ŠTA JE STRES I KAKO SE NOSITI S NJIM

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down

ŠTA JE STRES I KAKO SE NOSITI S NJIM

Komentar  Sanela K on Sun Jun 29, 2008 12:15 am

STRES

Svi smo već odavno čuli tu riječ i svi smo već odavno svjesni kako savremeni način života ne ostavlja čovjeku dovoljno vremena da napuni baterije za nošenje sa stresom kojeg donosi sutrašnji dan. Ali, niko nas, nažalost, ne pita kako nam je i da li smo napunili baterije, svi već imaju dovoljno svojih briga i problema i svi su ubijeđeni da je baš njima teže... Mi se sami moramo pobrinuti za to da napunimo vlastite baterije koje smo ispraznili u nošenju sa životnim obavezama i svakodnevnim stresom, a o traumatskim i kriznim događajima i doživljajima da i ne govorimo.
Zato, dragi moje moje i dragi moji, hajde da pobijedimo taj stres! Prva stepenica je zapravo definisanje samog problema, jer jasno moramo odrediti šta je to stres, kako bi smo se uspješno mogli izboriti sa našim svakodnevnim „dragim“ drugom po imenu Stres...
Za početak, dovoljno je da otvorite bilo koji rječnik sa engleskog na vaš maternji jezik i naći ćete našu „omiljenu“ riječ u engleskoj verziji – STRESS, a pored koje stoji niz objašnjenja, kako to znači napor, pritisak, tjeranje, podvrgavanje pritisku itd. itd. Dakle, mogli bimo reći da je to pritisak kojem smo izloženi tokom svakodnevnih događaja, u raznim situacijama... Maloj djeci je stresno to što moraju čekati da im se neko smiluje da ih ponese, pošto sami ne mogu hodati, školarcima je stresno u školi, domaćicama je stresno spremanje i čišćenje, kuhanje i pranje suđa, koje guta kao živi pijesak, svima je stresno razvlačiti ono novca što imamo do slijedeće plate (ili penzije), zaposlenima je stresno na poslu, što od težine radnih zadataka, što od podmetanja od strane kolega i loših međuljudskih odnosa, a roditeljima, a pogotovo onim zaposlenima je stresno što moraju balansirati sa mnogo loptica: uloge supružnika, roditelja, radnika, domaćice... a o penzionerima da i ne govorim...
Da se razumijemo, minimalna doza stresa je u nekim situacijama i poželjna, baš kao i minimalna doza treme... pod minimalnom dozom stresa se koncentrišemo da što bolje obavimo taj posao i dočekamo onaj predivni osjećaj kada sve konačno prođe, kako Bosanci kažu – hairli...
Ali, ovdje bi najbolje bilo govoriti o tzv. dugoročnim posljedicama stresa. Dugoročne posljedice stresa su rezultat hronične izloženosti stresnim događajima, izazivaju hroničan umor i iscrpljenost, bezvoljnost, gubitak interesa i sl. Međutim, mogu se javiti i nakon jednog stresnog događaja.
Znakovi stresa i dugoročnih posljedica stresnih događaja

Stanje stresa (u sebi i drugima) prepoznajemo na temelju 4 grupe znakova:
1. emocionalni (npr. tuga, tjeskoba, panika, ljutnja, osjećaj krivnje);

2. misaoni (npr. rastresenost – slaba koncentracija, zaboravljivost, „opsjednutost“ istim mislima);

3. tjelesni/fiziološki (npr. znojenje ruku, dlanova, lupanje srca, drhtanje ruku, bolovi u želucu);

4. ponašajni (plakanje, agresivnost, nekontrolisani ispadi, povlačenje u sebe, pretjerana upotreba alkohola, cigareta, kafe)

Jako je važno osloboditi se napetosti i umora koje stres izaziva, jer nas novi životni zadaci i obaveze čekaju, ne možemo ih „pomesti pod tepih“, već moramo napuniti svoje „baterije“ kako bismo i uživali u životu i, kao bismo se kao takvi, sretni, raspoloženi i odmorni, lakše nosili sa budućim stresnim događajima...

Načini suočavanja sa stresom
Kakve će posljedice neka stresna situacija ostaviti na nas u velikoj mjeri ovisi o našoj procjeni situacije (zapitajmo se da li je to smak svijeta?), ali i o tome šta činimo kako bismo je savladali ili lakše podnijeli (npr. borimo se, povlačimo se, mirimo se sa sudbinom itd.) Da bismo to postigli, služimo se različitim strategijama ili načinima suočavanja sa stresom kojima možemo:

1. nastojati IZMIJENITI stresor, odnosno izvor stresa;
2. prihvatiti situaciju kakva jeste, trudeći se da je vidimo u što boljem svjetlu;
3. pokušati IZBJEĆI stresore što više možemo.

Korištenje načina suočavanja sa stresom ovisi o vrsti događaja, o osobinama ličnosti, iskustvu, znanju itd. Zbog toga nema univerzalnih recepata o „najboljim“ načinima suočavanja. Jednostavno rečeno: ako procijenite da vi osobno neku situaciju možete jedino izbjegavati, onda to ne znači da ste kukavica i nesposobnjaković, jer bježite od situacije. To samo znači da se vi, na najbolji mogući način, suočavate sa tom konretnom situacijom.

Što se tiče MIJENJANJA STRESORA, o tome možemo puno govoriti. Ukoliko nam je stresor određena osoba koja je puna negativne energije i čije ponašanje u vama izaziva stresor, postoji puno literature o popularnoj psihologiji o izlaženju na kraj sa raznoraznim vrstama problema u međuljudskim odnosima, o komunikaciji itd. Veoma je važno komunicirati... Nemojte odmah sve lično shvatati nego upitajte osobu šta je kontretno mislila da izbjegnete nesporazume i bezrazložnu napetost i stres... Objasnite osobi kako se osjećate zbog njenih postupaka i riječi i zamolite je da to više ne radi, a ako osoba nastavi s tim, jednostavno zahladnite odnose i držite ih na nivou pristojnosti... bez obzira da li je riječ o radnom kolegi, članu porodice, bračnom partneru... oprostiti je ljudski, ali mazohizam je uživanje u tome da nam drugi nanose bol, pa vi dobro razmislite (ha, ha)...
Ako je stresor neka situacija, izmijenite sve što je „do vas“: pripremite se za ispit/prezentaciju i sl. ako je u pitanju vođenje domaćinstva, riješite se nepotrebnih stvari, bolje se organizujte, tražite pomoć od ostalih ukućana...

A što se tiče drugog načina nošenja sa stresom, prihvaćanja situacije kakva jeste, trudeći se da je vidimo u što boljem svjetlu - prvo što svi, ali baš svi moramo naučiti, a to je – voljeti sebe, sa svim svojim nedostacima... A onda ljubav drugih prema nama automatski dolazi i ostvarićemo harmonične odnose u svojoj okolini koju ćemo napuniti pozitivnim vibracijama... No, da ne skrećemo sa teme... Voljeti sebe znači sve ono što znači i voljeti druge: brinuti se o svom zdravlju, kao prvo i najvažnije! Morate pronaći vrijeme samo za sebe i raditi ono što volite... Nemojte se vaditi da nemate mjesta. Nas je bilo puno, ali sam, još dok sam išla u osnovnu školu (tada nije bilo mp3 playera, walkmana i discmana kod nas da se kupe) postavljala kasetofon blizu i puštala sebi tiho muziku „na uvce“ i tiho pjevušila u prepunoj sobi, kada je vrijeme bilo loše i nije se moglo ići u šetnju... Nema izgovora!!! Danas nas je troje u jednosobnom stanu, pa opet, uredila sam i ustaklila balkon i ujutru i naveče
kahvenišem uz predivan pogled i tihu muziku... to je mojih dvadesetak minuta...
Krenimo od samog početka dana:
Buđenje – birajte lijepu melodiju na vašem budilniku, melodiju koja vas podsjeća na spokoj, sreću, sretno djetinjstvo, bilo šta zbog čega nećete poželjeti da se pokrijete pokrivačem preko glave...
Prije nego što ustanete prisjetite se nekih lijepih stvari i zahvalite Bogu, prirodi i životu što ste jutros ustali živi, zdravi i slično... Ako radite, prisjetite se koliko ste sretni što imate posao i primate platu, a ako niste zaposleni, prisjetite se kako možete spavati duže i ne morate izlaziti po ružnom vremenu ili kad se ne osjećate dobro... Ako ste u drugom stanju i imate mučnine i sl. Prisjetite se kako nosite u sebi čudo života, Božji dar, a to je danas sve teže... Ako vas probudi dječji plač, prisjetite se kako imate SVOJE predivno dijete itd. itd. Nemojte razmišljati o obavezama i šta vas čeka i kako ne znate gdje ćete i šta prije da uradite... Sjetite se da imate krov na glavom, vode, hrane, struju, odjeću... Ništa nemojte shvatati zdravo za gotovo... Budite zahvalni na tom što imate...
Kada odete u kupatilo, ne nervirajte se zbog gubitka kose, loše frizure, požutjelih zuba, celulita itd. itd. divite se što vas ništa ne boli, što ste zdravi i što postoje i stomatolozi i frizeri, i perike i fen i kozmetika i odjeća kojom
možete prikriti svoje nedostatke, ako ste baš toliko nezadovoljni...
A sada – vaše jutro: odvojite vrijeme za sebe, za ono što baš vama, lično vama najviše odgovara: kahvu (ali ne na prazan stomak), čaj, meditaciju, jogu, molitvu, malo rastezanja i par minuta gimnastike, ranojutarnja ljetnja šetnja, pjevušenje... Ovdje moram napomenuti kako potičemo mozak na lučenje „hormona sreće“ radom mišića pri fitnessu ili pjevušenjem, pa ma kako nemuzikalno zvučalo naše pjevanje.

Eto, tek ste izašli iz kupatila, a dan vam je počeo predivno, ako ste razmišljali pozitivno... Neki će reći: kakvo kupatilo, ne mogu da dođem na red, od tolikih ukućana koji ostavljaju dlake za sobom itd. itd. a ja vas pitam: šta biste kada ih ne biste više nikada vidjeli i kada biste živjeli u praznoj kući, ili kada ne biste imali kupatila i tekuće vode uopšte? Gledajte na pozitivan način, od kuknjave nikom bolje nije postalo niti bilo... Vjerujte, nismo ni svjesni koliko loših misli prođe kroz našu glavu od kojih smo još više podložni djelovanju stresa...

Bez doručka ne započinjite dan! To je jako važno, naročito za one koji imaju viška kilograma. O vrijednosti doručka za lakše nošenje sa stresnim događajima koji su pred nama možete pronači u svakom časopisu, a i ja ću drugi put nešto više o tome... Popijte bar čašu mlijeka, pojedite voćku, samo nemojte odmah nakalemiti cigarete i
kahvu na prazan stomak, niste svjesni šta činite sami sebi...
I kućni poslovi predstavljaju fizičku aktivnost koja može da se obavlja ugodnije, pjevušeći, slušajući muziku i sl. a najljepši je osjećaj života u urednom ne prenatrpanom prostoru (o tome najbolje možete pročitati na temu „Feng Shui“)
Da vam dalje ne solim pamet, gledajte sve pozitivno... Evo vam primjer: jučer su mi djeca trčala kroz kuhinju i u žurbi mi ispadne tanjir i razbijem ga... Samo sam zamolila djecu da ne prolaze kroz kuhinju dok ne počistim pod, kako se ne bi posjekli po bosim nogama, a odmah sam pomislila: „Super, još jedna prilika da ostalih pet tanjira poklonim nekome kome je potrebno, a da ja kupim nove, sad su stvarno jeftini“ Nema stresa! Uglavnom, jasno vam je kako je dobro pozitivno misliti, baviti se fizičkom aktivnošću, pjevušiti, meditirati...
Tu je i čitanje, bez čitanja ništa, makar par stranica na dan... Ako vam se ne sviđa knjiga koju ste počeli čitati, ne morate je pročitati, uzmite drugu, nismo više u školi da imamo lektiru...

Vaša prehrana je jako važna... što manje šećera, vještačkih boja, bijelog brašna... bićete zdraviji i smireniji... a što više vlakana, voća, povrća, omega 3 (nepečeni lješnjaci, orasi, riblje ulje) koja nije samo dobra kod povišenog lošeg holesterola u krvi, već djeluje antidepresivno... Probajte, osjetit ćete razliku, samo ne pretjerujte, sve ima
svoje kalorije...
Sunčeva svjetlost: znate sve o štetno UVA i UVB zračenju, ali znajte i ovo: depresivniji su stanovnici onih država koji imaju malo sunčanih dana. 15 minuta dnevno na sunčevom svjetlu je dovoljno da se psihički dobro osjećate, da budete opušteni i sretni (naravno, ako vam se ne događa nešto traumatuično u životu, ali i tada pomaže)
Boje i mirisi koji nas okružuju: svijetlo plava smiruje i rashlađuje (zato dječaci, kao nemirniji obično nose plavo, kako bi bili manje nestašni), a ljeti se osjećamo ugodnije u prostorijama sa svijetloplavim zidovima, blaga zelena isto smiruje, odmara oči i poziva na meditaciju, narandžasta ulijeva optimizam, boja kajsije, breskve i svijetle nijanse oker, bež, drap ulijevaju optimizam, povećavaju apetit i osjećate se ugodno u toj prostoriji, zaboravite kako vrijeme prolazi... žuta ulijeva optimizam, potiče energiju i odlična je za koncentraciju i učenje... itd. itd. A o mirisima da i ne govorim, svi vež znate: lavanda smiruje, borovina opušta... a tek o mirisnim svijećama tu i tamo, da i ne govorim...

I živite svaki dan kao da vam je poklon, juče je već prošlost, a sutra je sutra, jedino dato vrijeme koje zaista imamo na raspolaganju je od trenutka kada ustajemo do časa kada pođemo na počinak. Nemojte čuvati porculanski servis za specijalne prilike, nemojte sebi i ukućanima, koji su vam najpreči, servirati jelo i piće u okrnutim i neuglednim posudama. Nemojte praviti kolače i neke komplikovane večere samo kada očekujete „važne“ goste. I ako živite sami, uživajte u svemu, ugodite sebi, pa onda i ljudima koje volite. A na počinak pođite uz čaj od kamilice, šolju mlakog mlijeka ili šta vas već opušta, pogasite elektroniku, i uronite u
svoju omiljenu posteljinu...
A o trećem načinu - to je tako jednostavno, da daljnje i detaljinije objašnjenje zaista nikome nije potrebno...

Nadam se da sam uspjela zaokružiti ono najbitnije - sve na jednom mjestu scratch Smile

Sanela K

Broj komentara : 45
Registration date : 2008-06-26

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Re: ŠTA JE STRES I KAKO SE NOSITI S NJIM

Komentar  Wall-E on Sun Jun 29, 2008 2:10 am

Sanela K (citat):A o trećem načinu - to je tako jednostavno, da daljnje i detaljinije objašnjenje zaista nikome nije potrebno...

Eto ti sad! Taman kad se zakuhalo ti odluči da preskočiš detalje

Crying or Very sad

Wall-E

Broj komentara : 53
Registration date : 2008-06-21

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

ugodi prvo sebi...

Komentar  Berka on Sun Jun 29, 2008 7:56 am

Kako je nastao ovaj forum svaki dan se cudim i cudim i stalno cudim. Vec nekoliko dana me proganja misao da cim sjednem za ovaj PC napisem: "Danas izaberite za sebe najljepsu soljicu, najbolji tanjir, obrisite se u kupatilu najljepsim peskirom, ako ste trenutno sami u kuci to nije razlog da ne pripremite kvalitetan obrok sa strpljenjem, za sebe, s ljubavlju....

Evo, Sanela me preduhitrila i dobro je to, jer ja ovako kao ona ne bih sigurno napisala. Prvo ugodi sebi pa onda svima drugima. Nije istina da je to egoizam. Nema govora o tome da si sebicna osoba. Ako volis sebe ti si u stanju da volis i mene. U mojoj knjizi sam napisala da sam veoma sumnjicava u ljubav prema meni od onih osoba koje ocigledno ne vole sebe. Znaci, pokazi mi svojim primjerom prema sebi, kako da se i ja ponasam prema tebi.
Sve je to poznato, vec na raznim mjestima receno, ali ipak neophodno kao podsjetnik Wink

A sad, Damir i ono trece, he, he, o tom po tom ... ako se u medjuvremenu sam ne sjeti ... Very Happy

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Broj komentara : 972
Registration date : 2007-12-21

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

znam

Komentar  Wall-E on Sun Jun 29, 2008 11:52 am

Aaaa, pa da. Sad sam se sjetio: mislili ste na molitvu!?

Wall-E

Broj komentara : 53
Registration date : 2008-06-21

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Misis na onu od Marije Serifovic

Komentar  Berka on Sun Jun 29, 2008 8:02 pm

Mooolitvaaaa...

Magistra Vitae - ANTI-STRES SKOLA -Berka Nezic anti-stres terapeut Reiki tretmani i inicijacije; Feng Shui osobne karte; Feng Shui analiza stana i poslovnog prostora; Zdrava prehrana; Anti-stres radionice; Reiki skola; Feng Shui skola; Regresija; KONTAKT: Magistra_Vitae@live.nl

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Treći dio

Komentar  Sanela K on Mon Jun 30, 2008 1:24 pm

Evo me opet, u frci sam, samo ću kratko...
Izbjegavanje stresora je upravo to, ako nešto što kod vas izaziva stres ne morate trpiti, onda i nemojte! Ako vam se ne sviđa knjiga koju čitate, a niste u školi da vam je lektira, jednostavno je ne morate čitati... ako vam neka osoba ne odgovara, ne morate baš svaki put prihvatiti njen poziv na druženje... ako vas nervira muž koji pobudali svaki put kada igrač njegovog omiljenog fudbalskog kluba spuca u stativu umjesto da zada gol... a ne možete ugasiti TV, (tu se prepoznajem) prošetajte, bavite se nečim drugim, niste obavezni da se i vi nervirate zbog toga...
To je najlakše, ali nekada i ne valja: npr. učenje i polaganje ispita je stres, a šta bi bilo da sam izbjegavala takav stresor? Jedino je bitno da procijenite koliki vam je gubitak, a koliki dobitak ako nešto izbjegavate...
I da, zaboravila sam pisati o relaksaciji...
Pozdrav

Sanela K

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Još samo nešto

Komentar  Sanela K on Mon Jun 30, 2008 1:28 pm

Samo da nabrzaka napomenem da kod obavljanja nekih obaveza izbjegavanje stresa na duge staze djeluje kao guranje prljavštine pod tepih... onaj mali crv sumnje i osjećaj vlastitog neuspjeha nakon svakog izbjegavanja obaveza nam ne da mira i svaki put smo sve slabiji i slabiji, krug koji se zatvara...
Ja sam to ovako riješila: postavim pitanje da li moje dijete, moj muž i ja imamo koristi ili ne od takvog mog postupka, (najšeće je pitanje ne/druženja sa ljudima koji nam ne odgovaraju jer su zavidni, puni negativne energije i sl.) i onda zajednički donosimo neke odluke, tako je mnogo objektivnije...

Sanela K

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Ja volim... sebe...

Komentar  Sanela K. on Fri Nov 07, 2008 3:47 am

Berka Nezic Cutic (citat):Kako je nastao ovaj forum svaki dan se cudim i cudim i stalno cudim. Vec nekoliko dana me proganja misao da cim sjednem za ovaj PC napisem: "Danas izaberite za sebe najljepsu soljicu, najbolji tanjir, obrisite se u kupatilu najljepsim peskirom, ako ste trenutno sami u kuci to nije razlog da ne pripremite kvalitetan obrok sa strpljenjem, za sebe, s ljubavlju....

Evo, Sanela me preduhitrila i dobro je to, jer ja ovako kao ona ne bih sigurno napisala. Prvo ugodi sebi pa onda svima drugima. Nije istina da je to egoizam. Nema govora o tome da si sebicna osoba. Ako volis sebe ti si u stanju da volis i mene. U mojoj knjizi sam napisala da sam veoma sumnjicava u ljubav prema meni od onih osoba koje ocigledno ne vole sebe. Znaci, pokazi mi svojim primjerom prema sebi, kako da se i ja ponasam prema tebi.
Sve je to poznato, vec na raznim mjestima receno, ali ipak neophodno kao podsjetnik Wink

A sad, Damir i ono trece, he, he, o tom po tom ... ako se u medjuvremenu sam ne sjeti ... Very Happy

Upravo tako... prije nekih trinaestak godina imali smo tzv. PRH kurs od strane Belgijanaca (za tadašnje apsolvente psihologije) i prvo pitanje je bilo: "Ko od vas voli sebe - neka digne ruku"... i dignem samo ja!!!! a ovi me gledaju kao da sam rekla da sam miss svijeta a ličim na kvazimoda... I tražili su objašnjenje... rekla sam da nema mjesta za lažnu skromnost, svjesna sam i svojih vrlina i svojih mana i stalno se usavršavam, te kako mislim da niti možeš voljeti druge, niti kao psiholog usmjeriti druge da vole i sebe i ostale, ako sam nemaš ljubavi za sebe... o, kako su me samo nahvalili... nije da mi nije godilo što imam ispravan stav cheers ...
to je bila i zvanična potvrda ispravnosti gornje Berkine plavo obojene rečenice...

Sanela K.: komentar modifikovan dana: Fri Nov 07, 2008 3:49 am; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : naglašavanje)

Sanela K.

Broj komentara : 60
Registration date : 2008-09-11

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

prvi post

Komentar  suncee on Mon Dec 07, 2009 12:50 pm

prije dva dana sam otkrila ovaj forum zahvaljujuci mojoj prijateljici
ovo je prvi clanak koji sam procitala
i mislim da od ovog trenutka krecem u borbu protiv stresa
kao da sam i sama znala nesto od prije po pitanju gornjeg teksta ali mi je trebala motivacija da se pokrenem
sad je imam i krecem u bitku protiv stresa, nadam se da cete mi pomoci ako negdje zapnem.
hvala Vam sto ste dozvolili da Vas otkrijem nikad nije kasno.... sunny

suncee

Broj komentara : 17
Registration date : 2009-12-07

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Berka on Mon Dec 07, 2009 11:05 pm

Draga moja, za tebe uvijek spremni. Zajedno smo jači. Ako neprijatelja dobro poznajemo bolje ćemo ga pobijediti.
Živa mi bila, pa se uskoro vidimo.

Berka

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Sponsored content Today at 12:12 am

Sponsored content

Na vrh Go down

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh