Idealna trpezarija

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down

Idealna trpezarija

Komentar  Berka on Fri Aug 15, 2008 3:12 pm

Trpezarija
Idealno mjesto je u centru doma ili tu negdje u sredini, blizu centra. Centar kuce nazivamo Tai Ci ( srce). Srcano mjesto nase kuce mozemo jednostavno a precizno pronaci. Dovoljno je samo povuci dijagonale izmedju uglova naseg stana. Tamo gdje se linije presijecaju je najvaznija tacka stana.

Ukoliko uspijemo da trpezarijski sto bude izmedju dnevne sobe i kuhinje, onda zaista imamo puni pogodak. Ovakav polozaj stvara najvecu mogucu srecu i napredak za porodicu. Daje vecu mogucnost sloge i harmonije izmedju djece i roditelja.
Trpezarija treba da bude pravilnog oblika. Eventualni istureni dijelovi zidova mogu se zamaskriati cvijetom ili ukrasnim dijelom namjestaja. Za ova ispupcenja su komode i niski ormari idealno rjesenje.
Trpezarija ima svoje ritualno znacenje: uzivanje u zivotu, objedovanje, varenje hrane . Zdravlje nasih probavnih organa zavisi od toga gdje i kako jedemo. Uzrok probavnim smetnjama (izmedju ostalog) mozemo potraziti i u trpezariji, njenom položaju u prostoru i nacinu na koji je uredjena. Da bi se hrana dobro svarila, treba jesti polako i zvakati dugo, svaki zalogaj ( bukvalno) sto puta prezvakati, tako da proces probave pocinje u ustima. To je omoguceno ako je trpezarija uredjena jednostavno i tako da u njoj nista ne skrece paznju sa jela. Trpezarija nije mjesto za TV, telefon , fontanu, jer oni ometaju varenje.
Ako je trpezarija skucena, ili radi billo cega neugodna, ukucani ce izbegavati duzi boravak u njoj, pa ce jesti brzo, nestrpljivo ili ce hranu nositi u drugu prostoriju. Izvrsno rjesenje je ogledalo, koje ce prostor prosiriti i uciniti da se u trpezariji osecamo bolje. Pravilnim osvetljenjem trpezarijskog stola, naglasice se vaznost funkcije ove prostorije.
Ako iznad prizemlja imate sprat, vodite racuna da tacno iznad trpezarijskog stola na slijedecem spratu nije WC solja !! Jer, to bi bila najgora moguca pozicija za trpezariju. Nije dobro ni da je stol ispod sporeta ili masine za pranje, ali WC solja je najgora moguca varijanta. Ako iznad tebe stanuje druga porodica ne bi bilo lose upoznati se sa rasporedom prostorija u susjedovom stanu.
Prostorija u kojoj se okuplja porodica treba da bude Jang, u svijetlim i sretnim bojama.
• Provjerite da li su prozori na dva suprotna zida jedan naspram drugog, sto bi znacilo da se “ci” nepovoljno krece preko trpezarijskog stola . To bi nepovoljno uticalo na porodicnu slogu.
• Trpezarija ne treba dijeliti zid sa kupatilom i WC-om. Ukoliko je to ipak neizbjezno, onda pokusajte da sto na kojem se servira hrana ne bude bas uz taj zid.
• Trpezarija ne treba da ima pogled na glavna ulazna vrata u kucu, niti treba biti blizu tih vrata. Ukoliko je to neizbjezno, postavite paravan, zator ili bilo sto drugo sto bi kako-tako ublazilo tu negativnu postavku.
• Portreti predaka ne trebaju biti u trpazariji. Slike mrtvih predaka su suvise Jin, da bi bile na mjestu gdje najvise treba da pulsira zivot ( Jang). Ove slike takodjer nisu prikladne za spavace sobe. Ako vec imate naviku drzati fotografije na zidovima, neka to bude u dnevnoj sobi, ili jos bolje u predvorju doma.
• Ovaj zivotni dio doma gdje se okupljaju svi clanovi porodice, ne bi trebao biti ni previe Jang. Da se jaka energija ne bi pretvorila u agresiju. Ako je trpezarija izlozena prejakom popodnevnom suncu, spustite roletne. Ali, ako je trpezarija na idealnom mjestu ( u srcu doma, tj. Izmedju dnevne sobe i kuhinje, takav pretjerani Jang efekt se nece ni dogoditi).
• Antikvarni namjestaj ili statue su takodjer suvise Jin. Oni odasilju prekomjerne kolicine Jin energije. Po mom misljenju taj toliki “mir” je vise za muzej nego za dom u kojem treba da pulsira zivot. Ako ipak morate imati starine i statue neka to bude u predsoblju ili spavacoj sobi. ( u trpezariji ili dnevnoj sobi – nikako !)
• Iznad stola za rucavanje nikako ne smije biti plafonska greda. Jer, to bi znacilo podjelu ukucana na dva suprotna tabora. Isto tako, greda u bio kojem dijelu doma ne smije biti iznad glave. Ona stvara tezinu i izaziva zdravstvene probleme.
• Najpovoljniji tpezarijski sto je okrugal sa jednom “nogom” u sredistu kruga. Ploca na tom stolu je od mermera. Na tom mermeru su izrezbareni zmajevi. Po Feng Shui principima, nema boljeg odabira stola. Okrugli oblik predstavlja element Metal, sto bi nacilo simbol zlata, prosperiteta, bogatstva, izobilja. Okrugli stol takodjer govori o ravnopravnosti i bezgranicnom jedinstvu porodice.
• Izbjegavajte stolove sa samo 4 stolice. Jer se cetvorka smatra nepovoljnim brojem. Sest ili osam stolica za stolom je dobro, to su povoljni ( nafakali) brojevi.
• Odlicno je da svaki clan porodice ima svoje stalno mjesto za stolom, i to, naravno, u skladu sa njegovom povoljnom kompasnom direkcijom.
• Slike u trpezariji treba da predtavljaju zdravo voce ili hranu. Slika breskvi simbol je dugovjecnosti. Narandze i ananas oznacavaju dobrodoslicu bogatstvu. Slike voca na posudju, platnu, papiru… u svakom slucaju donose srecu. U Feng shui tradiciji postoji vjerovanje da slike rijeka i jezera u trpezariji donose dobrobit svim clanovima porodice. Trpezarija nije mjesto za nezivu prirodu (suho cvijece) ni za agresivne detalje (npr. punjene zivotinje, ostre predmete, itd.).
• Inace, u Kini je hrana sinonim prosperiteta i blagostanja. Obzirom da oni obozavaju dobru hranu, u znak pozdrava, umjesto “kako si” oni govore : “da li si jeo?”
• Narocito je povolojno imati u trpezariji svjeze voce, jer je to simbol dobrog zivota i obilja. Pri tome pazite da zdjela ne bude poluprazna i da u njoj ne bude trulih vocki. Kad vec to spominemo, koliko god je dobro imati buket svjezeg cvijeca za povoljnu Feng Shui energiju u domu, isto toliko je lose imati u vazi uvelo cvijece sa zaganjenom smrdljivom ustajalom vodom. Ako niste vrijedni da o tome vodite racuna, bolje je da to nikako i ne postavljat u svoj dom. Jer, poslije nekoliko dana povoljne energije uvelo i trulo donosi bolesne vibracije.
• Obzirom da najpovoljniju stvar za izobilje predstavlja hrana na stolu u trpezariji ( voce je tu na prvom mjestu), taj simbol blagostanja se moze jos udvorstruciti ako u trpezariji postavimo veliko ogledalo na kojem se ogleda ta hrana. Ogledalo u svakom slucaju donosi povoljnu aktivnu Jang energiju u ovu prostoriju. Ovdje moram naglasiti da budete oprezni sa ogledalom u kuhinji. Jer, spored koji se “ogleda” u ogledalu je izuzetno opasna kombinacija. Postupak pripremanja hrane nad vatrom je nesto sasvim drugo u odnosu na serviranje hrane na stol za rucavanje. Prvo predstavlja simboliku sluge ( ili roba) koji radi oko toga. A u drugom simbolika predstavlja gospodara koji uziva u obilju. ( ha,ha, prema tome smo izgleda mi zene najvece robinje na svijetu … tesko nama…vjecnim kuharicama…)
Dragi moji, ovo je jedan mali dio koji sam vam otkrila iz nase Feng Shui radionice. Ukoliko imate interesa da pohadjate Feng Shui skolu i tako uharmonizujete svoj zivot, ili zelite da dobijete diplomu kojom se potvrdjuje da ste diplomirani Feng Shui konsultant, postoji samo jedan nacin: prijavite se za aktivno ucestvovanje u slijedecoj Feng Shui radionici.Za one koji planiraju da prave novu kucu ili traze novi stan bilo bi dobro da saznaju o dobrim polozajima svih prostorija jednog doma. Do slijedeceg javljanja, kada cemo obratiti posebnu paznju na kuhinju koja se takodjer u Feng Shui praksi smatra srcem doma, izvorom snage i vitalnosti

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Broj komentara : 972
Registration date : 2007-12-21

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Sto za rucavanje

Komentar  Berka on Fri Aug 15, 2008 6:41 pm

Trpezarijski sto je jedini komad namjestaja koji se moze nalaziti u centru ( srcu ) kuce. Osim ove globalne lockacije, lokalno gledajuci sobe, samo sto smije biti u sredini prostorije.
Sto neba je okruglog oblika. Potencira atmosferu prijateljstva, sklada, i energiju opustenog porodicnog skupa.

Sto zemlje je cetvrtastog oblika. Ovaj sto potencira atmosferu cvrste i jake hijerarhije, i veoma strog i ozbiljan pristup objedovanju.

Sto kompromisa je ovalnog oblika. Po svojoj energiji nalazi se u sredini imedju predhodna dva navedena oblika stola. Dobar je za uspostavljanje bilo kakve vrste sklada.

Carski sto veoma masivan i dug sto. Predstavlja klasicnu, tradicionalnu aristokratsku energiju i veoma je podesan za svecane skupove.[/b]

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

uvijek sam zelila okrugli sto

Komentar  Enisa Alic on Mon Aug 18, 2008 9:50 pm

ali mi je nekako nepraktican sa stolicama za bebe....(a ja nikako da prestanem malu djecu da imam Razz ), planiram prvom prilikom nabaviti okrugli sto....

sunny

Enisa Alic

Broj komentara : 413
Registration date : 2008-03-11

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

mozes tu ideju sacuvati za svoju novu kucu

Komentar  Berka on Tue Aug 19, 2008 12:24 pm

Savjetujem ti da radis isto sto i ja:
Svaku novu ideju koja mi je "sjela" sacuvam u istoj mapi i samo dodajem...dodajem, mijenjam , prepravljam... dok ne dodje pravo mjesto i vrijeme za realizaciju.

Istina, imam lijepu i veliku kucu ( preko 200 m2, na moru, a istovremeno u centru grada...) ali to nije kuca mojih snova. Ja zamisljam ogromno prostranstvo prirode, cvijeca, travnjaka, vode .... a kucu koja je 100% po FEng Shui principima i koja nema stepenice i spratove.
Vjerujem da cu dovoljno dugo zivjeti da bih ostvarila svoje snove.

Pocni praviti na papiru ili u mapi svog kompjutera kucu svojih snova.... i u tom cilju, razradjivacemo dijelove kuce, dio po dio ( u skladu sa Feng Shui principima). Sad na pr. znas da trpezarija mora biti u centru ( srcu ) kuce. I to je prva informacija za projektanta tvoje buduce kuce...

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Re: Idealna trpezarija

Komentar  Enisa Alic on Tue Aug 19, 2008 8:04 pm

[quote="Berka Nezic Cutic"]
i koja nema stepenice i spratove.
quote]

Joooj Berka, Aki i ja isto sanjamo o kuci koja nema spratove, nego koja je "prostrana"...!!!!

sunny

Enisa Alic

Broj komentara : 413
Registration date : 2008-03-11

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

od trpezarije, ha..ha..ha i dodjosmo do cijele kuce

Komentar  Berka on Wed Aug 20, 2008 1:03 am

pa stavi sliku na onu djeciju plocu ( tablu) sa zeljama... Very Happy ... i cekaj ... strpljivo...zamisljaj da je vec imas... ali nije dovoljno samo misliti. Trebas OSJECATI da je vec imas, i zato, hajde, zaljevaj cvijece, a tvoj Aki neka pokosi travu i nahrani pilice ...
Hajd, cao, imam posla da zavrsim prije nego sto se probudim, zecevi su mi se razlazali po avliji, pojesce mi jagode i maline koje s ljubavlju uzgajam za moje unuke

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Srce kuce

Komentar  Berka on Thu Aug 21, 2008 3:37 pm

CENTRALNIM ( SREDISNJIM) SEKTOROM (5) VLADA ELEMENT ZEMLJA

Naziv sektora 5 je "zdravlje". Posto je pet osnovnih kosmickih elemenata osnova i naseg ljudskog tijela, nije slucajno sto je sektor zdravlja u Feng Shuiju numerisan brojem 5. Nalazi se u centru Feng Shui kvadrata u svakom prostoru, bilo da se radi o kuci, fabrici, ofisu, garsonjeri...
Centralni sektro okruzen je ostalim sektorima koji ga stite.

Broj pet je simbol za ljudsko tijelo i zdravlje. Sam covjek i njegovo zdravlje je kljucni sektor i kljucna tacka Feng Shuija.
Feng Shui je i nastao zbog covjeka i njegovog zdravlja.

Neravnoteza u sektoru 5 direktno narusava zdravlje.
U SEKTORU 5 SE PRIMJENJUJE:
- Oblici: ovalni, okrugli, zvjezdasti,
ali ovaj sektor je jedini koji podnosi i sve ostale oblike.
- Mirisi
- Biljke, zivotinje
- Zvoncici
- Vatra(koja podstice zemlju)
- Boje:
zelena,
crvena,
zuta
SIMBOLIKA SREDISNJEG SEKTORA:
covjek, zemlja, ravnoteza, zdravlje, planeta Saturn

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

imam srecu

Komentar  Irma on Wed Aug 27, 2008 1:51 pm

Divno, imam srecu da je u mojoj kuci moguce ostvariti trpezariju u srcu kuce, i to bas tako kako opisuje, da bude izmedju kuhinje i dnevne sobe. Slike hrane, odnosno voca sam vec postavila. Hvala veliko na ovom ohrabrenju. Jos vise volim kucu u kojoj zivim. Hvala Hvala Hvala bounce

Irma

Broj komentara : 51
Registration date : 2008-04-26

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Re: Idealna trpezarija

Komentar  Sponsored content Today at 12:11 am

Sponsored content

Na vrh Go down

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh