TEMPERAMENT I STRES

Stranica 2/3 Previous  1, 2, 3  Next

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down

svaka cast za temperamente!

Komentar  Tenzila on Mon Sep 08, 2008 1:32 pm

eh dragi moji forumasi ja se tek sad ukljucih u ovu interesantnu temu! Hvala ti sanela sto si je postavila i pruzila nam toliko mnogo kvalitetnih informacija. Meni su temperamenti dosli prije 6-7 godina kroz seminare art terapije, i od tada se sa njima pomalo bavim, u osnovi sam flegma, koja ima uticaj svojih susjeda kolerika i melanholika. Znanje o temperamentima i naravno pomoc osobe koja vlada tim mi je bilo izuzetno znacajno prosle zime, jednastovno nisam mogla da prihvatim odnos mog devetogodisnjeg sina prema skoli??? uz sav moj trud da mu skolu priblizim, ucinim interesantnom i dragom, on je ravnodusan i nastoji da izbjegne sve obaveze! Analizom njegovog temperamenta, on je flegmatik i naginje melanholiku, mnoge stvari su mi jasnije i sad mogu da bolje ''upravljam'' njegovim resursima i iz njega ''izvucem'' ono sto je najbolje. kad spoznas onda mozes i da prihvatis, a onda i da promjenis, kao i u svemu drugom, zar ne?
Pozz Tenzila

Tenzila

Broj komentara : 91
Registration date : 2008-02-05

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

a flegmice i kolerici

Komentar  Tenzila on Tue Sep 09, 2008 2:35 pm

draga Sanela kad ces nam malo napisati nesto i o flegmaticima i kolericima? Pusa tenzila

Tenzila

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Već jesam

Komentar  Sanela K on Thu Sep 11, 2008 10:47 am

Malkice se vrati unazad, vidjećeš da sam to već obavila... a i da ima još
"Vidimo " se uskoro Wink

Sanela K

Broj komentara : 45
Registration date : 2008-06-26

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Opet ja

Komentar  Sanela K. on Thu Sep 11, 2008 12:49 pm

Evo prebacih se sa dial-up-a na kablovski internet i promijenih e-mail adresu i internet provajdera, pa sam imala problema sa promjenama u profilu, pa sam se ponovo prijavila sa dodanom tačkom iza slova K, To sam opet ja, Sanela K... eto, bolje ikako, nego nikako

Sanela K.: komentar modifikovan dana: Thu Sep 11, 2008 12:53 pm; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : dodatak teksta)

Sanela K.

Broj komentara : 60
Registration date : 2008-09-11

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

hvala sanela

Komentar  Tenzila on Thu Sep 11, 2008 1:10 pm

ne znam kako sam preskocila opise ali sad sam ih vidjela, vec sam rekla da sam flegmatik, ali kad sam sad uradila ovaj test koji si ti preporucila ispalo jeda sam melanholik a poslije njega dodje flegmatik. moje znanje o temperamentima je skromno, ali se sjecam da si kod uvoda rekla da se sjetimo kakvi smo bili kao djeca, a sjecam se i na radionicama sa An da je govorila kako se mi ustvari rodimo sa jednim temperamentom a da nas da bismo se prilagodili okolini ili zadobili ljubav bliznjih zna zivot izoblikovati i da potisnemo vlastiti temperament i prihvatimo drugi, mozes li molim te za mene i druge napisati nesto malo vise o tome.

Tenzila

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

kasnije...

Komentar  Sanela K. on Thu Sep 11, 2008 4:14 pm

Malo ćemo o tome na kraju, a do toga ima još puno...

Sanela K.

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Način da se prebrode osobne slabosti

Komentar  Sanela K. on Sun Sep 14, 2008 6:50 pm

PLAN OSOBNOSTI: NAČIN DA SE PREBRODE OSOBNE SLABOSTI

Pozitivne osobine dovedene do krajnjosti postaju negativne
U svakom od nas ima i dobra i zla, imamo osobine koje su pozitivne i osobine koje u drugima izazivaju negativne reakcije. Vrlo često iste karakteristike mogu biti i plus i minus, ovisno o stepenu, a mnoge pozitivne osobine dovedene do krajnjosti postaju negativne.
Velika sposobnost popularnog sangvinika da vodi živahan razgovor je plus na kojem mu mnogi drugi zavide, ali, doveden do krajnjosti, popularni sangvinik STALNO govori, ne da drugima da dođu do riječi, upada, prekida vas i skreće predaleko od istine.
Duboko analitičko promišljanje savršenog melanholika je genijalna osobina, koju nadasve cijene oni lakomisleni; ipak, dovedena do krajnjosti, čini ga zamišljenim i potištenim.
Smisao moćnog kolerika za brzo, prodorno vođenje danas je neophodno potrebno u svim sferama života; ali doveden do krajnjosti, moćni kolerik se ponaša tiranski, sve nadzire i manipulira okruženjem.
Neužurbana priroda smirenog flegmatika je krasna kombinacija koja ga čini miljenikom svake grupe; ipak, dovedena do ekstrema, smirenom flegmatiku nije ni do kakvog posla, nezainteresovan je i neodlučan.
Promatrajući svaki od ovih tipova temperamenta, sa željom da preispitamo sebe, trebali bismo pribilježiti atribute koji izazivaju pozitivne reakcije kod drugih i podižu nam samopoštovanje, te promisliti o tim karakteristikama. Zatim bi trebalo posebnu pažnju obratiti na one krajnjosti u ponašanju koje su za druge uvredljive i, naposlijetku, obavezati se sebi samima da ćemo posvetiti svoje ljudske i duhovne snage prevladavanju tih problematičnih područja (smisao života?).
Prisjetite se svih velikih junaka koje smo proučavali u djelima Šekspira: Hamlet, Makbet, kralj Lir i svi Henrici. Mahom su to bili veliki ljudi, koji su postigli mnogo, ali je svaki od njih imao tragičnu manu koja ga je natjerala u propast.
Svako od nas ima junačku krv u venama, a kako je samo uzbudljivo otkriti svoje snage i upotrijebiti ih mudro! Kao i kod tih muškaraca iz istorije, svako od nas ima neku „tragičnu manu“ koja, ostane li bez nadzora, može imati za posljedicu slom. Neka svako od nas ispita sebe objektivno i pronađe svoje mane, prije nego što bude prekasno.

"Siromaštvo i sramota onome ko odbija pouku, a ko ukor prima, doći će do časti" (Biblija, Izreke 13:18)

U nastavku slijede upute popularnim sangvinicima kako da se bolje organizuju...

Sanela K.

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

samo naprijed

Komentar  Tenzila on Mon Sep 15, 2008 11:50 am

Draga sanela sa zadovoljstvom pratim tvoju radionicu i ucim, hvala Tenzila Rabija Shakti

Tenzila

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Hvala tebi

Komentar  Sanela K. on Mon Sep 15, 2008 12:53 pm

Drago mi je da mogu pomoći nekome, ovo je i meni pomoglo, pogotovo u kombinaciji sa poznavanjem razlika među polovima, zašto je većina muškaraca ovakva, a većina žena onakva, pa se sve kockice fino poslažu na svoje mjesto...

Sanela K.

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Organizirajmo popularnog sangvinika

Komentar  Sanela K. on Mon Sep 15, 2008 8:26 pm

ORGANIZUJMO POPULARNOG SANGVINIKA
Popularni sangvinici od svih su najspremniji za promjenu zato što vole nove zamisli i projekte i zato što im je najiskrenije stalo da budu popularni i dobronamjerni. Međutim, postoje dva glavna problema koja sprečavaju popularne sangvinike da naprave nužna poboljšanja.

Neprovedivost
Prvo, iako imaju dobre namjere, rijetko provode u djelo bilo koji zadani plan. Kada objasnite popularnom sangviniku šta bi trebalo učiniti da prevlada svoje slabosti, pitajte ga kada zaista kani provesti to u djelo. Obično će odgovoriti u silu: „Danas ne mogu započeti, sutrani sam u gradu, a za vikend imamo goste“. I upravo tu gube svoju bitku.

Ljudi bez mana
Drugo, oni su grupa koja doslovno obožava zabavu, grupa koju krase tolike privlačne karakteristike, da naprosto ne ogu povjerovati da imaju bilo kakvu veću manu. Oni sebe u stvari ne uzimaju ozbiljno. Ako i odu na seminare ovakvog tipa, na temu temperamenta i ako im predavač govori o slabostima popularnog sangvinika, svi će se oni tome smijati, ali i dalje ne smatraju da su te slabosti dovoljno loše da bi uopšte nešto trebalo poduzeti.

PROBLEM 1: Popularni sangvinici govore previše
RJEŠENJE 1: Sangvinici, govorite upola manje nego prije
Budući da popularni sangvinici nemaju osjećaj za brojke, uzalud bi bilo savjetovati da skrate govor za 22%. Oni tek imaju približnu predstavu o polovini nečega. Dobre smjernice za vas, popularne sangvinike bi bile da govorite upola manje nego prije. Jednostavan način da se kontrolirate jeste da izbacite iz sebe tek svaku drugu pričicu koju ste namjeravali ispričati. Bit će vam žao što će ljudi time izgubiti, ali oni neće znati ono što nisu čuli, a to je dobro za sve. Bolje da grupa uživa u onom što im kažete, nego da je udavite svojim govorom koji isključuje učestvovanje svih ostalih u razgovoru – bez obzira na to koliko su krasne vaše priče.

Možeš li ovo premašiti?
Pokušajte zadati bilo kojem popularnom sangviniku zadatak da „svi šutimo da vidimo koliko će potrajati dok nas neko ne uputa ili nas ne uvuče urazgovor“. Oni popularni sangvinici koji i uspiju ustrajati u tome izvjesno vrijeme, imat će utisak da će im oči iskočiti iz glave od prevelikog pritiska i napora. A najgora uvreda će im biti to što niko ostali neće niti primijetiti da naš popularni sangvinik nije progovorio ni riječ puna dva sata!

RJEŠENJE 2: Pazite na znakove dosade!
Za ostala tri tipa temperamenta nema potrebe govoriti šta su „znakovi dosade“, ali popularnim sangvinicima, kojima ne pada na pamet pomisao da bi uopšte mogli biti dosadni, treba jasno kazati da kada se osoba povlači iz vašeg društva, znak je da je izgubila zanimanje za vaše priče. Kada vam se publika diže na vrhove prstiju, grozničavo švrljajući pogledom po mnoštvu, ne bi li uhvatila nečiji pogled, znak je da žele VAN. Ako pobjegnu na WC i ne vrate se, trebali biste shvatiti znak. Čim se uopšte prihvati takva mogućnost, znakove nije teško prepoznati (gledanje na sat, češkanje po licu, naslanjanje na sto sa rukom ispod glave, kao da podržavaju zaspalu glavu...)

RJEŠENJE 3: Skratite komentare
„Pređi na stvar“ izjava je koju popularni sangvinici često slušaju od savršenih melanholika i moćnih kolerika, dok samo smireni flegmatici imaju strpljenja sve slušati. Popularni sangvinici pričaju po principu: „Pola užitka je u samom pričanju“. Posljedica toga je činjenica da oni jednostavno jako rijetko daju jednostavne izjave. Skloni su previše nakititi dramu. I kao da bi im bilo jednostavno neugodno izložiti suštinu, koja je po njima razgolićena priča, ogoljena do samih kostiju.
Popularni sangvinici su svjesni da je njihov dar za pričanje priča prednost, ali doveden do kranjosti, on prelazi u ovisnost. Oni moraju shvatiti da nema svako vremena niti zanimanja da izdrži monolog popularnog sangvinika. I jako se iznenade da, ako uspiju ispričati samo ono najnužnije .- niko, ama baš niko ne pati za prešućenim pojedinostima.
Za njih bi bilo dobro da pokušaju slijedeće: da se sami sa sobom dogovore da, ako ih usred, po NJIHOVOM mišljenju savršeno razrađene priče nešto prekine, da NE NASTAVLJAJU tamo gdje su stali sve dok ih neko od prisutnih koji su tu priču slušali ne zatraži da čuje ostatak priče. Ljudi se ponekad zamore od dugačkog preuveličanog izlaganja i naprosto im nije stalo kako će cijela stvar ispasti – pa čak i kada to pričate baš vi, popularni sangvinici. Nećete se iznenaditi ako se dva popularna sangvinika međusobno dogovore da, ako se nađu u istoj situaciji, onaj drugi traži od prvog da nastavi priču!

RJEŠENJE 4: Prestanite pretjerivati
Nemojte zaboraviti da je za savršenog melanholika laž svaka priča koja ne sadrži stopostotnu čistu istinu, bez preuveličavanja. Priču popularnog sangvinika slobodno možete srezati na pola. Iako su priče popularnog sangvinika smiješne, nekim popularnim sangvinicima se desi da tako daleko odu sa pretjerivanjima kako bi zainteresovali slušalačku publiku, da počinju i lagati. Razmislite o tome i preispitajte se.

Uskoro ćemo se suočiti sa još jednim problemom popularnih sangvinika i rješenjima za isti Wink

Sanela K.

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Drugi problem sangvinika

Komentar  Sanela K. on Sun Nov 02, 2008 1:27 pm

Dragi moji sangvinici, nemojte se ljutiti, ali biće i "na račun" drugih tipova temperamenta kasnije...
Ne možemo mijenjati svijet, a da prvo ne promijenimo sebe...

PROBLEM 2: Popularni sangvinici su egocentrični
Rješenje 1: Postanite osjetljivi za interese drugih
Popularni sangvinici su najmanje osjetljivi za druge zato što su toliko zaokupljeni sami sobom. Toliko su zadovoljni vlastitim pričama da ne opažaju trajanje pažnje okoline i mogu pričati i kada je skup poprilično izgubio svako zanimanje. Rijetko primjećuju potrebe drugih jer im je svojstveno da izbjegavaju probleme i negativne situacije. Popularni sangvinici nisu dobri savjetnici jer bi radije pričali nego slušali i skloni su davati ishitrene, opjednostavljene odgovore koji možda nisu primjereni.
Učenje da se postane osjetljiv za druge počinje slušanjem i posmatranjem. Trebaju uvježbati da tiho uđu u grupu i da poslušaju dok ne shvate o čemu se govori, umjesto da tek tako ulete sa svojom najnovijom pričom. Ljude trebaju naučiti promatrati kao pojedince, a ne samo kao slušateljski materijal. Kada bi se sangvinici podešavali prema drugima, otkrili bi koliko su ranjivih ljudi prije previdjeli; toliko mnogo usamljenih ljudi koje inače sangvinici nastoje izbjeći... Toliko mnogo slomljenih srca koja treba zakrpati; Toliko mnogo teško natovarenih tijela kojima treba lagani dodir popularnog sangvinika.
Od sada, popularni sangvinici, slušajte i gledajte u svakoj osobi nekog posebnog, pa ćete postati osjetljivi za potrebe drugih.

Rješenje 2: Naučite slušati
Razlog zbog kojeg popularni sangvinici ne slušaju nije genetski problem nego je u tome što brinu samo o sebi. Slušanje je plemenita gesta, a popularni sangvinici nisu dovoljno zainteresirani da bi se prisilili slušati druge. Za njih je život kazalište u kojem su oni na pozornici, a svi drugi su u publici. Samo najbolji među popularnim sangvinicima mogu proći s tim imidžem zabavljača, ali većinu njih se smatra egoistima, jer se trude da sve oči budu prikovane za njih...

Sanela K.

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Treći problem popularnih sangvinika

Komentar  Sanela K. on Sun Nov 02, 2008 3:23 pm

PROBLEM 3: Popularni sangvinici imaju neuvježbano pamćenje
Rješenje 1: Obratite pažnju na imena
Razlog zbog kojeg popularni sangvinici ne pamte imena spomenuti su ranije: oni ne slušaju i ne haju. Oba ova problema potiču i njihove egocentrične naravi i neosjetljivosti za druge. Možda jeste zabavno biti u njihovom društvu, ali ljudi zaista osjete da njima nije stalo, kada već nakon samo nekoliko minuta ne mogu da se prisjete ko su bili oni drugi.
Dale Carnegie (poznati pisac praktičnih knjiga iz oblasti popularne psihologije) je rekao: „Najljepši zvuk na svijetu je ime neke osobe.“ U svojoj knjizi „Kako steći prijatelje“ navodi brojne primjere ljudi čija se uspješnost dovodi u vezu sa mogućnošću koncentracije da nauče imena drugih.
Popularni sangvinici nisu ništa manje inteligentni od drugih temperamenata i mogu upamtiti imena ako zaključe da je to važno. Moćni kolerici ZNAJU od kakvog je presudnog značaja zvati ljude poimenice. Savršeni melanholici IMAJU dobro pamćenje za pojedinosti, a smireni flegmatici VOLE posmatrati i slušati, dok su popularni sangvinici manjkavi u svim tim područjima. Ne smatraju da je išta toliko bitno da bi se trebalo potruditi; nisu podešeni na detalje; i uvijek radije govore nego slušaju. Ima li tu nade?
Popularni sangvinici od svega MORAJU načiniti igru. Dakle, prvo se trebaju potruditi da SLUŠAJU imena ljudi, tako jednostavan korak, a bez kojeg ima malo nade za poboljšanje. Teško da se možemo sjetiti nečega što uopšte nismo ni saslušali. Ako prisile svoj mozak da se fokusiraju na razgovor drugih ljudi, naučit će da SVAKO ima ime, i da mu je DRAGO kada ga čuje.
Tu postoji prava motivacija za popularnog sangvinika, ako ovo savladaju: DRUGI ĆE IH VIŠE VOLJETI.
Drugi korak je počinjanje toga da se brinu o drugima. Neka počnu gledati u ljude kada oni izgovore svoje ime i neka ih pitaju o njihovom životu, i to sve dok zaista ne osjete da ih poznaju. A i ti ljudi će sangvinicima istovremeno postati zanimljiviji kada nauče da skinu pogled sa sebe i upere ga prema drugima.

Rješenje 2: Bilježite stvari
Dok pamćenje popularnog sangvinika za boje i sporedne stvari premašuje čak i same činjenice, njihovo pamćenje imena, datuma i mjesta gotovo da i ne postoji. Ta praznina je unekoliko razumljiva kada shvatimo da je temperament popularnog sangvinika mnogo zainteresiraniji za ljude nego za statističke podatke, odnosno za tzv. živopisnu uobrazilju, a ne gole činjenice. Savršeni melanholik obožava detalje i pamti bitne stvari u životu, stoga, ako gledamo pozitive: uvijek bismo spojili to dvoje skupa: savršenog melanholika da napravi kako valja, a popularnog sangvinika da učini život zanimljivijim (kao moj muž-sangivnik i ja-melanholik)
Budući da popularni sangvinici imaju tako loše pamćenje, oni MORAJU praviti popise svojih obaveza i držati ih na mjestu gdje ih neće izgubiti. MORAJU zabilježiti imena ljudi i pregledati ih prije nego što ponovo idu u istu grupu. PRIJE poslovnog telefonskog razgovora moraju provjeriti da li imaju ispred sebe sve podatke.

Rješenje 3: Ne zaboravite djecu
Vjerujem da ste svi vi doasad imali priliku da sretnete mnogo žena popularnih sangvinika koje su u nekoj fazi svog majčinstva izgubile, u smislu zaboravile, bar jedno ili dvoje djece. Jedna se već sat vrmenea vozila, čavrljajući veselo sa prijateljicom, takođe popularnim sangvinikom, kad je primjetila da njen četverogodišnjak nije na stražnjem sejdištuvozila (riječ je o amerikankama). Odvezla se natrag do benzinske pumpe s koje je krenula i zatekla sina kako pomaže vlasniku. Čovjek je bio zahvalan što se vratila jer se spremao kući i nije znao šta da radi sa svojim „novim pomoćnikom“.
Druga žena je ispričala kako je zaboravila pokupiti dijete iz primaće sobe (dnevnog boravka) i nije to opazila dok porodica nije sjela za večeru, a djetetovo mjesto je ostalo prazno...
U jednom od izvještaja sa seminara u grupi popularnih sangvinika, njihov „predsjednik“ je izjavio: „Proveli smo istraživanje i utvrdili da smo samo mi ove sedmice izgubili 437 stvari, od toga 7 djece, kao i 1 baku, tragično napuštenu u robnoj kući“
Niko kao popularni sangvinici nema sposobnost da u svojim ičiglednim slabostima pronađe skrivenu pozitivnu crtu... Ali upamtite: makar možete racionalno objasniti zašto imate slabo pamćenje, niko o tome ne želi slušati. Obratite pažnju na imena ljudi, zapisujte stvari i pokušajte pripaziti gdje ste ostavili automobil ili dijete...

Sanela K.

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Četvrti problem popularnih sangvinika

Komentar  Sanela K. on Sun Nov 02, 2008 3:52 pm

PROBLEM 4: Popularni sangvinici su nestalni i zaboravljivi prijatelji
Rješenje 1: Pročitajte Faktor Prijateljstva (Friendship Fator)
Iako popularni sangvinici imaju mnogo prijtelja zato što život čine uzbudljivijim, oni obično nisu „dobri prijatejli“. Sretni su što se druže, ali nestaju u vidu magle kada se ukaže potreba ili problem. Moglo bi ih se nazvati „prijateljima u dobru“. Vaša prijateljica popularni sangvinik će nazvati vas, samo ako nema šta drugo „bolje“ raditi...
Popularni sangvinici su skloni obožavateljima i pratiocima, više negoli pravim prijateljima. Oni skupljaju ljude koji im se dive, vole ih i (po mogućnosti) obožavaju. Vole one koji daju, ali u nuždi okreću glavu. Previše su zaokupljeni uzbuđenjem i slavom da odvoje vrijeme za nevolje.
Trebaju pročitati knjigu „Friendship Factor (Faktor Prijateljstva) od Alana L. McGinnis-a (Augsburg Press), i shvatiće po prvi put da nisu bili baš bogznakakav prijatelj, iako imaju mnogo poznanika. Autor će ih izazvati da preispitaju svoj život u područjima dugotrajnog prijateljstva, i uvidjet će kako su se udaljili od nekih dragih prijtelja, samo zato što im nije bilo lako složiti se sa njima.

Rješenje 2: Dajte prednost potrebama drugih
Popularni sangvinici rijetko učine napor da budu iskreni prijatelji, da brinu za siromašne, da posjete bolesne. To je njihovoj prirodi toliko strano da im je to zaista teško obaviti, iznalazit će isprike, a morat će sami sebe uvjeriti da su potrebe drugih VAŽNE, a zatim se PRISILITI da se ponašaju sukladno tome. Sigurno će nakon toga biti nagrađeni bogatim iskustvom.

Dakle, vi, popularni sangvinici, nije lako biti „dobar prijatelj“, ali svakako vrijedi truda. Nemojte se zadovoljiti publikom bounce clown cheers , postanite i steknite prijatelje...

Sanela K.

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Peti problem popularnih sangvinika

Komentar  Sanela K. on Sun Nov 02, 2008 4:13 pm

PROBLEM 5: Popularni sangvinici upadaju u riječ i odgovaraju umjesto drugih
Rješenje: Nemojte misliti da baš Vi morate popuniti sve praznine
Oni su oduvijek mislili da ih je Bog odredio kao službenog „punjača“ nečijih „praznina“ u životu. Kako su uvijek imali nešto za reći i nisu mogli podnositi šutnju, uskakali bi sa pričom čim bi neko kratko udahnuo. Nikada, ali baš NIKADA im nije padalo na pamet da PREKIDAJU druge, nego, naprotiv – da spađavaju auditorij od dosade. Preuzimaju ulogu malog Holanđanina koji je, držeći prst u nasipu, čuvao cijeli grad da ga ne poplavi voda. Oni su razgovor doživljavali kao zaštitni zid u kojem ne smije biti rupa, ačim bi se koja pojavila, jurnuli bi da ispune prazninu prije negoš što, po njihovom mišljenju, grupu spopadne dosada.
Obično (a ovo govorim iz vlastitog iskustva) savršeni melanholici pokušavaju svoje partnere i prijatelje sanvinike uvjeriti kako nema ništo loše u povremenoj šutnji, koja zna biti i umirujuća, a ne umrtvljujuća... Ali popularni sangvinici, tek kada upoznaju svoj temperament i uvide da zaista imaju prisilu da začepe sve konverzacijske rupe i počnu se „prvo ugristi za jezik“ onda opaze da i savršeni melanholici mogu progovoriti i čak imaju nešto mudro za reći... Ali niko od njih ne može doći ne do izražaja, nego do riječi...

Evo vam jedan komentar Florence Littauer, stručnjakinje za ovu temu:
„Jednog dana sam prebirala po programima na televiziji i ulovila „Šou Fila Donahjua“ (To je onaj brkati čiko što gostuje u Oprah Show-u). Fil je vodio intervju da ekonomistom Adamom Smitom, a mene je iznenadilo kakav su savršeni predložak za proučavanje temperamenata bili obojica: Fil – ekstrovertan popularni sangvinik/moćni kolerik koji svu pažnju fokusira na sebe i Adam, duboki savršeni melanholik (s umom genijalca)/smireni flegmatik (vrlo domišljat) neometen pitanjima.
Filove primjedbe su pokazale pomankanje poznavanja temperamenata i pretpostavku da je , samo zato što Adamova osobnost nije tako živahna kao njegova – Adam , na neki način priglup...
FIL: „Vidim da te ova tema ne uzbuđuje previše“
ADAM: „Vrlo sam uzbuđen. Jednostavno – nemam tvoju energiju“
FIL: „Rekao bih da se dosađuješ“
ADAM: „Nije mi dosadno. Ovo je naprosto lice sa kakvim sam rođen“
Kada su gledatelji počeli Adamu upućivati pitanja, Fil je uskakao sa odgovorima. U jednom trenutku Fil se okrenuo Adamu, nakon to je dao cjelovit odgovor umjesto njega, i rekao: „Ti se slažeš s tim mišljenjem, zar ne, Adame?“. A Adam je smireno odgovorio: „A zašto pitati mene?“. Nije bilo potrebe da se njemu postavljaju pitanja jer bi se Fil dobro zabavljao pričajući svima što je pretpostavio da bi Adam rekao.

Popularni sangvinik uvijek misli da treba odgovoriti umjesto drugih, jer on to „zna“ izraziti mnogo „bolje“. Dakle, kada se malo bolje upoznate sa temperamentima, opazit ćete kako brzo popularni sangvinici odgovaraju umjesto drugih, i kako čak niti NE PRIMJEĆUJU da to čine.

Florence preporučuje popularnim sangvinicima (a i ona je sangvinik): „Upamtite: onaj koji upada u riječ i odgovara umjesto drugih, grub je i neobazriv, a nakon nekog vremena i nepoželjan“.
Ovo nepoželjan sam naglasila jer popularni sangvinici to nipošto ne žele, to im je jako bitno... da budu magnet za ljude... Bez zamjerke...
Ostao je još jedan problem sangvinika, a onda prelazimo na moj dominantni tip temperamenta, savršenog melanholika, pa ćemo meziti melanholike What a Face

Sanela K.: komentar modifikovan dana: Sun Nov 02, 2008 4:18 pm; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : naglašavanje)

Sanela K.

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Šesti problem popularnog sangvinika

Komentar  Sanela K. on Sun Nov 02, 2008 4:57 pm

PROBLEM 6: Popularni sangvinik je neorganizovan i nezreo
Rješenje 1: Saberite svoj život
Iako popularne sangvinike često prati izraz: „Najvjerovatnije će i uspjeti“, oni vrlo često ne uspijevaju. Imaju ideje, zamisli, osobnost, kreativnost, ali rijetko uspijevaju spojiti sve to zajedno u određenom trenutku. Uspiju li postići trenutačan uspjeh, lete visoko, ali ako su potrebne godine planiranja i rada, prekinut će i krenuti u drugom smjeru. Mnogi popularni sangvinici mijenjaju posao, čak i karijere, svakih nekoliko godina, jer im kruna izmiče u tom carstvu, pa je „bolje“ da krenu dalje.
Mnogi popularni sangvinici postaju župnici jer vole propovjedaonicu i „sve su oči u njih uprte“, bar jedan sat u sedmici. Iako su divni i zabavni, često su slabo pripremljeni i često se pokušavaju pribrati u zadnji čas.
Mada su priče popularnih sangvinika smiješne, one pokazuju da popularni sangvinik zaista misli dobro, ali rijetko dostiže svoje mogućnosti. On se ne želi baš danas latiti posla. Uvijek nešto „iskrsne“. Zadovoljstvo ima prednost nad radom.
Što se tiče iskustva psihoterapeuta, ona pokazuju da je popularni sangvinik taj koji je „najspremniji“ da se prihvati posla i da se sredi. On će priznati da nije postigao postavljene ciljeve u životu i da se želi popraviti. I onda psihoterapeuti, ili prijatelji i partneri troše vrijeme da mu pokažu šta i kako treba nešto učiniti, te ga „pošalju“ da nešto učini. Kada se popularni sangvinik uopšte sjeti da je kanio poduzeti neke promjene, vjerovatno je izgubio popis, a vjerovatno to tako i ne bi uspjelo...
Zvuči li vam poznato? Popularni sangvinici, vi imate od svih NAJVEĆE mogućnosti. Popularni sangvinik se može vinuti na bilo koji vrh, ali već DANAS MORA započeti sa sređivanjem SVOG života. Pričeka li do sutra, nešto će zacijelo „iskrsnuti“

Rješenje 2: Odrastite
Šekspir je poznavao temperamente i, pišući o popularnim sangvinicima, ukazivao je na jednu od njihovih najvećih slabosti – želju da nikada ne odrastu. Popularni sangvinici žive poput Petra Pana i žele odletjeti u Izmišljenu zemlju radije nego da se suoče sa grubom životnom zbiljom.
Ni brak ni poslovanje ne može biti djelotvorno ako jedan ili oba partnera odbijaju odrasti. Zrelost nije vezana za životnu dob; ona ovisi o našoj spremnosti da se suočimo sa odgovornostima i da napravimo REALNE planove da im udovoljimo.
U Bibliji, u Psalmima, David je viknuo: „Oh, kad bih barem imao krila poput goluba! Ja bih tada odletio...“ (Psalmi 55:6). Ali NIJE pobjegao od nevolje, otvoreno se suočio s njom, zazvao Boga da mu pomogne u trenucima nevolje i prevladao ono što se činilo nepremostivim.

Opet ću vam staviti riječi Florence Littauer, koje su upućene sangvinicima:
Popularni sangvinik treba Spasitelja,
Bez Božanske pomoći – kako može:
Obuzdati jezik, kontrolisati svoj ego, ne imati previsoko mišljenje o sebi, razvijati pamćenje, pozabaviti se drugima, paziti na druge, a ne samo na sebe...“

prelazimo na moj dominantni tip temperamenta, savršenog melanholika, pa ćemo meziti melanholike Twisted Evil affraid bounce cyclops Rolling Eyes Laughing Wink Very Happy Very Happy Very Happy

Sanela K.

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Re: TEMPERAMENT I STRES

Komentar  Berka on Sun Nov 02, 2008 6:13 pm

Sanela K. (citat):
[color=green]
prelazimo na moj dominantni tip temperamenta, savršenog melanholika, pa ćemo meziti melanholike Twisted Evil affraid bounce cyclops Rolling Eyes Laughing Wink Very Happy Very Happy Very Happy

ha, ha, Sanelka, to cekam vec dugo, dok te mezimo mozda ce nam bolje ici uz salatu Razz

neznam jesam li ja vec pojedena, jos nisam ( sa sigurnoscu) odgonetnula koja sam, ali to cemo nas dvije "uzivo"
zajedno prezvakavati. Grlim te draga Sanela, dobro nam dosla, sretna sam da si se sa svih tih dobrotvornih akcija,
... ... i radio i TV nastupa opet nama vratila.

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Broj komentara : 972
Registration date : 2007-12-21

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Popij malo, "uhvatiće" te meza!

Komentar  Sanela K. on Sun Nov 02, 2008 6:44 pm

Evo mene hehehehehe! cyclops
Prije meze moram malo pripremiti i postaviti i one tekstove na temu: "Muško-ženske razlike koje moramo uvažavati"..
A što se mene tiče, hvala Bogu, imam dosta i flegmatika u sebi... koji je bio dominantan u početku, ali su mi ga neki ljudi (znaš moju životnu priču) zatrpali i dozvolili melanholiku da se razvije kao odbrambeni mehanizam... mada je i on čučao negdje u meni... sada ipak malo preovladava nad flegmatikom... Idemo dalje... Arrow

Berka Nezic Cutic: komentar modifikovan dana: Sun Nov 02, 2008 9:11 pm; prepravljeno ukupno 2 puta (Reason for editing : dopuna)

Sanela K.

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Berka on Sun Nov 02, 2008 9:15 pm

Sanela K. (citat):Evo mene hehehehehe! cyclops
Prije meze moram malo pripremiti i postaviti i one tekstove na temu: "Muško-ženske razlike koje moramo uvažavati"..
A što se mene tiče, hvala Bogu, imam dosta i flegmatika u sebi... koji je bio dominantan u početku, ali su mi ga neki ljudi (znaš moju životnu priču) zatrpali i dozvolili melanholiku da se razvije kao odbrambeni mehanizam... mada je i on čučao negdje u meni... sada ipak malo preovladava nad flegmatikom... Idemo dalje... Arrow

znamo nase zivotne price, medjusobno smo se u svemo tome "izmijesale" , samo sto si ti u prednosti jer znas sebi postaviti dijagnozu,
e vala slijedeci put necemo kafenisati nego cemo malo na mojoj "licnoj karti" poraditi.... ti meni tvoju psiholosku, a ja u razmjeni
dobara "feng shui osobnu kartu" za tebe, s ljubavlju flower

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Važi

Komentar  Sanela K. on Mon Nov 03, 2008 1:31 am

Važi draga moja I love you queen , nadam se da nećeš čekati da te opet pozovu u "Zabranjeni forum" da dođeš ovamo, ako ništa, onda naljeto, kad budu ti tečajevi... Važi, dogovoreno, prošli put nam je malo bilo onih nekoliko sati (tipične žene hahahahaha!) lol!

Sanela K.

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Temperament i stres u akciji

Komentar  Berka on Mon Nov 03, 2008 2:54 am

Ma mi smo ti tamo domace kod Saleta, pozove mene, pa tebe, pa sam haman opet ja na redu tongue
Nego necu ja vise cekati zvanicne pozive, eto mene kod tebe i bez Z.foruma i bez tecajeva,
ja i ti i gora zelena, idemo na planinarenje po Jahorini i usput iglenisemo zenske razgovore, pa onda ti nazad, meni na more
haj, haj nehaj hajde malo da uzivamo. Reci majke ti, zar nismo zasluzile obadvije ????

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

eglenisanje, muhabetisanje

Komentar  Sanela K. on Mon Nov 03, 2008 8:01 pm

Dogovoreno, ali mislim da ćemo možda završiti negdje na nekoj drugoj lokaciji, u zavisnosti od vremenskih prilika...
Pripremam sada mezu melanholika... Vjerovatno ću odmah sutra postaviti nastavak, koji će da glasi:
Razvedrimo savršenog melanholika i sve što uz to detaljno, ide, da se malo sangvinici odmore...

Sanela K.: komentar modifikovan dana: Mon Nov 03, 2008 8:02 pm; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : slika)

Sanela K.

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Razvedrimo savršenog melanholika

Komentar  Sanela K. on Tue Nov 04, 2008 7:49 pm

RAZVEDRIMO savršenog melanholika
Savršeni melanholik je sjajna podloga za proučavanje suprotnosti. Osvaja najviše vrhove i pada u najdublje dubine. Obožava proučavanje temperamenata jer mu to služi kao analitičko pomagalo u njegovom stalnom samoposmatranju, a s druge strane se opire temperamentima jer se boji da je teorija previše jednostavna, lako razumljiva i ne dovoljno duboka da bi bila značajna. Odbija da ga se spakira u kutiju sa naljepnicom jer smatra, za razliku od drugih temperamenata, da je jedinstveno biće, složeno, neprepoznatljivo čak i samome sebi, i zasigurno se ne može svrstati ni u jednu drugu uopštenu grupu.

Jedinstven?
Jedna začuđujuća konstanta u prirodi istinski savršenog melanholika je njegovo uvjerenje da niko drugi u životu nije kao on. On je uvijek samom sebi uspijevao dokazati da je on u pravu, a svijet u krivu. Zna da bi mogao biti sretan kad bi drugi bili poput njega.
Jedno od najljepših postignuća koje smo ostvarili na ovakvim seminarima jeste u pokazivanju savršenim melanholicima da nisu neobični. I ostali razmišljaju, gledaju i ponašaju se kao oni. Kada dijelimo prisutne u grupe na temelju rezultata u Profilu osobnosti, savršeni melanholici se nerado izdvajaju. Oni se ne žele „igrati“ a ne dao Bog da se opuste i zabave! Međutim, kada se ipak skupe, to je kao da je podignut zastor. Svi uredno privlače stolice ka stolu; svi su besprijekorno odjeveni; svi imaju u ruci hemijsku olovku; i svi su sumnjičavi jedan prema drugom. Dok se osvrću naokolo i počinju analizirati grupu, pale im se svjećice, uviđaju da JESU slični. Dok se šutke međusobno ispituju, uviđaju da postoji opravdanost proučavanju temperamenata. Ponekad se vidi i pokoji osmijeh kada prepoznaju jedinstvenost očiglednu u grupi.
Jedan muškarac je priznao da je upravo takav trenutak bio prekretnica u njegovom braku. Došao je na seminar o temperamentima, i to na insistiranje svoje supruge, koja je popularni sangvinik, koja ga je dotad već dva puta napustila, a namjeravala je to ponovo učiniti. U njegovim očima je za sve probleme bila kriva ona. Previše je olako shvatala život; pridobila je djecu na svoju stranu, jamačno nekom ucjenom, u dvadeset osam godina braka nije uspjela savladati kućanske poslove. Živio je sam u kući sa osmoro djece, isključivši se i fizički, i mentalno, i emocionalno – ostavivši njoj da se bori. Tog dana se priključio svojoj grupi savršenih melanholika, i to bez želje da išta nauči. Kasnije je rekao da je zapravo na početku bio šokiran sjedeći i gledajući oko sebe za stolom sve same svoje klonove. Shvatio je u koga je njegova supruga gledala sve te godine, u licima oko sebe je prepoznao svoj vlastiti odraz, vidio je dubinu i ozbiljnost svrhe, ali isto tako i nadmoćan stav i potpun nedostatak humora. Tu je veče došao kući i ispričao se svojoj supruzi što joj je 28 godina bio sudac kamenog lica. Ona se rasplakala i rekla kako se bojala da se on nikada neće vidjeti onakvog kakvog ga drugi vide. Ne treba ni spominjati da je njihov brak iscijeljen.

Sanela K.: komentar modifikovan dana: Tue Nov 04, 2008 7:52 pm; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : korekcija)

Sanela K.

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  SELMA dipl.iurist on Tue Nov 04, 2008 10:49 pm

Draga Sanela, baci me u muke,
nikako da se svrstam negdje, hahahh

SELMA dipl.iurist

Broj komentara : 219
Registration date : 2008-02-01

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Prvo rješenje prvog problema savršenog melanholika

Komentar  Sanela K. on Wed Nov 05, 2008 1:35 am

PROBLEM 1: Savršeni melanholici lako padaju u depresiju
Rješenje 1: Shvatite da niko ne voli sumorne ljude
Postoji jedna karikatura koja pokazuje jedan par, karikatura nosi naslov „Muškarci i žene“ a autor je Colman. Muškarac na toj karikaturi djeluje potišteno, a žena ga pita: „Ako je ovo izgled sreće, kako onda izgledaš kada si tužan?“ Kod savršenih melanholika je ponekad teško razlučiti sreću od tuge jer oni nikada nisu previše uzbuđeni, a glavnina života je ozbiljna, ako ne i potpuno depresivna. Dok se savršeni melanholik ljuti na bučnog, manipulativnog moćnog kolerika, uopšte ne shvata da svojim temeljnim ćudljivim raspoloženjima drži druge u šaci. Kada ljudi spoznaju šta ga destimuliše, trude se svim silama da ga ne povuku na dno. Ovaj dirljiv odnos u najboljem slučaju je težak, pa ljudi nastoje izbjegavati kontakt ako je to ikako moguće.
Kada vi, savršeni melanholici, shvatite šta činite sa svojim raspoloženjima, možete početi sa pokušajem popravljanja. Kao što se popularni sangvinik treba prisiliti da se organizira, tako vi sebe morate prisiliti da budete veseli. A prvo što ćete reći: „Zašto da budem veseo/vesela, kada se tako ne osjećam?“ A pravi popularni sangvinik bi vam rekao: „Ne moraš se osjećati veselo, samo budi veseo/la. Draža/i si mi i kad je hinjena radost, nego kad je prava depresija.“
Shvatite da niko ne voli sumorne ljude. Čak i ako imate sve razloge ovoga svijeta da se objesite, niko za to ne želi čuti. Što su savršeni melanholici stariji, to su žalosniji. Odlučuju da ih više niko ne voli i kreću u dokazivanje da su u pravu.
Sićušna udovica čuči u kući sa osjećajem usamljenosti. Posjećuje je dobroćudna gospođa iz crkve i pita je: „Kako ste danas?“ savršeni melanholik, koji život shvata ozbiljno, povjerava joj sve poteškoće koje joj padnu na pamet. Nastavlja sa turobnim pojedinostima, zaključujući sa: „...i niko mi više ne dolazi u kuću.“ Dobronamjerna posjetiteljica se izvlači na sunce i odlučuje da je više nikada neće posjetiti. Njeno ime dodaje se mentalnom popisu onih koji više ne dolaze i savršeni melanholik je ovjekovječio svoja negativna uvjerenja. A kada bi savršeni melanholik samo mogao shvatiti da niko ne voli mračnjake, mogao bi poraditi na manje pesimističnom gledanju na život.

Sanela K.

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

To je zivot

Komentar  Berka on Wed Nov 05, 2008 10:49 am

Imala sam jednu takvu pticu kukavicu, narikacu, pticu ZLOSLUTNICU, trebalo mi je mnogo godina da steknam snagu volje pa da
je tako kao ta gospodja iz crkve ZAUVJEK ostavim. A ona i dalje okolo prica kako joj niko ne otvara vrata, samo sto to vise nema kome ispricati u svojoj kuci, nego tako, kad na nekog slucajno naleti. Veoma zalosno, ne samo to stanje, nego je zalosnije sto u sebi ne vidi
ni 1 % uzroka. A ljudi su ( kao i ja ) shvatili da sa svojom zivotnom energijom moramo biti oprezni i stedljivi, i sto neke "amputacije" moramo uraditi, ne radi mrznje ili osvete nego samo i samo i samo radi SAMOzastite.

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Sponsored content Today at 1:09 pm

Sponsored content

Na vrh Go down

Stranica 2/3 Previous  1, 2, 3  Next

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh