Anti-stres
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

NOCEBO- ŠIRENJE KUGE 21. VIJEKA -

3 posters

Go down

NOCEBO- ŠIRENJE KUGE 21. VIJEKA - Empty NOCEBO- ŠIRENJE KUGE 21. VIJEKA -

Komentar  ERMINA Fri Feb 22, 2008 1:35 pm

Drage moje,
jutros sam primila e-mail upozorenja (možda si i ti) od moje drage Tenzile, izvora humanosti i dobrih namjera.

Neću pisati stručnim jezikom: preplavio me osjećaj užasa (to je ono kad nešto zadrhti u području grudi i imaš osjećaj da želi izaći odatle) i trebalo mi je podosta snage volje da razaberem, između misli koje su navirale, koje trebam zadržati. I evo me na forumu, sa upozorenjem protiv upozorenja.

Nisam mogla odgovoriti svima na mailing listi, jer nemam to pravo; nisam mogla proslijediti e-mail svojim prijateljicama, prije nego ga preradim i dodam sljedeći tekst:

Sigurno ste sve čule za PLACEBO efekat (pri testiranju efikasnosti i bezbjednosti uzimanja lijekova, jednoj grupi ispitanika u pokusu daje se šećerna pilula a drugoj pravi lijek i upoređuju razlike; metoda više nije pouzdana, jer se prečesto događa da placebo ima bolji efekat nego pravi lijek; trebam li napomenuti da ispitanici u pokusu ne znaju šta su dobili - svaki pojedinac je uvjeren da dobija lijek koji će mu spasiti život).

No, neznam jeste li čule za NOCEBO efekat, kojeg farmaceutska industrija vrlo moćno koristi u svrhu marketinga. Srećom i među naučnicima ima moralista, pa na internet procure svakake vijesti, nepojmljive običnom čovjeku.
NOCEBO je efekat suprotan placebu: USADI ČOVJEKU MISAO O BOLESTI I OČEKUJ NJEGOVO OBOLJEVANJE. Gadno, ali istinito. Istraživanja ove vrste se ne rade javno, ali se prati "napredak" pomoću kampanja poput ove Plivine u e-mailu koji sam ja jutros primila.
Sve u svemu, naučnici tvrde da je dovoljno da osjetite strah, po mogućnosti sa onim intenzivnim osjećajem koji sam ja osjetila i opisala na početku e-maila (čija je svrha da misao ostane duboko utisnuta i sve-prisutna u vašem umu) i "željeni" oblik bolesti dolazi brzinom svjetlosti...

VAŽNO: ovim ne umanjujem značaj pravovremenog otkrivanja niti upozoravanja na novo-otkrivene bolesti, govorim o načinu komunikacije koji je KONTRA-EFEKTIVAN ranom dijagnosticiranju.

Značajan argument koji naučnici daju u prilog gore navedenoj tvrdnji, jeste na NIKAD nije pronađen DNK NIJEDNE kancerozne ćelije, što navodi na opravdano očekivanje da je čovjekov um sposoban promijeniti DNK zdrave ćelije u kanceroznu ćeliju. Poznajem dosta ljudi kod kojih je ova aktivnost "urodila plodom". Navešću samo Berkin primjer, jer ne smatram ispravnim da koristim primjere ljudi koji ih ovdje nemogu potvrditi ili opovrgnuti.
Najradije bih citirala dio iz Berkine knjige, ali učiniču to svojim riječima, da ne povređujem autorska prava. Prvu sumnju na karcinom postavio je liječnik bez iskustva u ginekološkoj patologiji i onkologiji. Berka se osjećala otprilike kao ja jutros, samo je osjećaj bio nemjerljivo intenzivniji (jer je bila u toj situaciji i jer je nosila svoje prvo IZNIMNO ŽELJENO dijete. Njena ogromna sreća je što je agonija ubitačnih misli kratko trajala, jer se vrlo brzo okrenula pozitivnim mislima i odlučila da joj Bog pomogne da u zdravlju rodi svoje dijete, kad joj ga je već dao; i jer je iskusni liječnik vrlo brzo negirao dijagnozu prethodnog (Berka tad nije bila spiritualno obrazovana i pitanje je da li bi, bez obzira na odluku, odolijevala crnim mislima vezanim za dijagnozu prvog liječnika).
No važnije iz svega ovoga je da je Berka čak 2 puta kasnije tokom života dobila karcinom, a najvažnije da ŽIVI zdravim, sretnim i ispunjenim životom.

MOJ SAVJET: Prvo anti-stres program u kojem ćete naučiti kako kontrolisati svoje misli, a tek onda pregledajte i sudite o promjenama na svom tijelu! Toplo preporučujem programe osoba koja vlastitim primjerom svjedoče o kvaliteti svog programa!

Spisateljice, nadam se da se ne ljutiš!
ERMINA
ERMINA

Broj komentara : 53
Location : BHAC, BOSNA&HERCEGOVINA
Registration date : 2007-12-22

Na vrh Go down

NOCEBO- ŠIRENJE KUGE 21. VIJEKA - Empty kad god me nazoves "spisateljice" na sav glas se nasmijem

Komentar  Berka Fri Feb 22, 2008 4:23 pm

U jednom dijelu moje knjige "Otvoreno pismo za tebe, s ljubavlju " opisala sam uzas u dusi kada mi je ginekolog rekao da imam rak i da moje ( drugo po redu) dijete mora smjesta ukloniti. Jedva sam se iscupala uz obecanje da cu mu sutra doci.
Sutradan sam zaista otisla u bolnicu ali sasvim drugom doktoru ( sefu ginekoloskog odjela u Slav.Brodu) koji je konstatovao na grlicu maternice samo kondilome ( sitne bradavice) koje su se namnozile u nizu i tako fromirale oblik "karfiola".

Da sam povjerovala prvom lijecniku mog Edvina ne bi bilo. A samim tim ne bi bilo ni moje unuke Ariane. Sad sam se sva najezila od uzasa koji je opet, ovog trenutka prosao kroz mene.

Ovo sto si opisala znala sam da je suprotno placebu, ali to inace srecemo svuda oko sebe. Malo je familija u kojima ne postoji makar jedan hipohondrij . Nadam se da sam dobro napisala naziv osobe koja svojim mislima sama sebi navuce bolest.
Stvar je jasna. Kako god mozes aktivirati izljecenje tako mozes pokrenuti i oboljenje.

Uostalom, pored moje pravne diplome i dugogodisnje administartivne (inspekcijske) prakse, a i pored americke kompanije koja se bavi zdravljem i zdravom prehranom,
ZASTO SAM SE ODLUCILA ARHIVIRATI DIPLOMU I HALALITI TOLIKE GODINE RADNOG ISKUSTVA?
ZASTO SAM KRENULA SASVIM DRUGIM PUTEM I OTVORILA PRIVATNU PRAKSU ANTI-STRES PROGRAMA?
Upravo zato sto me fascinira sve vece saznanje da je stres uzrok, pocetak i kraj svega sto nam se desava. Jesmo li svi svjesni da je to zacarani krug, centrifuga koju mozes zaustaviti samo ako ulozis veci napor, a da bi se iz toga iskoracilo, potrebno je da se s tim ne nosis sam sa sobom - potpuno usamljeno. Treba ti ruka podrske koja ce te iscupati.

Voli vas vasaMagistra Vitae


Berka Nezic Cutic: komentar modifikovan dana: Sun Sep 07, 2008 9:33 am; prepravljeno ukupno 1 puta
Berka
Berka

Broj komentara : 270
Location : Vlissingen, Holand
Registration date : 2007-12-21

Na vrh Go down

NOCEBO- ŠIRENJE KUGE 21. VIJEKA - Empty Još nešto

Komentar  Sanela K Thu Sep 04, 2008 5:46 pm

Obratite pažnju u katalozima za make-up, kod reklama za maskare, koj vaše trepavice čine puno gušćim... uvijek je na slici - oko modela koji ima nalijepljene vještačke trepavice, ili kod anti-celulitnih krema: 85% -i uspjeh, a riječ je zapravo o tome da je 85 procenata žena od onih koje koriste prozvod zapazilo (makar i minimalnu ili umišljenu) promjenu nakon upotrebe proizvoda, a to ne znači da je 85% celulita nestalo...Čime se sve ne služe...
Sanela K
Sanela K

Broj komentara : 2
Age : 52
Location : Sarajevo, BiH
Registration date : 2008-06-26

Na vrh Go down

NOCEBO- ŠIRENJE KUGE 21. VIJEKA - Empty to jesu marketinske spletke, ali...

Komentar  Berka Sun Sep 07, 2008 9:44 am

veoma cesto, ono sto vjerujes to i osjecas, a sto osjecas to se manifestira i na fizickom nivou.
Gledala sam program o naucnom istrazivanju djelovanja misli odnosno afirmacija. Djevojka koja je stalno ponavljala da ima velike grudi, da joj rastu grudi, "osjecala" kako joj rastu siste, nakon dvije sedmice mjerenja su pokazala da je njen obim grudi veci za 2,5 cm.

Na isti nacin pratili su musku osobu koja je afirmacijama tjerala da raste kosa na mjestima gdje je poceo celaviti. Pokalazlo se da su misli natjerale kosu da ponovo raste.

Isto to dogadja se sa smanjenjem oziljaka,a kod nekih su potpuno nestajali. Ova tehnika mi je poznata, pokazujem je na drugom stepenu mog anti-stres tecaja kao jedan od niza dokaza kolika je moc nasih misli ( kako u dobrom smislu tako i u razarajucem). Kad radimo na smanjenju oziljaka na tijelu, radi se o izmjeni "osjecaja" celija na tim predjelima, vjezba naizmejnicno ponavlja osjecaje hladnoce, trnjenja, vrucine, bockanja.. tako da se aktivira umrtvljeni dio epitela ( na podrucju gdje su oziljci ili fleke).

Slicne vjezbe radimo ( na naprednom tecaju) za nase emocije. Radi se o "treniranju" tako sto cemo zamisliti najgori dan u zivotu, najstrasnije mjesto koje smo dozivjeli, osobu koja je posljednja na spisku kraj koje bizmo zeljeli biti...idtt... da bismo odmah zatim zamislili najukusniji rucak koji smo ikada pojeli u zivotu, uz najbolju muziku koju smo ikada slusali, zamisljamo da je s nama najdraza osoba na svijetu, da se to sve odvija na najboljem mjestu za koje smo iskusili da postoji...itd... osjecaji srece, tuge, ocaja, radosti, straha, ushicenja se iz trenutka u trenutak izmjenjuju. Ovaj "trening" emocija jako se doboro pokazao u zivotnim zapletima i raspletima, kada na primjer poslije komsijine sahrane necemo bolovati mjesec dana, nego cemo sebi dozvoliti da zaplacemo, ali zivot ide dalje, i njemu se naravno, radujemo...a sta bi drugo?
Berka
Berka

Broj komentara : 270
Location : Vlissingen, Holand
Registration date : 2007-12-21

Na vrh Go down

NOCEBO- ŠIRENJE KUGE 21. VIJEKA - Empty Re: NOCEBO- ŠIRENJE KUGE 21. VIJEKA -

Komentar  Sponsored content


Sponsored content


Na vrh Go down

Na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu