Norme i vrijednosti Balkana i odnos do hrane

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down

Norme i vrijednosti Balkana i odnos do hrane

Komentar  Admin on Wed Jul 16, 2008 12:32 pm

Svi smo dosad vec ovako ili onako saznala da dijete ne pale, promjeni zivotni stav! O tome pisemo ovdje i tako mislimo svi! Promjeni stil zivota, navike, ishranu a nemoj se izgaldnjivati - tijelo ce ti se osvetiti!
Odakle dolazi taj nas nacin zivota sto nas tjera u ekstreme?!
Nasa kultura Balkana se vrti oko jela. Nas zivot, nasi odmori, slobodni dani, praznici se vrte oko jela. I to ne malih zdravih kolicina, nego sto vise, sto masnije, sto sladje.
Kad sam bila mala cesto sam gledala slike svojih roditelja sa raznih festa ... svugdje po stolovima grmade mesa, pica, raznoraznih kiselih salata, kolaca, torti. Takodje se sjecam, da nam je zamrzivac bio prepun mesa, ako je bio na pola prazan, tata je vec ugovarao da se negdje neka zivotinja zakolje i zamrzivac napuni. Cesto se je pekla glavusa, razgovori izmedju zena su bili ispunjeni receptima, koji su pocinjali ovako 1/2 kg secera, 6 kasika ulja, 250 g margarina etc.
I to sam prihvatila kao normalno! Sad se kolebam i borim sa tim internaliziranim normama i vrijednostima i mjenjam svoj nacin zivota, nacin ishrane. Ne zelim da moji razgovori sa muzem pocinju, sta cemo sutra za rucak, dorucak, veceru!!!

Primjetila sam nesto veoma zanimljivo otkako sam postala majka. Kad moj mali place, nas narod prvo upita da nije gladan. A Holandjani me upitaju, da mu nije dosadno, da ne zeli paznju? KOJA RAZLIKA!

Odakle dolazi takav odnos do hrane, gdje je pocelo? Sa genetskim preprogramiranjem nasih predaka tokom 2. svjetskog rata? Mozda ako najdemo razlog, mozda mozemo lakse naci i odgovor?!

Admin
Admin

Broj komentara : 134
Registration date : 2007-12-10

Vidi profil korisnika http://anti-stres.actieforum.com

Na vrh Go down

iz takvog mentalnog sklopa moguce je iskoraciti

Komentar  Berka on Thu Jul 17, 2008 1:52 pm

iz takvog mentalnog sklopa moguce je iskoraciti jedino povecanim postovanjem prema hrani. A ono sto postujemo, uzivamo u tome bez ikakvih zloupotreba. SAma sam bila zrtva koristenja hrane kao surogata za praznine u dusi.
Ali hrana nije surogat, praznine se popunjavaju Den finom energijom koja se nikakvim tabletama, hranom ili picem nemoze konzumirati.
Den finu fluidnu energiju moramo sami proizvesti. Cime ?

Pa naravno, ljubavlju...

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Broj komentara : 972
Registration date : 2007-12-21

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Re: Norme i vrijednosti Balkana i odnos do hrane

Komentar  SELMA dipl.iurist on Thu Aug 14, 2008 2:28 pm

Super da si to napisala!
Meni je moja nena znala reci, da prvo nahranim muza, pa onda da pricam s njim
kaze sve je lakse, kada je zeludac pun Very Happy !
Dobro ne bas sve Razz

SELMA dipl.iurist

Broj komentara : 219
Registration date : 2008-02-01

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Wall-E on Thu Aug 14, 2008 6:43 pm

Ne volim da jedem kad sam umoran. Kao da hranim umor.

Wall-E

Broj komentara : 53
Registration date : 2008-06-21

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

jedna od mojih Reiki ucenica zalila se na sina

Komentar  Berka on Thu Aug 21, 2008 10:21 am

Govorila je stalno kako joj se sin agresivno ponasa. Moje prvo pitanje je bilo kako on jede, sta jede i pod kakvim okruzenjem.
Odgovor je bio:
Jede uvijek sam.
Na brzinu.
Dok jede gleda TV ili filmove
.
kakve filmove gleda, bilo je moje slijedece pitanje
"Sve sama strahota i uzas, krikovi, krv, nasilje, dijelovi tijela se otkidaju i td..."
"Znaci, on jede, odnosno hrani agresiju" bio je moj zakljucak.

Radi se o zeni koja je u saobracajnoj nesreci izgubila prvog sina, za utjehu, rodila je tog (agresivnog) sina. Ovaj sin zna da ne bi postojao u slucaju da mu je stariji brat osao u zivotu. Zna da je surogat, utjeha, nadomjestak. On osjeca da nije voljen. I zato pribjegava agresiji.

Moja ucenica zivi u Bosni, zove se Altijana. Izbacila je TV iz trpezarije. Trudi se da sin bar jednom dnevno jede sa roditeljima. Za stolom se pricaju opustene teme ( nema kritike niti planova za stolom), pocela mu je na razne nacine ( izokola) dokazivati da ga voli i DA BI GA INACE RODILA, CAK I DA JE NJEN PRVI SIN OSTAO U ZIVOTU. i TD...

Kao sto rece Damir, kad jedem umoran, hranim umor. A u slucaju ove moje ucenice, njen sin je hranio svoje nezadovoljstvo i nesigurnost
agresijom.

U komentaru prije Damirovog, Selma govori o tome kako treba nahraniti muza prije nego sto s njim progorori. I misim da je u pravu.
Kod Selme izuzetno cijenim to sto nece da jede prije nego sto joj muz dodje s posla. Moze biti i trudna, i umirati od gladi. Njen muz moze na poslu ostati prekovremeno, ali ona ne jede bez njega- i gotovo. Ovo spominjem na mojim anti-stres radionicama kada je na redu tema o hrani i anti-stresu. Naglasim ovaj primjer koliko je to dobro, i koliko kroz to cijenim Selmu kao suprugu, majku i domacicu.

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Broj komentara : 972
Registration date : 2007-12-21

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Sponsored content Today at 1:17 am

Sponsored content

Na vrh Go down

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh