ENERGETSKI STATUS VITAMINA I MINERALA U ORGANIZMU

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down

ENERGETSKI STATUS VITAMINA I MINERALA U ORGANIZMU

Komentar  ERMINA on Mon Feb 18, 2008 1:30 am

Evo malo materijala o onom šta ja radim, iz ovog do sada pomislićete da sam učiteljica za kilogramske ratove, a to je samo mali dio nus-oblasti ishrane.
Već sam malo pominjala vitamine, minerale i ostala bitna hranjiva; uglavnom, mislim da je jasno da kvalitet našeg života i naš zdravstveni status u potpunosti ovisi od opskrbljenosti istima. Međutim, nisam pominjala da postoje različite situacije u kojima se njihov energetski status bitno mijenja.
Prije svega ću objasniti termin energetski status. Sigurno vam je poznata metoda mjerenja vitamina i minerala iz krvi, kojom mjerimo njihov nivo u krvi, a koji ne mora neminovno pokazati njihovo pravo stanje u tkivima. Tako da u realnosti imamo situacije da imate dovoljno željeza u krvi jer ste dan prije pili sok od borovnice, čije se željezo teško resorbira pa sutradan još pokazuje znatnu količinu u krvi, a već prekosutra - nigdje ga. Ili, imate dovoljno kalcija u krvi, a kosti vam šuplje, napada vas osteoporoza. Dakle, energetski status bi bio njihova raspoloživost i iskoristivost, ili još bolje potencijal u vašem organizmu.
Vjerovatno ste čuli i za termin PREPORUČENA DNEVNA KOLIČINA (PDK). Moraću vas razočarati, taj termin ne označava količinu koja vam obezbjeđuje zdravo funkcionisanje, nego minimalne količine potrebne za, kako ja to zovem, rad na rezervi. Mene su oduvijek profesionalno mučile te PRAVE količine i pokušavala sam po simptomima koje osoba osjeća otkriti šta bi od hranjiva trebala dodatno uzimati (svako hranjivo ima svoj domen funkcija u organizmu, pa ako osoba postaje depresivna znate da gubi vitamin E, ili ako joj se suše uglovi usana - gubi vitamin B2...)
Ono što je najžalosnije je da je preskupo krvnim testovima utvrđivati status svih hranjiva, a uzrok nedostatka pojedinog može biti uzrokovan nedostatkom nekog drugog (i obično jeste) koji uvjetuje absorbciju onog prvog. Najčešći slučaj nedostatka željeza u mojoj praksi je upravo nedostatak vitamina C, a ne samog željeza ili vitamina B12 ili bakra kod lošeg hemoglobina, a ne samog željeza.
Metoda koju ja koristim za dijagnostiju je dobitnik Zlatne medalje na Svjetskom kongresu tradicionalne medicinske tehnike i apsolutno sam oduševljena slikom koju dobijem o energetskom statusu organizma. Bez obzira što se dugi niz godina usavršavam na ovom području, iako se temeljito posvetim svakom pojedinom slučaju, bilo je vrlo teško dobiti potpunu sliku o organzimu.
Ono što želim ovdje podijeliti s vama je jedan vrlo važan aspekt opskrbljenosti hranjivima. Naime, uradila sam veliki broj mjerenja i otkriću vam sljedeće važne stvari koje sam spoznala:
- 99% ljudi ima deficit esencijalnih vitamina i minerala;
- preko 60% od njih ima negativan stav spram zdravlja, svoje uloge u očuvanju zdravlja, posla, supružnika ili života općenito;
- preko 90% njih se redovno ili povremeno snabdijeva "napamet" dodacima ishrani u apotekama, najčešče vitaminom F (esencijalne masne kiseline Omega 3, Omega 9)
- preko 20% koristi stimulante i kod njih sam primjetila da ne uočavaju simptome značajnog deficita jednog ili više hranjiva (kao kad uzmete aspirin pa neznate da vas boli glava Evil or Very Mad )
- preko 30% ih dugoročno koristi (duže od 3 sedmice) ljekovite pripravke na bazi bilja koje ima antibiotski učinak (što je potpuno isto kao uzimanje antibiotika duži period) kao npr. đumbir, matična mliječ, ehinacea, razni čajevi... i čude se zašto im je to u početku pomagalo a onda više ne; kod preko 80% njih je pokazan značajan deficit više hranjiva - naravno ne zbog toga što navedene stvari nisu dobre, nego zato što je uzrok njihovog problema dugo zanemarivan
- [b] 1% dijagnosticirala sam optimalnu količinu hranjiva; zajedničko im je sljedeće: 1. imali su u mladosti ozbiljne poteškoće sa zdravljem, 2. ne žive za hranu, nego se hrane za Život, 3. žive iznimno sretan i ispunjen život 4. povremeno uzimaju dodatke ishrani visoke kvalitete 5. ne jedu procesiranu hranu NIKAKO (čak ni mlijeko iz tetrapaka)

Eto, nadam se da su vam ovi podaci interesantni i inspirativni. Pomenuću jos najčešće deficite: vitamin E, Vitamin C, Vitamin F (Omega) i mineral Jod (njega ću obraditi posebno)

ERMINA

Broj komentara : 227
Registration date : 2007-12-22

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

veoma interesantno

Komentar  Berka on Mon Feb 18, 2008 2:20 pm

moracu jos jednom da procitam, zelim ovo da bolje upijem
odnosno da zauvjek zapamtim
Hvala ti draga nasa magistrice prehrane
Svaka cast, pozdravlja te tvoja
Magistra Vitae

Berka

Broj komentara : 972
Registration date : 2007-12-21

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Re: ENERGETSKI STATUS VITAMINA I MINERALA U ORGANIZMU

Komentar  ERMINA on Mon Feb 18, 2008 5:15 pm

ama doci cu ja kod tebe pa cemo napraviti tečaj i raditi mjerenja, ne bi mi vjerovala koliko je to interesatno, u cca pola sata slozis takvu sliku o osobi da ni sama nemozes vjerovati

ERMINA

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

potrebna si nam

Komentar  Berka on Tue Feb 19, 2008 4:36 pm

Na nasim anti_stres tecajevima, potrebna si nam kao voda
Zato, sta da ti kazem, jedva te cekamo.
U ljeto si nasa . Zarobicemo te u Holandiji

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

dobrovoljno se odazivam uhićenju!

Komentar  ERMINA on Tue Feb 19, 2008 4:48 pm

jel' me sjećanje vara ili nam je Tenzila zabranila šale o zarobljavanju?

ERMINA

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

ne, ne,

Komentar  Berka on Tue Feb 19, 2008 8:01 pm

Ma kako zabranila?
to, to, mnogo volim zarobljavanje, jos od perioda kada su me u majcinoj utrobi
punih devet mjeseci drzali, pa onda nadalje i tako dalje, gluho bilo,
zar postoji iko ko nikada nije bio zarobljen ?

Pusti ti Tenzilu, ona je ponekad previse fina, ali pokvaricemo mi nju postepeno.
Samo strpljenja tongue

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

ha, ha - ko ne voli?!

Komentar  ERMINA on Thu Feb 21, 2008 12:23 am

ti si gora od mene, definitivno!
ja nedavno dogovaram sastanak sa jednom gospodjom i ona me pita jesam li primjetila zgradu policije u njenom gradu, a ja kazem: "da primjetila, u zatvoru bila!", kao da je to najprirodnija stvar na svijetu Very Happy (nije neki zanimljiv proces, rat je bio, ja dobila dozvolu od poslodavca da kupim stvari za prvu bebu, ali avaj, vojska ne dopusta! a ja se nisam htjela rastati od stvari i tako upoznam i tu stranu zivota, ali samo jedan dan - bila sam gotova roditi, a nisu imali adekvatne usluge za trudnice . uglavnom, ratni zeko doceka i moju noor)

ERMINA

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

ha, ha, zar i ti u zatvoru bila???

Komentar  Berka on Fri Feb 22, 2008 4:37 pm

Draga moja, zar i ti u zatvoru bila? A ja mislila da sam prijestupnica samo ja. Vidis, koliko te godina znam, a to nisam znala.
Al, doboro jedan dan k'o nijedan. Nije nesto bas da bi se puno falila. Drugi put,
bice bolje, nadam se.
Nego, haman cemo obadvije ubuduce u istu celiju, pa cemo iglenisati do mile volje
kad nasa administratorica vidi da pod naslovom "vitamini i minerali" mi udaramo
po nasim zatvorima. Tesko nama Rolling Eyes

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

METODA MJERENJA VITAMINA I MINERALA

Komentar  ERMINA on Fri Apr 25, 2008 12:00 am

Draga Ali,
izvini sto kasnim s odgovorom. Evo malo detalja o mjerenju.

Mjerenje radim Vollovom metodom. To je neinvazivna metoda (bez krvi, bez bola), koja podrzaumjeva mjerenje elektricnog otpora na akupunkturnim tackama, pripadajucim odredjenim vitaminima i mineralima, kombinacijom razlicitih struja (neosjetno). Mjerenje energetskog statusa organa mjeri se na isti nacin, na zavrsecima meridijana, dakle na sakama i stopalima. Ako si nekad gledala kako se radi EKG ili EEG, to je otprilike isti proces, samo se ovdje mjeri otpor tacku po tacku (ne prikopcavam pacjenta na milion zicica odjednom).

Aparat koji koristim zove se BIMED 999S, dobitnik je Zlatne medalje na kongresu tradicionalne medicinske opreme na Svjetskom kongresu u Njujorku 1998. godine, za tacnost podataka i terapeutska dejstva.

Kao sto vjerovatno znas, mjerilo zdravlja nasih organa nije odsustvo bolesti vec "proizvodnja" zivotne energije na celularnom nivou. Svaka ziva stvar, bez obzira je li rijec o vitaminu ili organu, proizvodi odredjenu kolicinu energije. Odstupanjima koje aparat biljezi upozoreni smo na deficite vitamina ili minerala, ili opterecenost pojedinih organa, puno ranije nego se pojave simptomi bolesti ili sama bolest.

Rezultati prevovremenog mjerenja daju nam mogucnost da korekcijom ishrane i/ili mentalnog stava prema zdravlju, ispravimo energetski disbalans i izbjegnemo bolest.
Na osnovu rezultata izradjujem prehrambene tablice za deficitne vitamine i minerale, preporucujem program suplementacije (dopune ishrane), a sto se mentalnog pristupa zdravlju tice - udruzila sam se sa kolegicama s ovog foruma upravo iz razloga da svoje korisnike mogu uputiti na najbolje ljude iz te branse.

Sve u svemu, imamo namjeru promijeniti zdravstvenu sliku svijeta bounce

Nadam se da sam iscrpno odgovorila na tvoje pitanje. Sto se rezultata i utisaka tice, nekoliko kolegica ovdje je imalo priliku izvrsiti mjerenje, pa ih pozivam da napisu sta je to njima znacilo i koliko im je pomoglo da sagledaju sliku sebe "iznutra".

Sto se mene tice, ja sam imala problem sa nedostatkom joda u organizmu sto je izazvalo poremecaj u radu stitne zlijezde, koji klasicna medicina nije mogla detektirati (niti lijeciti) jer poremecaj nije bio mjerljiv hormonskim testovima niti UZV-om. Visak dlacica na neprimjerenim mjestima je ostao, ali, hvala Bogu, poremecaja vise nema (s njim je otputovalo i 25 suvisnih kilograma Razz )

U BiH, koliko znam, postoje 3 aparata, 2 u Sarajevu i moj, u Hrvatskoj ih ima dosta

Valjda sam odgovorila na sva tvoja pitanja flower

ERMINA

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

imala sam priliku

Komentar  Berka on Mon May 05, 2008 7:57 pm

Kao i mnoge moje prijateljice i ja sam u aprilu imala priliku da mi Ermina izvrši navedeno mjerenje. Prvo što me oduševilo je nedostatak "invazije", tj. ne vadi se krv niti je prisutno bilo kakvo nemilo "nasilje" Laughing što nam svima puno znači.

Osim nalaza o stanju raznih minerala i vitamina u tijelu, iznenadilo me to što se tim aparatom može ustanoviti na primjer energija raznih organa.
U mom slučaju bila je smanjena energija gušterače i jetre. Povodom ovog prvo-navedenog Ermina me uputila koje dodatke prehrani trebam dodati. A ovo drugo me aktiviralo na dalje pretrage.

Oduševilo mi i to da prilikom mjerenja nema nikakve žurbe, istražuje se spontano, dio po dio. Ermina objašnjava stanje našeg orgnizma narodnim jezikom, tako da je razumljivo i onima koji se ovom oblasti nikada nisu bavili.
Hvala ti Ermina

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

nema na čemu!

Komentar  ERMINA on Wed May 07, 2008 12:17 pm

aaa, sad sam skontala sto ste se ti i tenzila bacile na temu ciscenje jetre i zuci!

nazalost, organi se mogu rasteretiti samo korekcijama u ishrani, svaki drugi magicni stapic je kratkog vijeka, jer mi nemamo tipku delete da ponistimo ono sto smo lose cinili sa svojim tijelom u proslom vremenu. ali, hvala Bogu, imamo mogucnost regeneracije, ako se opametimo - posebno u slucaju jetre, od malog komadica ponovo mozemo dobiti novu jetru cheers

ERMINA

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

aktivno radim na obnavljanju filtera moje mašine

Komentar  Berka on Wed May 07, 2008 7:52 pm

OK, ja sam se priznajem, prepala radikalnog čišćenja jetre. Odustala sam od tog eksperimenta i sistematski radim na regeneraciji jetre, koja će se u tom procesu postepeno čistit. Jedva čekam slijedeće mjerenje, mada sam sigurna da će taj tvoj aparat pokazati bolju energiju ovog mog filtera. Istovremeno, uz odabranu hranu i dodatke prehrani koji su brižljivo odabani ( provjerenog proizvodjača i prirodnog porijekla), nastojim svaki dan da radim na ljutnji koja mi se nekoliko sedmica ponovo i ponovo vraća radi nekih nemilih dogadjaja.

Jetra registruje ljutnju, a ja radim na tome da ni ja ni ona više ne budemo ljute ni na koga i ni na šta. Ne samo da se više ne ljutim, nego se zahvaljujem na još jednoj naučenoj lekciji.

Hvala hvala hvala Very Happy

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Herbalife

Komentar  ERMINA on Wed May 07, 2008 9:00 pm

Draga moja,

obradovalo me da si odustala od pokusa ciscenja jetre. Ti znas kako ljutnju pretvoriti u radost, pazis na ishranu, koristis kvalitetne dodatke i nemas razloga za radikalne poteze.

Moram ti reci da sam primjetila da ti kad govoris o dodacima koje koristis izbjegavas spomenuti ime Herbalife. Treba da znas da nije zabranjeno koristiti ime Herbalife kad govoris o sopstvenim rezultatima i licnom izboru. Konkretno, osoba moze reci koristim npr. Herbalife antioxidant Rose Ox jer mi pomaze kod nesanice, ali ne smije upucivati drugu osobu da ce uzimanjem Rose Ox-a rijesiti nesanicu. Tebi nije zabranjeno da govoris o svom iskustvu sa karcinomom i Herbalife-ovom doprinosu u tome, ali ne smijes upucivati druge ljude da ce izljeciti karcinom istim programom koji si ti koristila. Kuzis?

ERMINA

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Re: ENERGETSKI STATUS VITAMINA I MINERALA U ORGANIZMU

Komentar  Sponsored content Today at 12:10 am

Sponsored content

Na vrh Go down

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh