Perfekcionizam kao izvor stresa

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down

Perfekcionizam kao izvor stresa

Komentar  Admin on Wed Jul 23, 2008 12:31 pm

U zapadnim zemljama psiholozi biljeze sve veci broj 30 - godisnjaka sa depresijama, burn - outom, krizom srednih godina, hronicni umor, anksioznost i stres. Nakon analize simptoma i mogucih izvora tih simptoma, naletjeli su kod skoro svih pacienata na isti izvor problema. Svi sebi postavljaju izuzetno visoke kriterije i iz dana u dana djeluju skoro pa rutinski. Za emocije, momenat tisine i mira nemaju vremena.
Oni djeluju po onome sto misli da se ocekuju od njih. Dobra kariera, uredjen dom, perfektna porodica, besprijekoran izgled etc.
Govorim o njima, a i sama se tu mogu prepoznati. Osjecaj da sve mogu i moram sama, osjecaj da cu to bolje uraditi od nekoga drugog, sramiti se zatraziti pomoc, osjecaj zafrustriranosti ako ti je 24 sata u dana premalo, da zavrsim sve ono sto sam vec ujutro tokom budjenja isplanirala.
Odakle dolaze ti visoki kriteriji i perfekcionizam? Dosta su nam mediji pokvarili sliku o realnosti. U medijima ljudi su perfektni, dotjeran izgled, odmorni, domovi i porodice su im perfektni, kariere bajne.
Osjecaj da nemas izbora, da prvo moras uraditi ovo, ono i trece i cetvrto i tek onda trenutak odmora. Jer ako ne zavrsim sve prije momenta opustanja, pece me savjest i opustanje nije vise opustanje nego stres!
Sve vise i vise pokusavam da sebi jasni i glasno zacrtam prioritete i drzim se tih prioriteta i zaboravim na nezaljiveno cvijece, ves masinu koja ceka da se napuni/isprazni ...
Zelim naci svoje pravo ja i maksimalno uzivati u njemu! Razmisljam kad sam bila najuspjesnija, sto mi je donjelo optimalan osjecaj zadovoljstva, kad su se drugi ljudi ponosili sa mnom i da sam sama tad osjecala ponos. Te momente prepoznajem jedan za drugim i pisem sama sebi rijeci i pisma, da znam s cime sam postigla te pozitivne osjecaje. I korak po korak blize sam sama sebi. A vi?

Admin
Admin

Broj komentara : 134
Registration date : 2007-12-10

Vidi profil korisnika http://anti-stres.actieforum.com

Na vrh Go down

a propo stresa

Komentar  Tenzila on Wed Jul 23, 2008 5:46 pm

dragi moji,
srdačno vas pozdravljam, ostavljam sve svoje nedovrsene projekte u educi, u jednoj kuci, u drugoj kuci koju renoviram, garazu kojoj prokisnjava krov, kcerku koja sprema ispite, supruga koji sebi ne dozvoljava da napravi pauzu ...pakujem kofere i idem sa svojim 10. sinom 7 dana na duhovno putovanje -plesa i tišine, sa svojom sabraćom koja takodje nose svoje životno breme kao i ja, ali koji znaju svoje breme spustiti i odahnuti a onda ga ponovo uzeti na leđa i nastaviti sa jos većim elanom i entuzijazmom! volite sebe! i ja vas volim, uzivajte u ljetu i odmorima, kraćim i dužim pauzama, vaša Tenzila! Cool

Tenzila

Broj komentara : 91
Registration date : 2008-02-05

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Re: Perfekcionizam kao izvor stresa

Komentar  Wall-E on Wed Jul 23, 2008 8:05 pm

Nisam razumio kraj tvog teksta o perfecionizmu, ali evo mog (ličnog) učešća:
Poslije zavrsene srednje škole (odnosno vrlo vjerovatnijeg slučaja današnjice: fakulteta) nakon zapošljavanja svi mi (pa i ja) dobijamo priliku da svoju duhovnost stavimo 100% na probu i vidimo gdje smo i šta smo u odnosu riječi i djela, a to znači: koliko stvarno uživamo u poslu i osjećamo se radosnim za urađenim stvarima; koliko smo poletni u aktivnostima; šta nam smeta u komunikaciji sa drugim ljudima, koliko nas smaraju sa korekcijama i problemima koje trenutno izviru ispred nas; koliko smo sposobni da učimo; koliko smo sposobni u pronalaženju rješenja i ko zna šta još ... a ako se pokažemo kao neko ko je u stanju da se nosi sa svim postavljenim, otvara se obilje mogućnosti. Obaveza i odgovornosti sve više NARAVNO, ... i zato je veoma potrebno ZNANJE da ima dovoljno vremena za sve. Wink
A sad, da li se okolina (komšije, rodbina, prijatelji, itd) ponosi sa mojim uspjesima, ... ma zaboli me za tim Very Happy
Što se tiče posla, prvo pravilo je naravno PERFEKCIONIZAM, a opis posla je da ili ja to uradim ili niko ne uradi (A MORA SE URADITI JER SAM PLAĆEN ZA TO). Da li me to čini stresnim. Pa kako - kad. Jedini mi je problem što nemam dovoljno iskustva - ništa nepopravljivo.

Wall-E

Broj komentara : 53
Registration date : 2008-06-21

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Ah, taj perfekcionizam

Komentar  Sanela K on Wed Jul 23, 2008 9:56 pm

Perfekcionizam je itekako veliki izvor stresa. Ja sam po prirodi perfekcionista, temperament: savršeni melanholik sa, na moju sreću primjesom opuštenog flegmatika...
Perfekcionizam je dobar na poslu, dobro ga obavljaš, ali ubija u pojam u privatnom životu...
Kako nastojiš svagdje biti perfektan, budeš premoren, nezadovoljan i sobom i drugima, jer oni ne zadovoljavaju tvoje standarde... ma šta da vam pričam...
S godinama naučiš da se opustiš... Smile

Sanela K

Broj komentara : 45
Registration date : 2008-06-26

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Lijek

Komentar  Berka on Thu Jul 24, 2008 8:23 pm

Terapija za perfektne i savrsene:

Svake nedelje prosetaj 15 minuta po groblju, udisi mirise cvijeca i svijeca. Usput, izbroj koliko ima mramornog kamenja na kojima je isklesano tvoje godiste rodjenja. Sjeti se zatim: i oni su bili nezamjenjivi. A ipak, ko bi rekao, i bez njih se sve odvija po uhodanom planu, cak se i zemlja nastavila okretati jednakom brzinom. Mjesec s njima ili bez njih i dalje ima svoje mijene.
Postavlja se zatim neminovno pitanje: Ko sam ja ?
Ah, a ko sve nisam? Ali jedno sigurno znam: ja sam samo kap vode u okeanu zivota. Sa mnom i bez mene okean je bio i postojace. Zasto onda da se brinem?

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Broj komentara : 972
Registration date : 2007-12-21

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  SELMA dipl.iurist on Mon Aug 18, 2008 10:53 am

Perfekcionizam se retko koristi za opisivanje suštinskih svojstava ličnosti, mada su neki autori smatrali da je težnja za savršenstvom sastavni deo ljudske prirode i da je to osnovni čovekov pokretač.
Težnja za savršenstvom je ono što daje smisao životu i motiv koji je u krajnjoj liniji, u pozadini svih ljudskih aktivnosti. Ovakva težnja je zdrava sve dok pojedinac prilikom ostvarivanja sopstvenih potencijala uvažava interese ostalih clanova društvene zajednice, a negativne konotacije poprima ukoliko se teži dominaciji nad drugima. Za Abrahama Maslova (jednog nd utemeljivača humanističke psihologije) sklonost perfekciji je prevashodno odlika zdrave ličnosti, o kojoj se govori u sklopu nagonske potrebe ljudi za samoostvarenjem, tj. za aktualizacijom sopstvenih potencijala.
Sasvim je normalno teziti ka perfekcionizmu. Zamislite srecu, kada postignete visoko zacrtan cilj.
Kako inace, da uspije covjek, ako njegovi ciljevi nisu visoki????
JA sam perfekcionista i drago mi je sto sam takva. Mnogo toga sam uspjela u zivotu zbog te svoje vrline!

SELMA dipl.iurist

Broj komentara : 219
Registration date : 2008-02-01

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  SELMA dipl.iurist on Mon Aug 18, 2008 10:58 am

Meni je vazno ko sam ja u tom velikom okeanu.
Vazno mi je zbog ljudi, koje volim i koji mene vole!
Ali isto tako mi je vazno, da bih zadovoljila svoje potrebe i svoj ego!

SELMA dipl.iurist

Broj komentara : 219
Registration date : 2008-02-01

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Kad god sam sebe shvatala suvise ozbiljno...

Komentar  Berka on Mon Aug 18, 2008 12:14 pm

Moje iskustvo govori da je jako dobro da ponekad sebi ponovim pitanje : "Ko sam ja.... da bih....to.... i to.... od tog.... i tog.... ocekivala ili zahtijevala). To mi je mnooogooo pomoglo u nekim mojim frustrirajucim situacijama.

perfekcionizam je OK za postizanje velikih ciljeva. Ali, meni licno vise nije potreban jer sam se reprogramirala i navikla da budem zadovoljna malim stvarima. Ali zaista zadovoljna. Jos uvijek imam ciljeva, i to toliko, da nekad pomislim da mi je malo tristo godina zivota. Ali, isto tako, znam da nemoram to sve u ovom zivotu. Postojace i neki drugi zivoti i druge dimenzije. I to mi daje potpuni mir.

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Enisa Alic on Mon Aug 18, 2008 10:03 pm

Ja samo znam da me perfekcionizam do ludila dovodio... Znala sam do kasno u noc razvrstavati snale i gumice, sampone i sapune, a o kuhinji da vam i ne pricam....Zaista se desavalo da sam ustajala iz kreveta da bih nesto zavrsila, jer nisam mogla zaspati.... (na poslu je bilo jos gore, pogotovo sto radim posao koji trazi perfekcionizam!!!)

Da tezim perfekciji, definitivno da, ali za Boga miloga - ne dozvolite da vas "scepa" i kontrolise vas zivot - taj gospodin Perfekcionista!!! (nije ga se bas lako rijesiti Very Happy )

sunny

Enisa Alic

Broj komentara : 413
Registration date : 2008-03-11

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

ponavljam stari recept

Komentar  Berka on Tue Aug 19, 2008 12:19 pm

ja samo mogu ponoviti ono sto stalno govorim, a to je da imam jednu odlicnu terapiju za one koji su nezamjenjivi i u perfekcionizmu nenadmasni:
jednom sedmicno prosetaj 15 minuta po groblju, udisi mirise prirode, svijeca i cvijeca, opusti se, i izbroj kolio je nadgrobnih spomenika sa tvojim godistem. Steta sto ih nemozes pitati ko im sada radi ono za sto su bili nezamjenjivi.

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Perfekcionizam moze biti ogroman teret za nas i nase bliznje

Komentar  Bonita on Mon Aug 25, 2008 5:49 pm

Perfekcionizam je vise teret ne samo sebi nego blizoj okolini. Ali ipak, tome mozemo zahvaliti za mnoge extra uspjehe. Sve je dobro ako nije na nasu stetu.

Bonita

Broj komentara : 29
Registration date : 2008-05-30

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Sponsored content Today at 1:18 am

Sponsored content

Na vrh Go down

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh