TEMPERAMENT I STRES

Stranica 3/3 Previous  1, 2, 3

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down

hoces-neces, MORAS nesto uciniti radi SAMOzastite

Komentar  Berka on Wed Nov 05, 2008 10:51 am

Sanela K. (citat):
PROBLEM 1: Savršeni melanholici lako padaju u depresiju
Rješenje 1: Shvatite da niko ne voli sumorne ljude
.... niko ne voli sumorne ljude. Čak i ako imate sve razloge ovoga svijeta da se objesite, niko za to ne želi čuti. Što su savršeni melanholici stariji, to su žalosniji. Odlučuju da ih više niko ne voli i kreću u dokazivanje da su u pravu.
Sićušna udovica čuči u kući sa osjećajem usamljenosti. Posjećuje je dobroćudna gospođa iz crkve i pita je: „Kako ste danas?“ savršeni melanholik, koji život shvata ozbiljno, povjerava joj sve poteškoće koje joj padnu na pamet. Nastavlja sa turobnim pojedinostima, zaključujući sa: „...i niko mi više ne dolazi u kuću.“ Dobronamjerna posjetiteljica se izvlači na sunce i odlučuje da je više nikada neće posjetiti. Njeno ime dodaje se mentalnom popisu onih koji više ne dolaze i savršeni melanholik je ovjekovječio svoja negativna uvjerenja. A kada bi savršeni melanholik samo mogao shvatiti da niko ne voli mračnjake, mogao bi poraditi na manje pesimističnom gledanju na život.

Imala sam jednu takvu pticu kukavicu, narikacu, pticu ZLOSLUTNICU, trebalo mi je mnogo godina da steknam snagu volje pa da
je tako kao ta gospodja iz crkve ZAUVJEK ostavim. A ona i dalje okolo prica kako joj niko ne otvara vrata, samo sto to vise nema kome ispricati u svojoj kuci, nego tako, kad na nekog slucajno naleti. Veoma zalosno, ne samo to stanje, nego je zalosnije sto u sebi ne vidi
ni 1 % uzroka. A ljudi su ( kao i ja ) shvatili da sa svojom zivotnom energijom moramo biti oprezni i stedljivi, i sto neke "amputacije" moramo uraditi, ne radi mrznje ili osvete nego samo i samo i samo radi SAMOzastite.

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Broj komentara : 972
Registration date : 2007-12-21

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Drugo rješenje prvog problema savršenih melanholika

Komentar  Sanela K. on Wed Nov 05, 2008 7:48 pm

Rješenje 2: Ne tražite nevolju
Savršeni melanholici su skloni sve stvari uzimati previše osobno i često izazivaju zlo. Jedna žena je rekla: „Moj muž je toliko negativistički nastrojen da ako smo slučajno išli gledati loš film, ispada kao da sam ga ja snimala“.
Savršenim melanholicima je posebno teško sa temperamentima popularnog sangvinika/moćnog kolerika jer ovi lanu sve što im padne na pamet, ne razmišljajući o posljedicama. Budući da savršeni melanholik unaprijed isplanira svaku izjavu, pretpostavlja da to čine i drugi i zato u svaku i najobičniju primjedbu ubacuje dubok, skriven smisao.
Kada vi, savršeni melanholici, počnete shvatati različite temperamente, s vaših će leđa pasti golemi teret. Možda ćete prvi put shvatiti da vam poularni sangvinik/moćni kolerik ne želi zlo. Nisu razmišljali o vama, a ponajmanje su nešto smišljali unaprijed. Kada naučite procjenjivati druge prema njihovom sklopu osobina temperamenta (a ne prema svom vlastitom) imat ćete posve nov pogled na ljude. Moći ćete sa osmijehom pozdravljati svakog prolaznika, a ne zastajati tražeći nevolje.
Savršeni melanholici se često osjećaju izopćenima i pitaju se zašto nisu pozvani na društvena događanja; a onda, kada im se pristupi, odbijaju ljude negativnim reakcijama. Jednog dana kada takvu osobu pozovete na svoju kućnu zabavu, on/a će vam odgovoriti: „Uh, cijeli dan ću biti izvan kuće i neću ništa napraviti, pa onda bih mogao/la potratiti i cijelu veče“. Ponekad savršeni melanholici pozitivnu situaciju pretvaraju u negativnu. Tako npr. ako odete u svoj omiljeni frizerski salon čije radnike dobro poznajete, a vlasnik je savršeni melanholik. Pokušajte zamisliti scenu: pozdravljate se, sačekat svoj red i sjedate na stolicu, a vlasnica vam se obraća riječima: „Da znate da mi je Vaša kćerka zadala dosta nevolja!“ Vi, naravno pomislite da je vaša kćerka možda zakasnila da dođe na dogovoreni termin. Ali, za svaki slučaj upitate: „Šta je učinila?“ A vlasnica odgovara: „Stalno mi šalje nove mušterije. Ovaj mjesec mi je poslala najmanje deset novih, i, što je najgore, svidjela sam im se i stalno se vraćaju!“
Ili, ako imate prijateljicu koja je savršeni melanholik (onaj čistokrvni), nećete se iznenaditi ako kod nje na komodi pronađete popis poput ovog:
„J.A. mi već dvije godine nije poslala Božićnu Čestiku!“
„S.B. me nije poljubila na rastanku“
„E.T. je izašla u svoje dvorište i nije me pozdravila.“
„R.V. nije danas sa mnom prošetala kako sam je zamolila“
„H.N. ne posjećuje djeda i kaže kako on nije njena obaveza.“
Ko zna kako ta osoba namjerava upotrijebiti podatke poput ovih sa gorespomenutog spiska, ali ih je zapisala da ih nikada ne zaboravi.

Imate sigurno još nekoliko prijatelja melanholika, koji se još uvijek sjećaju kako im odgojiteljica u dječjem vrtiću nije htjela dati mlijeko sa keksom; od drugog ćete čuti kako su ga u nižim razredima osnovne škole optužili da je on povukao za kosu djevojčicu u klupi ispred svoje, a zapravo je bio kriv dječak u zelenoj košulji, a treći je opet bio jako povrijeđen kada mu je učiteljica za kaput pričvrstila ceduljicu jer mu je tim pokazala da ga ne smatra dovoljno bistrim da to odnese kući.
Ako ih poznajete i sami možete potvrditi da čak i djeca, savšreni melanholici, a da ne govorimo o odraslim ljudima, mogu biti tek „blizu“ uzbuđenju jedino ako izgori škola ili ako se u razredu napravi racija zbog droge i pola razreda završi u zatvoru. Ništa ih ne dira, osim tragedije i obično usredotoče svu pažnju na negativnosti.
Potpuno je logično za pretpostaviti da, ako neko utroši silnu mentalnu energiju na negativnosti, takav duh lako pada u depresiju. Savršeni melanholik bi trebao zadržati misli na pozitivnim situacijama i, u trenutku kada shvati da se usredotočuje na negativne aspekte bilo čega, treba tim mislima zabraniti ulaz.
Biblija (Izaija, 26:3) „... čiji je značaj čvrst, koji čuva mir jer se u Te uzda.“
(Filipljanima, 4.Cool „... i sve što je kreposno i hvale vrijedno, to neka bude sadržaj vaših misli!“

Sanela K.

Broj komentara : 60
Registration date : 2008-09-11

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

3., 4. i 5. rješenje PRVOG problema Savršenog melanholika

Komentar  Sanela K. on Thu Nov 06, 2008 3:19 pm

Rješenje 3: Ne dajte se povrijediti tako lako
Savršeni melanholici zapravo uživaju kad ih se ranjava i taj ih problem iznova usredotočuje u vlastitim očima na sebe same i činjenicu da ih se „vuče za nos“. Tako će npr. savršeni melanholik u ranoj mladosti obraćati pažnju i na to koliko puta će on dobiti najbolji dio pečenja. Ako samo pomisli da ga se zakida, onako pedantan, počet će voditi statistiku i sve zapisivati: ko je i kojeg dana dobio koji komad pečenja... i uspjet će sami sebi dokazati da su bili zapostavljeni. Mnogi savršeni melanholici upravo iznalaze razloge da budu povrijeđeni. Od samog početka mali savršeni melanholici se osjećaju izostavljeni ili zanemareni.

Rješenje 4: Tražite pozitivne osobine
Savršeni melanholici skupljaju zamjerke koje niko nije niti izgovorio. Čuju li da je negdje u prostoriji spomenuto njihovo ime, ZNAJU da ljudi o njima govore loše stvari. Suprotno tome, popularni sangvinici smatraju da, ako ljudi uopšte govore o njima, to je dobro i o dobrom... Oni vjeruju u staru izreku: „Ne postoji loša reklama“.
Mozak savršenog melanholika je poput skale na radio prijemniku na kojoj je stanica podešena na negativno, ali se mnogo toga naglašenog može promijeniti kada savršeni melanholik odluči potražiti i nešto dobro, umjesto da čuči ispod crnog oblaka. Potražite najbolje u ljudima, a kada stvari krenu po zlu, zahvalite Bogu za iskustvo i zapitajte Njega kakvu bi pozitivnu lekciju trebalo naučiti iz toga.

Biblija, Izreke, 16:20: „...tko se uzda u Jahvu, blago njemu“

Rješenje 5: Pročitajte knjigu „Blow away the black clouds“
To je knjiga koju je napisala Florence Littauer, a u njoj su razrašeni simptomi depresije i područja samopomoći, pomoći izvana i duhovne pomoći. Ova jednostavna studija pruža svim tipovima temperamenta razumijevanje na temu depresije, a posebno je od pomoći savršenim melanholicima (prevod bi bio: Otjerajte crne oblake)

Sanela K.

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Rješenja za drugi problem savršenih melaholika

Komentar  Sanela K. on Thu Nov 06, 2008 4:53 pm

PROBLEM 2: Savršeni melanholici imaju loše mišljenje o sebi
Rješenje 1: Potražite izvor svojih nesigurnosti
Zbog urođenih negativističkih sklonosti savršeni melanholici svoju kritiku usredotočuju najžešće na same sebe. Nesigurni su u društvenim situacijama. Obično ih kao partneri privlače popularni sangvinici koji umjesto njih obavljaju komunikaciju. (APSOLUTNO ISTINITO: npr. moj otac melanholik/flegmatik a majka sangvinik, moj tetak melanholik a tetka sangvinik, ja melanholik/flegmatik a muž sangvinik itd...)
Sigurna sam da ako već niste, uskoro ćete upoznati savršene melanholike, inače priznate u svojim područjima djelovanja, koji se užasavaju kada bi od njih neko tražio da progovore nekoliko riječi na nekoj svečanoj večeri i sl. Samopotcjenjivanju kod savršenih melanholika je često uzrok prigovaranje njihovih roditelja i učitelja u najranijoj mladosti. Budući da savršeni melanholici upijaju negativnosti, ljudi su skloni da im ih nabacuju (OVO JE NAJVEĆA ISTINA DO SADA, ako ja kao melanholik/flegmatik uđem na porodični skup, jedna tetka će kritikovati moju frizuru, druga kilažu, treća moje dijete, četvrta ovo, ma sve osobe počnu da mene komentarišu, iako baš mene po tom pitanju treba najmanje komentarisati... srećom imam dosta i flegmatika...) A ako obratite pažnju, primijetit ćete da oni kojima kritiziranje smeta u pravilu i bivaju odabrani za žrtvu istog, a oni koji se ne daju omesti – ostavljeni su na miru.
Vidjela sam jednu anketu a i inače, ako sastavite bilo kakav upitnik za samoprocjenu... Pitanja se mogu odnositi na mišljenje žena o vlastitoj kosi, težni, očima, nadarenosti, duhovnosti... Nakon što svaka žena napiše trenutačno mišljenje o sebi, zamolite ih da još jednom pregledaju upitnik i da označe kada su stvorili to mišljenje. Da li im je majka govorila da imaju groznu kosu? A otac da nisu baš pametne? Kroz takav jednostavan test te žene dolaze do zapanjujućih opažanja. Počinju shvatati zbog čega imaju loše mišljenje o sebi. A onda im zadajte da procijene da li je njihovo mišljenje važeće i danas, ili je to ostatak iz prošlosti. Ako je prisutno i sada, razradite program poboljšanja. Ako je mit, zamolite Boga da ukloni te umišljene negative iz njihovih misli.
Biblija, Psalmi 102:2: „Jahve, usliši molitvu moju, i vapaj moj k tebi da dođe!“

Rješenje 2: Osluhnite dokaze „lažne skromnosti“
Zbog toga što savršeni melanholici imaju loše mišljenje o sebi, skloni su tražiti priznanje na prepreden način kojeg čak ni sami nisu svjesni. Govore stvari poput: „Nikad ništa ne napravim dobro; Moja kosa je uvijek neuredna; Nikad ne znam šta trebam obući“. Izgovarajući takve riječi oni misle da su skromni, a u biti svaka rečenica je kao da mašu crvenom zastavicom, govoreći: „Ja sam nesiguran“.
Savršeni melanholici zapravo traže da im se opovrgavanjem podigne moral i primoravaju nas na laskanje, koje onda mogu odbaciti.

SAVRŠENI MELANHOLICI, UPAMTITE VEĆ JEDNOM: Vi posjedujete najveći potencijal za uspjeh. Nemojte sami sebi biti najljući neprijatelj!

Sanela K.

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Treći problem savršenih melanholika i rješenja za njega

Komentar  Sanela K. on Fri Nov 14, 2008 2:01 pm

PROBLEM 3: Savršeni melanholici odugovlače
Rješenje 1: ¸Smislite „pravu stvar“ prije početka posla
Zato što su savršeni melanholici perfekcionisti, često se susprežu od započinjanja određenog projekta, jer se plaše da ga neće izvesti dobro. Dok smireni flegamtici odugovlače nadajući se da neće morati obaviti posao, savršeni melanholici se susprežu jer to moraju obaviti savršeno.

Rješenje 2: Ne trošite toliko vremena na planiranje
Jedna žena je pričala kako je njen muž prikupio potreban materijal za uređenje terase. Vreće cementa ležale su na travnjaku ubijajući travu, a stare civare su počivale mjesecima naslonjene kod ulaznih vrata. Svaki put kad je prigovorila rekao je da ne može napraviti terasu dok nema cjelovitu koncepciju uređenja dvorišta. On još uvijek planira uređenje zelenih površina, a ona je geranije (vrsta cvijeća) zasadila u te civare... Druga žena je zamolila svog muža da joj napravi jednostavne police za knjige. On je proveo tri mjeseca radeći nacrte... Treća žena je zamolila muža da joj napravi stalak za akvarij njihovog sina i pokazivala je četiri stranice nacrta koje je on napravio prije nego što je započeo sastavljati elemente. Ako zamolite savršenog melanholika da objesi sliku, on mora analizirati zid, izmjeriti visinu i širinu zida i dimenzije slike, trebaju mu pravi čavlići i mali čekić, kojeg obično nema. Ubrzo shvatate kako, ako želite nabrzaka staviti sliku na zid, morate sami zgrabiti prvi čavao koji vam je pri ruci, uhvatiti staru cipelu i zabiti njom (ili tučkom za šnicle) čavao tamo gdje mislite da bi slika trebala visiti. Ako ne izgleda dobro, jednostavno izvadite čavao i zabijete ga nekoliko centimetara dalje.

DAKLE, kada savršeni melanholici ne bi trošili toliko vremena na planiranje, ne bi tjerali ostale „nesposobne“ da oni obave posao bez priprema i tako da zakrpaju zamršeni posao.

Sanela K.

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

GOSPODIN SAVRSENI MELANHOLIK

Komentar  Berka on Fri Nov 14, 2008 2:10 pm

E sad si me nasla. Planiram vise nego sto nesto radim. Zar planiranje mora duze trajati ( na pr. ) nego samo putovanja tamo i ovamo.
Ahhhaaah, znaci da u meni ima primjesa i toga savrsenoga melanholika Shocked Ma dobro, sta je da je, nek je SAVRSEN Smile

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Broj komentara : 972
Registration date : 2007-12-21

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Četvrti problem savršenog melanholika

Komentar  Sanela K. on Sun Nov 23, 2008 4:37 pm

PROBLEM 4: Savršeni melanholici postavljaju neraelne zahtjeve drugima
Rješenje 1: ¸Smanjite standarde
Zato što savršeni melanholici imaju visoke standarde, oni čine sve do savršenstva, ali kad postavljaju svoje standarde drugima, ta osobina postaje slabost. Na jednom od kurseva na ovu temu, došla je jedna mlada žena, inače popularni sangvinik i rekla kako, otkako se vjenčala, nije učinila niti jednu stvar koju njen duprug, savršeni melanholik, ne bi popravio. I rekla je kako joj se čini da će, i kad umre, morati da se vrati i sve da ponovi, jer joj ništa ne uspijeva iz prvog puta. A druga gospođa, inače savršeni melanholik i veoma elegantna dama, pitala je da li može o okviru teme o temperamentima naći objanjenje za „neprimjereno“ ponašanje njenog djeteta. I onda je pripovijedala o „normalnim“ standardima u njenoj kući. Ona, njen muž i jedan od sinova su svi savršeni melanholici, i sve u kući stoji pod konac. Slagala je časopise na stolić u savršenom nizu, tako da je svaki slijedeći bio postavljen na mjesto da se vidi naslov onog ispod. Časopisi su bili tačno pet centimetara od ruba stolića, uvijek najnovija izdanja. Niko nije smio pročitati časopis sve dok nije stiglo novo izdanje, kako bi onaj na vrhu izgledao posve svjež i neizgužvan (ovo i meni izgleda previše, ali imam pola melanholika pa je razumijem). Jednog dana njen „osebujni sin“ (desetogodišnjak) je ušao u sobu za dnevni boravak, bacio sve časopise na pod, zgrabio jedan i strgao mu naslovnicu, zgužvao je i bacio joj pred noge. Bila je toliko izvan sebe zbog tog „neprirodnog“ ponašanja da je ugovorila za svog sina sastanak sa dječjim psihijatrom!?!?!?! I na kursu je kasnije naučila da je njoj, kao savršenom melanholiku sasvim normalno da sve mora biti „upravo tako“, međutim, taj stalni pritisak je dovoljan da izludi dijete popularnog sangvinika. Dječak naprosto nije više mogao izdržati život u kazalištu lutaka. Poznavanje temperamenata je veoma velika pomoć u saobraćanju sa drugima. Gospođa je imala visoke standarde koji su bili sjajni za nju i druga dva savršena melanholika, ali su bili nemogući za popularnog sangvinika. Kad je to shvatila izjavila je „A ja sam već pomislila da je poremećen“ !?!??! dobila je slijedeći odgovor: „Biće, ako ovako nastavite“

Rješenje 2: Budite sretni ako razumijete svoj temperament
Studija temperamenata je od velike važnosti savršenim melanholicima. Kad počnu shvatati zašto se drugi ponašaju i reagiraju drugačije, počinju na pozitivan način djelovati na svoje odnose sa porodicom i prijateljima.
Mnogi savršeni melanholici smatraju da s njima nešto nije u redu zato što nisu rapoloženi i bezbrižni poput ostalih. Ljudi ih potiču da se razvedre i opuste, a oni se još više povlače u sebe. Stoga su mnogi savršeni melanholici rekli koliki im je teret skinut s leđa kad su shvatili da nisu duševni bolesnici, nego samo jedan od četiri osnovnoa temperamenta. Jedna žena se nakon prisustvovanja kursu javila sa pismom zahvalnosti (u kojem sam se i ja našla pa vam ga prenosim, ali samo dio):
„Teško je riječima izraziti koliko mi je značajno bilo predavanje o temperamentima... Ja sam pravi savršeni melanholik, a saznanje o temperamentima je riječilo brojne probleme u mojoj glavi. Ne mogu vam reći koliko sam puta bila duboko povrijeđena od prijatelja. Sad mi je lako prepoznati da su većina mojih prijatelja popularni sangvinici. Oni me ne žele povrijediti, ali sam jednostavno preosjetljiva na njihovo ponašanje. Obara me s nogu činjenica da je sada sve tako jednostavno, kada vidim jasnu sliku. Mislim da nemam prijatelja, čak niti rođaka koji su savršeni melanholici i moji su osjećaji uvijek bili previše snažni u odnosu na sve ostale, pa sam već pomislila da imam ozbiljene emocionalne probleme. Kao težak kamen skinut sa srca mi je došla spoznaja da nisam toliko drugačija, nego sam samo jedan od četiri temperamenta."

UPUTSTVO SAVŠRENIM MELANHOLICIMA: Ne može sve u životu biti savršeno, stoga se opustite.

Sanela K.

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

PRVI PROBLEM moćnog kolerika i prvoj rješenje istog

Komentar  Sanela K. on Tue Dec 02, 2008 12:00 am

UBLAŽIMO moćnog kolerika
Kao što popularni sangvinici svoje slabosti smatraju beznačajnim, a savršeni melanholici ih smatraju stvarnim i beznadežnim, moćni kolerici odbijaju i pomisliti da u vezi sa njima ima ičeg neugodnog. Zbog osnovne pretpostavke da su uvijek u pravu, normalno je da ne mogu ni pomisliti da mogu pogriješiti.
Od najranijeg djetinjstva moćni kolerici moraju pobijediti u svakoj situaciji i iznaći način da sačuvaju obraz.

Gospodin Besporočni
Problem moćnih kolerika je što oni prerpostavljaju da ne mogu pogriješiti, pa se i ne pokušavaju popraviti. Uvijek su u stanju racionalizirati zašto slabost nije NJIHOVA i zašto je pogreška u DRUGIMA. Kako bi se moćnog kolerika dalo uvjeriti u njegovu sposoobnost brušenja, poput dijamanta, od svih temperamenata bi se najprije mogao popraviti, jer je orijentiran na cilj i mora sebi dokazati da može savladati sve prepreke ako se odluči za to.

PROBLEM 1: Moćni kolerici su neumorni radnici
Rješenje 1: Naučite se opustiti
Moćni kolerik je veliki radnik i može postići više nego bilo koji temperament, ali negativna strana toga je da se jednostavno ne može opustiti. Ide punom parom naprijed tako dugo da više ne može baciti prekidač i isključiti se.. ako samo sjede – imaju osjećaj krivnje, jer je po njima život stvoren za stalna postignuća i stvaranje: svaka kuća je napravljena da se mijenja, svako jelo može biti bolje, svaka ladica može biti urednija, svaki se posao može obaviti brže. Jedini način da oni sebe primoraju na odmor i na počinak je da ih se uvjeri da je odmor i spavanje korak ka boljem zdravlju. Dok smireni flegmatik cijelo vrijeme dok je na nogama – priželjkuje da leži, moćni kolerik zapravo, cijelo vrijeme dok leži – zapravo želi da je na nogama.
Moćni kolerici moraju shvatiti da su kandidati za srčani udar i moraju naučiti da se opuste. Prisiljavaju se na odmaranje i discipliniraju se da idu leći u pristojno vrijeme, pogotovo ako sutradan putuju. Zabava se može nastaviti, ali moćni klerik poželi laku noć i povlači se.
Moćni kolerik nikada neće biti lijen, ali mora shvatiti da ne mora raditi cijelo vrijeme.

Sanela K.

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Re: TEMPERAMENT I STRES

Komentar  Sponsored content Today at 12:09 am

Sponsored content

Na vrh Go down

Stranica 3/3 Previous  1, 2, 3

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh