

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

svidja ti se moja slika ili ?

Komentar  Miran Lakovski - Laki on Thu May 15, 2008 12:02 am

Po cemu sam interesantan? Moj lik? Otkrio sam se dovoljno scratch

Miran Lakovski - Laki

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

ISTA TALASNA ...

Komentar  Berka on Thu May 15, 2008 8:36 am

ERMINA (citat):Ovaj Sale se baš čini interesatan lik, a slabo se odaje. Hajde pričaj malo o snovima, možda smo slučajno na istoj talasnoj...

Hm...he, he... je li vi to o plivanju? Talasi i tako to... bistre ili mutne vode.... pa onda neki snovi...heeeheee hm.... Laughing

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  ERMINA on Thu May 15, 2008 10:36 am

Sliku nisam primetila dosad, ali komentare jesam. Ko si, sta si, s cim se bavis, je li spiritualizam rekreativan ili...
Sve nas su zivotne price navele da istrazujemo sta se nalazi izvan domena onog sto vidimo, cujemo..., kako je to islo kod tebe?
Nadam se da ne zamjeras, samo volim istrazivati Smile

ERMINA

Broj komentara : 227
Registration date : 2007-12-22

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Dragi sanjači, idemo dalje...

Komentar  Berka on Thu May 15, 2008 2:19 pm

Nadam se da mi ne zamjerite ovo malo šale za koju sam uz prvu jutarnju kafu dobila neodoljivi nagon.. Eto, smijala sam se sama sa sobom, i to onako, od sveg srca, kao prošlog mjeseca u Tenzilinoj Amici.

Dok nam se Sale ponovo ne javi, mi idemo dalje sa našom radionicom snova. Tišina, molim lijepo, požljivo slušajte.

Prije spavanja pobrini se za ugodnu atmosferu u sobi (zapali svijeću ili neki miris), opusti se i meditiraj ( može i molitva). Zatim usmjeri svoju pažnju na željeno pitanje. Ponovi tri puta glasno to pitanje i zatim se unaprijed zahvali za odgovor koji ćeš dobiti u snu.

Možeš vizualizirati kako se budiš, sjećaš se sna i primaš odgovor na svoje pitanje. Pitanje koje je napisano na papirić stavi ispod jastuka i kreni odmah na spavanje, bez čitanja, bez razgovora ili slušanja muzike. Opusti se.

Pri buđenju, posebnu pažnju posveti zapisivanju sna. Moguće je da odgovor na pitanje ne bude jasno vidljiv. Odgovor može biti duboko zakopan među slojevima sna. Izvor snova je dublji i mudriji od našeg svakodnevnog uma. Tako bi se npr. mogli naći u situaciji da molimo za pomoć u ostvarenju nekog svog cilja, a nikako da dobijemo upute. Da li nam san u stvari govori kako je taj cilj pogrešan. Svidjalo nam se to ili ne, naša podsvjest je mudrija od uma koji kao majmun skače od želje do želje, od jedne stvari na drugu stvar. Dakle, um je nevjeran, ali imaj povjerenje u kosmičku planove i u glas tvojeg najdublje zakopanog Ja-stva.

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Sponsored content Today at 1:10 pm

Sponsored content

Na vrh Go down

Stranica 2/8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh