MUCANJE I TIKOVI ( NEZELJENI TRZAJI DIJELOVA TIJELA)

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down

MUCANJE I TIKOVI ( NEZELJENI TRZAJI DIJELOVA TIJELA)

Komentar  Berka on Fri Jul 24, 2009 2:51 pm

“Lijek” za tikove i mucanje je isti –
ponovite to odmah (poslije mucanja ili) posto ste imali tik.

Tretman:Ovo je tretman Dr. Levina: Kada se tik pojavi, ponovi ga 10 puta. Ne radi ovu “vjezbu” javno; dovoljno je raditi kod kuce (i preporucljivo).

Hoce li to “djelovati”?Vjerovatno. Dr. Levin je ovom metodom tretirao ljude sa tikovima. Tretman nije uspio samo sa dvoje. Oboje su bile starije gospodje, i vjerovatno su dobile tikove kao posljedicu uzimanja odredjenih lijekova .

Hoce li to potpuno eliminisati tikove?Da. Kod Levisovih pacijenata, tikovi su eliminisani. Jedan pacijent je dosao sa 600 tikova u jednom satu na 0 tikova, za jednu sedmicu.
Primjeri
Vec poslije prvog tretmana ( voljnog ponavljanja tikova) primjetna su znacajna poboljsanja. Pretpostavka je da bi tikovi ( ili mucanje) prestali vec nakon sedmice.
A jedan primjer relativno sporog lijecenja: Jedna djevojka je imala tikove cijelog tijela koji su potpuno prekinuli njen socijalni zivot. Poslije izljecenja, ona jos uvijek ima manje facijalne tikove. Moguce je da se manji facijalni tik pojavio spontano, ali Dr. Lavin smatra da je on oduvijek postojalo ali je bio maskiran vecim tikovima cijelog tijela. Ipak, ovaj manji tik je kasnije izlijecen istim tretmanom. Djevojka je potom bila bez tikova, imala normalan socijalni zivot, i godinama kasnije jos uvijek nije imala tikova.

Veoma je vazno da se vjezba odmah posto se tik pojavio. Ideja da se ponovi tik, bez cekanja da se sam pojavi, se zove “masivna negativna vjezba” (massed negative practice – MNP)
Ne postoji nikakva magija u broju 10. Mozda bi vise bilo bolje, mozda bi manje ponovljenih tikova, dovoljno. Ali u nedostatku ikakvog razloga za suprotno, trebate vjerovatno uraditi 10.

Odnos “prihvatanja” tika i voljnog ponavljanja je vjerovatno ono sto pomaze. Ponavljanjem tika cini ga da ode.

Jer, suprotno tome, faktor koji dovodi do tika je to sto se osoba bori protiv tika. Otuda, kontra reakcija, tj. prihvatanje tika moze biti korisno. Saglasno tome, postoje tvrdnje da se tikovi povecavaju sa uznemirenoscu, a strah od tika povecava uznemirenost. Dakle, vazno je prekinuti ovu lancanu vezu jednostavnim odvajanjem straha od tika.

Uradi to!Da probate ovaj tretman nije nikakva mudrost, a i besplatno je. To je jednostavno i lako. Ne postoje nikakve poznate propratne pojave odnosno rizici. Jedini problem je sto ovaj tretman moze zvucati glup ili blesav. Prema dosadasnjim I danasnjim teorijama i nasoj kulturi, treniramo-vjezbamo ponasanje koje zelimo da izvodimo. Suprotno tome, ova tehnika je vrijednost vjezbanja ponasanja koje ne zelite da izvedete. Dakle, vi koji imate tikove ili mucate, trebate ovo probati iako to zvuci blesavo. Ako tretman djeluje, nije vas briga zasto “tako radi”.
Jedno od tumacenja je da “voljna imitacija tikova” izaziva uzrocnika tikova sve dok se ne dostigne uslovni nivo iscrpljenosti. Odnosno dok onome sto izaziva tikove to sve ne “dosadi”.

Koristeno:
http://somepsychology.com/pstics.htm
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3860017?dopt=Abstract

http://ajp.psychiatryonline.org/cgi/content/abstract/122/5/579

http://209.85.165.104/search?q=cache:7-kuDQNd23UJ:www.minddisorders.com/Py-Z/Tic-disorders.html+negative+practice&hl=en&ct=clnk&cd=24&gl=us

http://somepsychology.com/psticsexplain.htm

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Broj komentara : 972
Registration date : 2007-12-21

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

slicne metode:

Komentar  Berka on Fri Jul 24, 2009 4:21 pm

Poznato je sa mislima. Ako misli tjeramo, one se sve vise lijepe. Ako misao koja nije dobro dosla prigrlimo i prihvatimo, ona ce sama otici isto onako kako je sama i dosla.

Jos nesto me podsjetilo na ovaj metod: poznato je da su masnoce kaloricne. Ali postoji dijeta sa prekomjernim unosenjem masnoca, na pr. slanina i slicno. Ova masna "sok" dijeta poremeti nesto u metabolizmu tako da se od prekomjerne masnoce pocinje mrsaviti ( ovo je sokantna dijeta koju ja ne zelim niti probati niti ikome preporuciti. Iz neprovjerenih izvora sam zasnala da od ovakve dijete otkazuje rad bubrega).

Ali, zaboravimo ove usporedbe sa mislima i dijetama ( klin klinom) nego od srca preporucujem osobama koje mucaju da tu tesku rijec poslije zamuckivanja ponove voljno jos deset puta i to bas onako kao se izgovara mucajuci a isto tako osobama koje pate od tikova da ( klin klinom) ponove potpuno isti tik odmah poslije javljanja (nepozvanog) tika, znaci na isti nacin, deset puta. To je to, besplatno, jednostavno, nema nikakve stetne nus pojave. Potpuno bezbolno, a kako kazu ucinkovito tj. djelotvorno.
Zahvaljujem od srca osobi koja je pomogla u prijevodu. Ja sam prijevod znatno skratila, a za one koji zele vise saznati, navedeni su svi koristeni linkovi.

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Re: MUCANJE I TIKOVI ( NEZELJENI TRZAJI DIJELOVA TIJELA)

Komentar  uni on Fri Jul 31, 2009 1:36 pm

Zašto ne bi probali sa svjesnim djelovanjem, dovoljno je samo prestati. Wink Ja sam se riješio tako žmirkanja: naime kao klinac sam jako žmirkao u stresnim situacijama dok nisam sebe uhvatio: ''pa šta ja to radim'' i prestao odmah.

Danas koristim svjesno djelovanje da prekinem neke mnogo "teže" stvari, kao što su npr misli koje idu u beskonačnu petlju, emotivne navike i slično.

Za mucanje ne znam konkretno kako to funkcioniše.

uni

Broj komentara : 14
Registration date : 2009-03-31

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Berka on Sat Oct 10, 2009 9:15 pm

Koliko sam u pocetku bila odusevljena, sada vise nisam sigurna u originalnost i djelotvornost ovog metoda. Voljela bih znati da li neko ima s ovim iskustva, bilo bi dobro da to s nama podijeli.

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Sponsored content Today at 1:08 pm

Sponsored content

Na vrh Go down

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh